Mikroskopy biologiczne, jednookularowe

Znaleziono: 22 produktów

Wyposażony w monokular mikroskop optyczny to jeden z dwóch głównych rodzajów mikroskopów, jeśli bierzemy pod uwagę liczbę okularów. Jest on prostszy w budowie niż mikroskop dwuokularowy, a także bywa łatwiejszy w obsłudze. W trochę inny sposób się z niego natomiast korzysta, ponieważ umożliwia obserwację badanych próbek jedynie za pomocą jednego oka. Jedni użytkownicy preferują właśnie tę opcję, inni wolą wybrać mikroskop dwuokularowy, ponieważ jest dla nich bardziej komfortowy. Poza sposobem obserwacji, obie kategorie mikroskopów są tak samo bogate w modele o różnych parametrach: mniej lub bardziej profesjonalnych, które sprawdzą się w amatorskim i naukowym zastosowaniu. Wśród najpopularniejszych mikroskopów jednookularowych znajdują się mikroskopy takich marek jak Opticon lub Levenhuk.

Mikroskop jednookularowy - charakterystyka

Układ optyczny mikroskopu jednookularowego (biologicznego) jest wyposażony w okular oraz jeden albo nawet cztery obiektywy - o różnej mocy. To jego najważniejsze elementy optyczne, od których zależy zakres powiększenia danego modelu. Mikroskopy wyposażone w kilka obiektywów oferują zazwyczaj szerszy zakres powiększeń i pozwalają na precyzyjniejsze ustawienie wybranej wartości powiększenia danego obiektu. Umieszcza się je na specjalnej misie rewolwerowej - jest to głowica obracana o 360 stopni, która pozwoli łatwo wybrać obiektyw mikroskopowy o określonej mocy. Takie modele mikroskopów sprawdzą się nawet w profesjonalnych badaniach mikrobiologicznych.

Układ optyczny to najważniejszy element mikroskopu, ale równie istotny jest też układ mechaniczny, który pozwala na precyzyjne ustawienie obserwowanego obiektu, a także oświetlenie. Oświetlenie mikroskopu może być naturalne (uzyskiwane za pomocą przestawnego zwierciadła) lub sztuczne, którego źródłem są lampy LED. Najlepszą opcją jest wybór mikroskopu z podwójnym systemem oświetlenia, który daje możliwość ustawienia preferowanej w danym momencie opcji. Warto też pamiętać, że prawidłowe ustawienie oświetlenia naturalnego wymaga nie tylko większego doświadczenia, ale też dobrego źródła światła spoza mikroskopu. Mikroskop, który wyposażono jedynie w możliwość korzystania z naturalnego światła jest trudniejszy w obsłudze i nie sprawdzi się w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do mocnego światła z zewnątrz.

Do czego służy mikroskop biologiczny?

Mikroskop biologiczny może być wykorzystywany w bardzo różnych obserwacjach i jest to uzależnione od jego rodzaju, a także parametrów. Proste modele sprawdzą się w domowym laboratorium lub nawet jako mikroskop dla dziecka. Są łatwe w obsłudze i pozwolą na podstawowe badania otaczającego nas świata. Mogą powiększyć obraz kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet ponad 1000x. Bardziej profesjonalne modele mikroskopów jednookularowych mogą oferować podobny zakres powiększenia, ale ich obiektywy i okulary są zazwyczaj o wiele lepszej jakości. Przekłada się to na bardziej wyraźne i szczegółowe obrazy badanych obiektów. W profesjonalnych mikroskopach wykorzystuje się okulary o szerokim polu widzenia, a także obiektywy achromatyczne. Taki mikroskop biologiczny jest wykorzystywany w laboratoriach, gabinetach lekarskich i weterynaryjnych. Jego cena jest zazwyczaj dużo wyższa.

Funkcje mikroskopu jednookularowego

Za pomocą mikroskopu jednookularowego możliwa jest obserwacja mikroświata, której wyniki wykorzystamy następnie w nauce, w szkole lub w pracy. Będzie to łatwiejsze, jeśli wybierzemy mikroskop wyposażony w dodatkowe funkcje i udogodnienia. Monokularowa głowica obracana o 360 stopni sprawdza się w badaniach prowadzonych w grupie - można ją wygodnie przekazać koleżance lub koledze. Nowoczesny model mikroskopu umożliwia też często podłączenie do komputera, monitora, kamery lub rzutnika. Dzięki temu można wykonywać zdjęcia, nagrywać filmy, a nawet prowadzić transmisje na żywo i wyświetlać obraz widziany pod mikroskopem. Taka funkcja bardzo przydaje się podczas prowadzenia wykładów, wykonywania prezentacji multimedialnych, a także przygotowywania prac domowych do szkoły.

Mikroskop jednookularowy może być więc równie funkcjonalny jak mikroskop dwuokularowy. Wyposaża się go we wszystkie elementy optyczne i mechaniczne, które są standardowe dla mikroskopów biologicznych. Sprawdzi się zarówno w zastosowaniach amatorskich, jak i profesjonalnych - jeśli czujemy się komfortowo w obserwacjach, w których wykorzystuje się jedno oko.


Zobacz także:

    pixel