Okulary do teleskopu

Znaleziono: 3 produktów

Układ optyczny to najważniejsza część każdego teleskopu, a okular właśnie do niego należy. Od okularu zależy pole widzenia i wpływa on też na powiększenie obrazu w teleskopie. Te parametry mają ogromny wpływ na jakość prowadzonych za pomocą teleskopów obserwacji. Bez okularów teleskop traci swoje najważniejsze funkcje. Niemożliwe staje się oglądanie planet i gwiazd. Z tego względu, jakość okularu i jego parametry to kluczowe elementy, obok soczewki do teleskopu lub zwierciadła, w każdym urządzeniu optycznym.

Do czego służą okulary teleskopowe?

Okulary teleskopowe to akcesoria, przez które możemy spoglądać w kosmos. To, jak wiele zobaczmy określa pole widzenia okularu. Okulary astronomiczne można też wymieniać i dostosowywać ich parametry do aktualnych potrzeb. W ten sposób możecie zmieniać również parametry samego teleskopu. Przejdźmy więc do tego, jak okular wpływa na układ optyczny teleskopów i ich możliwości.

Okular do teleskopu - parametry

Odpowiedniej jakości okular do teleskopu zapewnia udaną obserwację planet i innych ciał niebieskich. W jego polu widzenia powinny znaleźć się pożądane obiekty, dlatego bardzo ważna jest jakość optyki. Można ją określić na podstawie parametrów optycznych danego okularu.

Czym jest pole widzenia?

Najważniejszym parametrem każdego okularu do teleskopu jest pole widzenia. Określa ono jaki obraz jest widziany przez nieporuszające się oko. Od pola widzenia zależy więc, jaki obszar danego obiektu lub przestrzeni kosmicznej będziecie mogli zobaczyć. Większe pole widzenia zapewnia szerszy zakres obserwacji. 

Pole wyjściowe a właściwe

Każdy producent okularów podaje wyjściowe pole widzenia, które zależy od typu okularów. Nie jest to jednak ostateczny parametr. Musicie przeprowadzić jeszcze parę działań matematycznych, by obliczyć właściwy zakres pola widzenia, który można osiągnąć w danym teleskopie przy użyciu konkretnego okularu. W tym celu należy podzielić pole widzenia przez powiększenie, jakie może uzyskać teleskop z danym okularem. 

Powiększenie teleskopu a okular

Optyka okularu teleskopowego, a konkretnie jego ogniskowa, wpływa również na powiększenie obrazu w teleskopie. Należy ją samodzielnie obliczyć: ogniskowa w teleskopie podzielona przez ogniskową w okularze daje nam całkowite dostępne powiększenie w urządzeniach optycznych. 

Na czym polega powiększenie minimalne?

Z okularem związane jest też powiększenie minimalne. Określa je średnica źrenicy wyjściowej. W źrenicy wyjściowej znajduje się obszar, na który patrzysz, a jej średnica nie powinna być większa niż średnica, do której może rozszerzyć się ludzka źrenica, czyli około 6 mm. Gdy przykładasz oko do okulara, powierzchnia źrenicy wyjściowej jest rzutowana na siatkówkę o odległość źrenicy oka. Dokładne dopasowanie źrenicy oka i źrenicy teleskopu pozwala prowadzić obserwację planet, a także innych ciał niebieskich. Optymalną jakość obrazu osiąga się przy średnicy około 2-2,5 mm. 

Okulary teleskopowe - typy

Na rynku dostępne są różnego typu okulary teleskopowe, z polem widzenia o różnym zakresie. Wpływa to na jakość obserwacji, którą możemy za ich pomocą przeprowadzać. Skupmy się na tych okularach, których optyka jest wysokiej jakości, a jednocześnie mają też przystępne ceny. Stanowią one dość popularne akcesoria do teleskopu i według opinii różnych użytkowników, naprawdę sprawdzają się podczas obserwacji planet i gwiazd.

Jakiego typu okulary do teleskopu warto kupić?

Bardzo popularny i niedrogi jest okular Kellnera z polem widzenia wynoszącym 40 stopni. Jeszcze lepszy jest okular Plossla o polu widzenia wynoszącym 50 stopni. Jego ulepszoną wersją jest seria Super-Plossla o polu widzenia 52-54 stopnie. Mogłoby się wydawać, że różnica paru stopni nie dokona wielkiej zmiany, jednak w tym przypadku naprawdę ma ona znaczenie. SWA to nowoczesna seria bardzo profesjonalnych i drogich okularów Erfle'a, które wykorzystuje się nawet w centrum badawczym. Okular tej z serii również może być kosztowny, ale ostatnio pojawiła się też oferta SWA, której ceny są bardziej przystępne. W tym przypadku możemy mówić o polu widzenia wynoszącym nawet 80-90 stopni. 

Jak wybrać okular do teleskopu z dobrym polem widzenia?

Okulary teleskopowe to wymienne akcesoria, które można dowolnie dopasowywać. Ich zmiany są wręcz wymagane, gdy chcemy np. osiągnąć określone powiększenie. Dobrze jest posiadać przynajmniej trzy, dobrej jakości okulary, które są też sprawdzone według opinii różnych użytkowników. Okular z większym polem widzenia zapewnia lepszą jakość obserwacji, dlatego najlepiej kupować sprzęt trochę droższy, ale też zapewniający świetne wrażenia. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się okular Plossla lub Super-Plossla. Ceny SWA są o wiele wyższe, ale radość z obserwacji też jest w ich przypadku o dużo większa.

Nasz sklep oferuje teleskopy astronomiczne i akcesoria uznanych marek jak Celestron czy Opticon. Kupicie też u nas sprzęt optyczny, który ulepszy parametry Waszego teleskopu. Jeśli zależy Wam na tym, by widzieć więcej i dalej, to koniecznie zainwestujcie w dobrej jakości okular.

    pixel