Mikroskopy

Znaleziono: 42 produktów

Mikroskopy to rewolucyjne urządzenia, które umożliwiły dokonanie wielu cennych odkryć. Wraz z nimi powstała nawet oddzielna dziedzina nauki i techniki - mikroskopia optyczna. Mikroskopy są powszechnie wykorzystywane w biologii i medycynie. Z ich pomocą dowiesz się jak zbudowane są nawet najmniejsze elementy naszego świata, poznasz dokładną budowę ciała człowieka czy innych organizmów żywych. Mikroskop ma obecnie bardzo wiele zastosowań i używa się go nie tylko w profesjonalnych laboratoriach badawczych, ale też w szkołach czy na uczelniach.

Jak działa mikroskop optyczny?

Mikroskopy pozwalają na duże powiększenie badanych obiektów, które znajdują się w małej odległości od nas. Możesz dzięki nim prowadzić obserwację nawet takich organizmów, które są niewidoczne gołym okiem. Podstawowym rodzajem mikroskopów jest mikroskop optyczny, który wykorzystuje światło w celu powiększenia badanego obiektu. Źródło światła może być naturalne - wychwytywane przez specjalne lusterko, albo sztuczne. Jego źródłem jest wtedy mała żarówka lub dioda LED, która zazwyczaj znajduje się pod badaną próbką. Światło przechodzi przez układ optyczny składający się z wielu soczewek, a my otrzymujemy powiększony obraz.

Jak zbudowany jest mikroskop?

Mikroskopy składają się z układu optycznego i mechanicznego. Do układu optycznego należy okular do mikroskopu odpowiadający za powiększenie oraz obiektyw mikroskopowy, który tworzy obraz odwrócony, powiększony i urojony.

Układ mechaniczny jest wykorzystywany do optymalnej regulacji elementów optycznych, dlatego bardzo ważna jest jego precyzja oraz stabilność. W jego skład wchodzi tubus, śruby służące do ustawień ostrości czy też stolik, na którym kładzie się badaną próbkę.

Do czego można wykorzystać mikroskopy optyczne?

Zastosowanie mikroskopów może być bardzo różne, ponieważ umożliwiają one obserwacje wielu różnych obiektów, wymagających badań w powiększeniu. Wykorzystuje się je w biologii, medycynie, jubilerstwie, geologii czy chemii i fizyce. Mikroskopy świetnie sprawdzają się też w nauczaniu, dlatego mikroskop szkolny znajduje się praktycznie w każdej szkole. To, do czego jeszcze można je wykorzystać, zależy od rodzaju mikroskopu.

Rodzaje mikroskopów

Oprócz mikroskopów optycznych, dostępne są też inne rodzaje mikroskopów. Oto niektóre z nich:

  • Mikroskop cyfrowy - wykorzystywany jest w terenie, a powstały dzięki niemu widok możesz obejrzeć na ekranie komputera.
  • Mikroskopy elektronowe - służą do obserwacji mikroorganizmów takich jak bakterie i wirusy. Ich obraz jest przykazywany do kamery albo utrwalany na kliszy foto.
  • Mikroskopy operacyjne - znajdują zastosowanie w medycynie i są wykorzystywane podczas zabiegów operacyjnych.
  • Mikroskopy stereoskopowe - używa się ich w jubilerstwie lub konserwacji zabytków.
  • Mikroskopy akustyczne - wykorzystują działanie fal ultradźwiękowych i pozwalają na powiększenie nieprzezroczystych makroobiektów.

Najważniejsze elementy i parametry mikroskopów

Oferta mikroskopów jest bardzo bogata i są one różnej jakości. Każdy model posiada inne akcesoria i elementy optyczne, które wpływają na jakość obrazu, a więc i na na prowadzoną obserwację. Warto, byś zapoznał się z ich parametrami, gdyż dzięki temu będziesz mógł wybrać wysokiej jakości sprzęt.

  • Obiektyw - wychwytuje promienie świetlne i odpowiada za powiększenie danego obiektu. Może on zostać powiększony 1x, 10x, 40x czy nawet 100x.
  • Okular - pozwala na prowadzenie obserwacji i wpływa na powiększenie obrazu utworzonego przez obiektyw.
  • Powiększenie - to, jakie powiększenie pozwalają uzyskać mikroskopy zależy od iloczynu: powiększenia okularu, obiektywu oraz nakładki okularowej. Dopiero po obliczeniu tej wartości wiemy jakie maksymalne powiększenie uzyskuje dane urządzenie. Najlepsze mikroskopy uzyskują nawet powiększenie 3500x, ale są to oczywiście narzędzia wykorzystywane głównie w laboratoriach badawczych.

Jaki rodzaj mikroskopu najlepiej wybrać?

Wybór odpowiedniego mikroskopu jest uzależniony od tego, jakie obserwacje zamierzasz prowadzić. Na początku musisz określić, w jakim powiększeniu chcesz widzieć obiekty. Osoby początkujące powinny zadowolić się powiększeniem od 40x do 400x, a także mikroskopem z diodami LED.

Mikroskopy są bardzo często rozbudowane o dodatkowe akcesoria, które zwiększają możliwości sprzętu. Ułatwiają one też jego obsługę i konserwację. Akcesoria do mikroskopu są elementem niezbędnym, ponieważ bez szkiełek czy preparatów biologicznych nie jest możliwe prowadzenie obserwacji. Mikroskop z preparatami jest więc bardzo dobrym pomysłem na prezent dla miłośnika przyrody.

Mikroskop optyczny - cena i modele

Nasz sklep posiada mikroskopy wielu różnych marek, które różnią się przeznaczeniem i budową. Cena mikroskopu zależy od zastosowanych w nim elementów. Jeśli jesteś początkującym naukowcem, to wcale nie potrzebujesz bardzo zaawansowanego i kosztownego sprzętu. W przystępnej cenie kupisz np. zasilane USB mikroskopy cyfrowe. Są one kompaktowe i wygodne w użyciu w terenie, dlatego sprawdzą się w obserwacji przyrody. Nawet takie małe urządzenia dają ogromne możliwości. Przekonaj się sam, jakie nowe perspektywy otwierają przed Tobą mikroskopy!


Zobacz także:

pixel