Teleskop do obserwacji planet - jaki wybrać?

2021-09-15

W amatorskiej astronomii wykorzystywane są dwa główne rodzaje teleskopów astronomicznych: teleskop soczewkowy oraz teleskop lustrzany. Różnią się one budową i sposobem działania, co wpływa też na rodzaj obserwacji astronomicznych, w jakich najlepiej się sprawdzają. Każdy teleskop służy do obserwacji nieba, ale jedne bardziej przydadzą się do oglądania planet Układu Słonecznego, a inne do podziwiania mgławic, galaktyk lub gromad gwiazd. Każdy model posiada też inne parametry i one również wpływają na to, jaki obraz dany teleskop pozwala zobaczyć. Dzisiaj postaramy się pomóc Wam wybrać dobry teleskop, który sprawdzi się w obserwacjach planet, Księżyca oraz innych doskonale widocznych obiektów.

Teleskop zwierciadlany czy refraktor. Który się lepiej sprawdzi?

Planety, Księżyc, komety, czy też Słońce to najjaśniejsze i najciekawsze obiekty w naszym Układzie Słonecznym. Są one fascynujące nie tylko dla początkujących astronomów. Nawet doświadczeni badacze wciąż potrafią zachwycać się pięknem pierścieni Saturna, czy kraterami Księżyca. Jeśli spojrzymy trochę dalej w przestrzeń kosmiczną, to zobaczymy też inne galaktyki czy gromady kuliste. Obserwowanie tych ciał niebieskich jest jednak trudniejsze, wymaga wiedzy, odpowiedniego sprzętu oraz warunków. O wiele łatwiej jest oglądać planety, ale w ich przypadku również warto wybrać dobry teleskop.

Czy refraktor rzeczywiście jest najlepszy?

Pierwszy teleskop to była luneta, a więc urządzenie zbudowane z obiektywu i okularu, połączonych tubusem. Powstała w XVII wieku i już wtedy można było za jej pomocą podziwiać tarczę Jowisza i powierzchnię Księżyca. Współczesne refraktory również bardzo dobrze się w tym sprawdzają. Dają świetny kontrast, więc jak najbardziej nadają się do obserwacji dużych i jasnych obiektów. Teleskop soczewkowy doskonale sprawdzi się nawet w warunkach miejskich i podmiejskich, gdzie niebo jest mocno zanieczyszczone światłem. Taki sprzęt przydaje się też w prowadzeniu obserwacji naziemnych. Daje obraz rzeczywisty i nieodwrócony, więc może posłużyć np. w obserwacjach zwierząt. Refraktor to też dobry wybór dla osób początkujących, ponieważ jest prosty w obsłudze i konserwacji.

 

teleskop soczewkowy levenhuk

 

Teleskop Levenhuk Skyline Travel 50 to kompaktowa konstrukcja dobra na start

Teleskop zwierciadlany Newtona a obserwacja planet

Reflektor został jako pierwszy zbudowany przez Newtona, dlatego funkcjonuje też pod nazwą teleskop Newtona. W tym teleskopie uzyskuje się mniejszy kontrast, dlatego lepiej sprawdza się w oglądaniu ciemniejszych obiektów: galaktyk, mgławic lub gromad gwiazd. Teleskop lustrzany jest też mniej użyteczny, gdy niebo jest oświetlone sztucznym światłem, ale za to pozwala zobaczyć więcej przy bardzo ciemnym niebie. Jeśli zamierzamy prowadzić obserwacje z miejsc oddalonych od miejskich ośrodków, to reflektory będą lepszy wyborem. W takich sytuacjach warto wybrać teleskop, który pozwala nam więcej zaobserwować, a za pomocą zwierciadła obejrzyjcie wtedy zarówno planety, jak i galaktyki.

 

teleskop zwierciadlany opticon z montażem paralaktycznym


Teleskop OPTICON Prometheus
 to refraktor z montażem paralaktycznym

 

Zobacz, jak rozłożyć teleskop Prometheus

 

A może wybrać lornetkę?

Lornetki to często wykorzystywany w obserwacjach sprzęt optyczny. Są kompaktowe, więc łatwo zabrać je ze sobą w podróż i dają dość niezłe powiększenie. Lornetka jest zazwyczaj wykorzystywana do obserwacji naziemnych w bardzo wielu różnych branżach i zawodach, ale czy wiecie, że przy użyciu lornetki możecie też oglądać gwiazdy? Lornetka sprawdza się w obserwacji nieba, ale oczywiście nie tak dobrze, jak teleskop. Z jej pomocą będzie lepiej widoczny Księżyc i ukształtowanie jego powierzchni, ale nie liczcie na wyraźny obraz kraterów. W odpowiednich warunkach, czyli na niezanieczyszczonym światłem niebie, lornetka może też sprawdzić się w odnajdowaniu galaktyk lub śledzeniu komety.

Najlepszy teleskop do obserwowania Słońca

Słońce to największa i najjaśniejsza gwiazda układu słonecznego, więc nie wymaga wcale bardzo zaawansowanych teleskopów. Możecie wybrać lunetę, reflektor, czy nawet lornetkę, ale bardzo ważne jest, by z każdym tym urządzeniem stosować odpowiednie filtry lub przesłony. Na rynku dostępne są też specjalne teleskopy dedykowane oglądaniu Słońca.

Wybieramy teleskop do obserwacji planet Układu Słonecznego

Nawet jeśli zdecydujecie się na konkretny rodzaj teleskopu, czyli np. refraktor, którym najlepiej można prowadzić obserwacje dużych i jasnych obiektów, to musicie jeszcze wybrać model. Każdy teleskop obserwacyjny posiada swoje parametry jak ogniskowa obiektywu, czy średnica teleskopu, które w znaczny sposób wpływają na prowadzone obserwacje.

  • Średnica obiektywu

Średnica obiektywu to tak naprawdę najważniejszy parametr określający każdy teleskop. Im jest ona większa, tym więcej światła wyłapuje teleskop, a obserwowany obiekt jest wyraźniejszy. Wraz ze średnicą teleskopu rosną też jego gabaryty i cena. Nie musicie jednak wcale kupować bardzo dużego sprzętu, by oglądać planety. Nie może być też zbyt mały, bo szybko przestanie Wam wystarczać. Warto natomiast zdecydować się na refraktor o średnicy 80-110 mm lub reflektor o średnicy minimum 150 mm. Jest to optymalna wielkość dla obu rodzajów teleskopów, która pozwala już prowadzić całkiem zaawansowane obserwacje. Z ich pomocą zobaczycie wyraźne wizerunki poszczególnych planet, czy księżyce Jowisza.

  • Ogniskowa obiektywu

Parametr ten określa, jak daleko od soczewki znajduje się punkt skupienia obrazu. Wpływa też na długość tubusu, czyli tego elementu, który łączy obiektyw z okularem. Im dłuższa ogniskowa obiektywu, tym dłuższy jest nasz teleskop, co z kolei przekłada się na jego wymiary i łatwość przenoszenia. Ogniskowa obiektywu jest też wykorzystywana do obliczenia powiększenia w danym teleskopie, ale potrzebny jest też drugi parametr - ogniskowa okularu.

  • Parametry okularu

Okular to ten element układu optycznego w teleskopie, przez który patrzymy. Możemy go wymieniać i w ten sposób wpływać na parametry teleskopu. Gdy kupujecie teleskop wraz z okularami, to dobrze jeśli w zestawie znajdują się 3 okulary, mające różną wartość powiększenia. Możecie wtedy dopasowywać rodzaj okularu do warunków i obiektu, który chcecie obserwować. Okulary wpływają też na powiększenie teleskopu. By je obliczyć dzielimy ogniskową obiektywu przez ogniskową okularu. Wynik, który nam wyjdzie nie powinien być większy, niż podwojona średnica obiektywu.

Jeszcze ważniejszym parametrem okularu jest pole widzenia. Od pola widzenia zależy zakres widzianego przez nas obszaru i powinien być on jak największy. Każdy rodzaj okularu posiada swoje wyjściowe pole i dobrze jest wybierać przynajmniej okulary Plossla lub Supel-Plossla. Zakres pola widzenia w teleskopie zależy też od średnicy wyciągu okularowego. Możemy je zwiększyć jeśli zastosujemy dobrej jakości okular z większą średnicą wyciągu, czyli przynajmniej 1,25 cala.

Dodatkowe akcesoria

Dodatkowe akcesoria są w stanie zmienić parametry teleskopu i wpłynąć na jego funkcjonalność. Nie musimy np. kupować kolejnych okularów w celu uzyskania lepszego powiększenia obrazu. Większe powiększenia umożliwia też soczewka Barlowa, zastosowana z tym samym zestawem okularów. Soczewka Barlowa może zwiększyć wartość powiększenia okularów trzykrotnie, a nawet pięciokrotnie.

Teleskopy są też wykorzystywane w astrofotografii, ale wymagają odpowiedniego sprzętu. Jeśli chcecie sprawdzić się również w astrofotografii, to będziecie potrzebowali adapter do smartfona lub aparatu fotograficznego. Pozwalają one umocować sprzęt fotograficzny na teleskopie, a następnie wykonywać zdjęcia obiektów.

zdjęcie gwiaździstego nieba

Odpowiedni dobór sprzętu pozwoli na wykonywanie niezwykłych zdjęć

Ważny jest też stabilny statyw, który minimalizuje drgania. Nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ wtedy trudniej go ustabilizować. Ze statywem musi dobrze współpracować montaż. Dobrą stabilizację daje teleskop Dobsona z obrotową podstawą.

Jakim teleskopem obserwować planety?

Teleskopy to najważniejszy sprzęt w astronomii, również tej amatorskiej. Dobry teleskop pozwoli Wam zobaczyć planety i najciekawsze ciała niebieskie Układu Słonecznego. Nawet jeśli obraz uzyskany za jego pomocą nie będzie choćby zbliżony do teleskopu Hubble'a, to i tak warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt. Doskonale sprawdzi się w tej roli refraktor, zwłaszcza przy obserwacjach prowadzonych na terenach dobrze oświetlonych.

 

Zobacz naszą ofertę teleskopów astronomicznych i już teraz rozpocznij niezwykłą przygodę!


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Domowe eksperymenty dla dzieci z wykorzystaniem mikroskopu

Data dodania:
06.02.2024
Domowe eksperymenty dla dzieci to najlepszy sposób, by wprowadzić je w świat nauki i zachęcić do samodzielnych odkryć. W naszym najnowszym wpisie znajdziesz kilka pomysłów na proste i ciekawe doświadczenia, które są dostosowane do dziecięcych możliwości. Zapraszamy!

Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły?

Data dodania:
18.08.2023
Powrót do szkoły po wakacjach nie jest dla dzieci łatwym momentem, ale możemy sprawić, że będą na niego czekać z większą pewnością siebie i radością. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jak dzieci na powrót do szkoły przygotować. Zapraszamy!

Wyprawka dla pierwszoklasisty. Co powinna zawierać?

Data dodania:
10.08.2023
Przygotowania dziecka do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej wiążą się z koniecznością zakupu całej szkolnej wyprawki. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, co powinno się w niej znaleźć. Zapraszamy!

Astrofotografia smartfonem. Jak uchwycić gwiazdy na zdjęciu?

Data dodania:
23.05.2023
Astrofotografia to dziedzina, która cieszy się coraz większą popularnością, jednak wydaje się być ona zarezerwowana głównie dla profesjonalistów lub posiadających drogi sprzęt. Na szczęście, dzięki rozwojowi technologii smartfonów oraz coraz większej dostępności niedrogich teleskopów, amatorzy również mogą się cieszyć pięknem gwiazd. Dziś sprawdzimy, jak się do tego zabrać i jakich akcesoriów będziemy potrzebować.

Czym jest montaż paralaktyczny lunety i jak go ustawić?

Data dodania:
09.01.2023
Montaż paralaktyczny to bardzo przydatne narzędzie, które zwiększa komfort długich i zaawansowanych obserwacji kosmicznych, ale... najpierw trzeba wiedzieć jak go prawidłowo ustawić. Nie jest to łatwe, ale czasami warto. Jeśli chcecie poznać wady i zalety montaży paralaktycznych, a także dowiedzieć się, czy sprawdzą się w Waszym przypadku i jak należy je obsługiwać, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu.

Jaki teleskop do 500 zł wybrać?

Data dodania:
30.12.2022
Jeśli szukaliście budżetowego sprzętu do obserwacji astronomicznych, to nasz poradnik jest właśnie dla Was! Dowiecie się z niego, na co zwracać uwagę przy wyborze teleskopu, a także poznacie trzy modele dobrych teleskopów do 500 złotych. Zapraszamy!

Samodzielna kolimacja lornetki - poradnik krok po kroku

Data dodania:
04.11.2022
Odpowiednie ustawienia i regulacje w lornetce są konieczne, by móc prowadzić komfortowe i dobrej jakości obserwacje. Zazwyczaj możemy wykonać je samodzielnie, a jak jest w przypadku kolimacji? Istnieją amatorskie sposoby na to, by samemu kolimację przeprowadzić. To, czy będzie ona skuteczna, zależy między innymi od modelu Waszej lornetki, a także jej stanu. W naszym najnowszym wpisie omawiamy różne przypadki i zdradzamy sposoby na samodzielną kolimację lornetki. Zapraszamy!

Jak zrobić lunetę? Poradnik krok po kroku

Data dodania:
20.10.2022
Astronomia to kuszące hobby, ale trochę zniechęcająca może być konieczność zakupu tych wszystkich drogich sprzętów i akcesoriów, które są do obserwacji gwiazd konieczne. Nie macie też gwarancji, że rzeczywiście zafascynuje Was ten temat, więc dobrze byłoby to na samym początku sprawdzić. Na całe szczęście, możecie niskim kosztem zbudować samodzielnie teleskop obserwacyjny i nie zajmie to Wam wcale wiele czasu, ani nie będziecie potrzebować do tego drogich i trudno dostępnych części. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak to zrobić, to ten poradnik jest właśnie dla Was. Zapraszamy!

Lornetka dla dzieci - jaką wybrać?

Data dodania:
16.08.2022
Lornetki dla dzieci bardzo ciekawe urządzenia. Większość z nich lubi obserwować zwierzęta, samoloty i naturę, a dzięki lornetce mają o wiele lepsze widoki. Dla dzieci jest to przede wszystkim zabawa, ale zdobywają podczas niej cenną wiedzę. Mogą dzięki niej odkrywać świat i rozwijać swoje pasje. Warto więc wybrać lornetkę na prezent dla dziecka, a jaki model będzie odpowiedni? Dowiecie się z naszego najnowszego wpisu. Zapraszamy!

Czyszczenie optyki - jak to zrobić?

Data dodania:
10.06.2022
Optyka to najważniejszy element urządzeń takich jak teleskop, lornetka lub mikroskop. Od jej stanu zależy komfort, a nawet możliwość korzystania z tych narzędzi. Należy regularnie je czyścić, ale nie każdy środek i sposób będzie odpowiedni. W najnowszym wpisie przedstawiamy wszystkie najważniejsze zasady czyszczenia optyki, dzięki którym będzie ona przez lata w idealnym stanie. Zapraszamy!

Gadżety podróżnicze

Data dodania:
25.05.2022
Każdy wyjazd wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą bagażu, z którego będziemy korzystać przez całą podróż. Oprócz oczywistych rzeczy, jak ubrania czy kosmetyki do utrzymania higieny, mogą być nam też potrzebne różnego rodzaju gadżety podróżnicze. W najnowszym wpisie podpowiadamy, czym się kierować przy ich wyborze i zdradzamy Wam parę pomysłów na przydatne, ale być może nieoczywiste sprzęty i akcesoria. Jeśli wybieracie się wkrótce w podróż, to na pewno warto się z nimi zapoznać. Zapraszamy!

Pomoce dydaktyczne dla klas 1-3

Data dodania:
06.05.2022
Nauka już od najmłodszych klas może być ciekawa i przyjemna, gdy pozwalamy dziecku korzystać nie tylko z książek, ale też samodzielnie prowadzić badania i obserwacje. Być może brzmi to dla Was poważnie, ale małe dzieci również są w stanie wykonywać proste eksperymenty. Potrzebują do tego odpowiednich i dostosowanych do wieku narzędzi, takich jak mikroskop szkolny. Pozwala on na zdobycie bardzo szerokiej wiedzy, a korzystanie z niego to też przy tym świetna zabawa. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak jeszcze może pomóc dziecku w nauce i rozwoju, to zapraszamy do przeczytania naszego najnowszego wpisu!

Astrofotografia - jak zacząć?

Data dodania:
15.04.2022
Wykonywanie dobrej jakości zdjęć nocnego nieba nie jest łatwy zadaniem i wymaga dobrego przygotowania. Musicie zaopatrzyć się w wysokiej klasy sprzęt, a także posiąść wiedzę dotyczącą samej astronomii, obsługi aparatów fotograficznych, a w wielu przypadkach również teleskopu. Może to brzmieć zniechęcająco, ale jesteście w stanie to zrobić. Wystarczy zacząć od samych podstaw, które w dzisiejszym tekście przedstawiamy, a następnie pogłębiać swoją wiedzę w obszarach, które Was w danym momencie najbardziej interesują. Przeczytajcie nasz najnowszy wpis i sprawdźcie, czy astrofotografia to pasja dla Was!

Jaka lornetka do obserwacji ptaków?

Data dodania:
21.03.2022
Obserwacje ptaków są ciekawe, ale mogą być też bardzo dynamiczne, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego sprzętu do obserwacji. Najlepiej sprawdzi się w tym lornetka, ale sami doskonale wiecie, że na rynku lornetek nie brakuje sprzętu o różnych parametrach. Jaki więc model wybrać? W takich obserwacjach na pewno sprawdzają się niewielkie lornetki, ale ważne są jest też powiększenie czy pole widzenia. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy wszystkie najważniejsze aspekty i pomagamy wybrać najlepszy sprzęt. 

Lornetka czy luneta - co wybrać?

Data dodania:
15.03.2022
Lornetka i luneta to dwa narzędzia do obserwacji, z których korzystają zarówno amatorzy, jak zawodowcy. Łączy je podobna konstrukcja i sposób działania, a dzieli zastosowanie i możliwości obserwacyjne. Musicie je poznać, jeśli zastanawiacie się nad wyborem jednego z tych urządzeń, dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawiamy Wam ich wszystkie cechy wspólne, a także różnice. Zapraszamy!

Akcesoria do teleskopu - jakie wybrać?

Data dodania:
09.03.2022
Sam teleskop byłby w wielu sytuacjach bezużytecznym narzędziem, gdyby nie dedykowane mu akcesoria. Za ich pomocą można zmieniać parametry teleskopu, ulepszać jakość obrazu, a także ułatwiać sobie obsługę tego sprzętu, czy nawet poprawiać swój własny komfort. Niektóre akcesoria są niezbędne już od pierwszych obserwacji, na inne możemy zdecydować się później. Przedstawiamy Wam dzisiaj listę produktów, w które powinien zaopatrzyć się najpierw początkujący, a potem bardziej zaawansowany miłośnik astronomii. Zapraszamy!

Nowy czy używany teleskop? Kiedy, który wybrać?

Data dodania:
05.11.2021
Wybierając pierwszy teleskop możemy rozważyć zakup używanego modelu. Pozwoli nam to na wybranie telleskopu o lepszych parametrach w niższej cenie. Należy jednak pamiętać, że wybór użwyanego teleskopu wiąże się też z pewnymi ryzykami jak brak gwarancji producenta. Kiedy wybrać nowy teleskop a kiedy skusić sie na używany prdukt? Podpowiadamy w naszym nowym wpisie!

Astronomia dla początkujących - Obserwacja nieba dla zielonych

Data dodania:
28.10.2021
Astronomia to wymagające hobby, a i tak przyciąga każdego roku kolejnych miłośników. Wynika to zapewne z faktu, że obserwacje nocnego nieba są fascynujące. Bezkres ciemnego kosmosu, ogromne  ciała niebieskie i tajemnice z nimi związane, mogą budzić nawet grozę i wręcz hipnotyzują. I choć sam moment obserwacji jest niezapomniany i poetycki, to związane z nim przygotowania są niestety bardzo przyziemne. Wymagają zdobycia wiedzy, zakupu odpowiedniego sprzętu i przede wszystkim cierpliwości. Sprawdźcie razem z nami jak ciekawa może być astronomia dla początkujących i jak się do niej przygotować.

Jaki mikroskop dla dziecka? Poznaj najlepsze mikroskopy dla dzieci

Data dodania:
29.09.2021
Wybierając prezent dla dziecka warto zwrócić się ku akcesoriom, które zapewnią mu dobrą zabawę, a przy okazji rozwiną jego pasję naukową. Dobrym przykładem takiego prezentu jest mikroskop dla dziecka. Tego rodzaju mikroskopy to półprofesjonalne akcesoria edukacyjne pozwalające na prowadzenie podstawowych obserwacji. Na co jednak zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy w tym wpisie!

Jak wybrać lornetkę? Jaką kupić, aby tego nie żałować? Poradnik

Data dodania:
27.09.2021
Lornetki to podstawowy i bardzo różnorodny sprzęt optyczny. Posiadają one zarówno profesjonalne, jak i amatorskie zastosowanie, dlatego dostępnych jest wiele modeli lornetek, o różnym stopniu zaawansowania. Wybór odpowiedniej lornetki nie jest więc łatwym zadaniem. Postanowiliśmy pomóc Wam w podjęciu decyzji i w najnowszych wpisie prezentujemy Wam najważniejsze kwestie, na które powinniście zwrócić uwagę. Jeśli chcecie zwiększyć swoje na szansę na zakup lornetki, która sprawdzi się w 100% i posłuży Wam przez lata, to koniecznie zapoznajcie się z naszym poradnikiem.

Teleskop do obserwacji planet - jaki wybrać?

Data dodania:
15.09.2021
Rodzaj i budowa teleskopu wpływają na to, jakie ciała niebieskiego najlepiej się za jego pośrednictwem ogląda. Niektóre teleskopy sprawdzają się świetnie w obserwacji odległych galaktyk na bardzo ciemnym niebie. Z kolei inne umożliwiają oglądanie planet i Księżyca na niebie oświetlonym miejskimi światłami. Dzisiaj skupimy się głównie na tym drugim przypadku, dlatego jeśli zastanawiacie się, jaki teleskop wybrać do obserwacji planet, to koniecznie zobaczcie nasz najnowszy wpis.

Jaki kupić teleskop, aby później tego nie żałować?

Data dodania:
13.09.2021
Wybór teleskopu, tak jak każdego innego sprzętu, powinien być poprzedzony analizą nie tylko jego parametrów, ale też Waszych oczekiwań i potrzeb. Tylko wtedy uda Wam się kupić urządzenie, które rzeczywiście będziecie chętnie używać i nigdy nawet na myśl Wam nie przyjdzie, że trzeba było wybrać coś innego. W przypadku zakupu teleskopów należy zastanowić się nad wieloma kwestiami, od wyboru samego rodzaju sprzętu po określenie głównych celów obserwacyjnych. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego jeśli wciąż nie wiecie jaki teleskop kupić, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu.

Teleskop dla początkujących

Data dodania:
27.08.2021
Zakup teleskopu to bardzo trudne zadanie, ponieważ wymaga wiedzy i doświadczenia, których brakuje osobom początkującym. Jeśli chcielibyście obserwować nocą gwiazdy i fascynujące zjawiska, jak przeloty komet lub planetoid, to wybór odpowiedniego teleskopu jest kluczowym zadaniem. Dobry teleskop umożliwi Wam prowadzenie ciekawych obserwacji. Zły tylko będzie Was frustrował. W naszym najnowszym wpisie podpowiadamy Wam, jak wybrać teleskop dla początkujących miłośników astronomii.

Pierścienie Saturna. Kiedy powstały i jak wyglądają?

Data dodania:
25.04.2024
W najnowszym wpisie skupiamy się na historii powstania, budowie i obserwacjach pierścieni Saturna. Sprawdzimy też, jak kształtuje się przyszłość tego niezwykle ciekawego obiektu astronomicznego. Zapraszamy!

Kiedy będzie Zaćmienie Księżyca 2024?

Data dodania:
21.03.2024
Zaćmienie Księżyca to w 2024 roku bardzo rzadkie zjawisko, dlatego jeśli nie chcesz go przegapić, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu! Dowiesz się z niego, kiedy najbliższe zaćmienie Księżyca nastąpi, poznasz jego przyczynę i rodzaje, i przede wszystkim przygotujesz się na jego obserwację. Zapraszamy!

Jak wygląda pierwszy dzień wiosny?

Data dodania:
07.03.2024
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje końca zimy, dlatego dzisiaj sprawdzimy, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny. Jeśli chcecie dowiedzieć się też, jakie związane są z nim tradycje, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu!
pixel