Lornetki

Znaleziono: 14 produktów

Lornetki to sprzęt służący nam do obserwacji, z którego korzystają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Mogą mieć one bardzo różne rozmiary i parametry, dzięki czemu sprawdzają się w wielu zastosowaniach i może z nich wygodnie korzystać każdy pasjonat natury lub miejskich krajobrazów. Są niezbędne w wielu zawodach i warto zabrać je na piesze wycieczki w góry.

Lornetki - jaką wybrać? Najważniejsze parametry lornetek

Wybór lornetki powinien być zawsze uzależniony od celu obserwacji i warunków, w jakich zamierzamy je przeprowadzać. Należy do nich dopasować parametry lornetki, które zapewnią nam najbardziej komfortowe i optymalne obserwacje. Na pewno zawsze warto wybierać modele zaopatrzone w wysokiej jakości szkło optyczne (wyposażone w powłoki antyrefleksyjne), które gwarantuje dobrą przepuszczalność światła, a więc i lepszej jakość obrazy. Dużą jasnością obrazu i przystępną ceną cechują się np. lornetki porro, ale jednocześnie mają o wiele większe gabaryty, niż lornetki z pryzmatem dachowym.

  • Powiększenie i średnica obiektywu - najważniejsze parametry, które opisują lornetkę. Przykładowo, lornetka 10x42 przybliża obraz 10x, a średnica jej obiektów wynosi 42mm. Im większa średnica, tym lepszej jakości obraz, ale jednocześnie rosną też gabaryty urządzenia. Powiększenie jest ważnym parametrem, ale lornetka o największym przybliżeniu nie będzie wcale dobrym wyborem, ponieważ obraz staje się wtedy mniej stabilny. Dużo ważniejsze bywa pole widzenia, które jest bezpośrednio związane z powiększeniem danej lornetki.
  • Pole widzenia - bardzo mocno wpływa na nie okular lornetki, przez który dokonujemy obserwacji. Dzięki większemu polu widzenia łatwiej nam zlokalizować dany obiekt, bo możemy objąć wzrokiem większy obszar danego terenu. Im jednak większe powiększenie oferuje dana lornetka, tym mniejsze jest jej pole widzenia i musimy sami określić, który z tych parametrów jest bardziej istotny dla celów naszej obserwacji.

Duże pole widzenia będzie na pewno ważniejsze wtedy, gdy chcemy móc łatwo odnaleźć dany obiekt na otwartej przestrzeni, a także oglądać szerokie panoramy miast, krajobrazów lub wydarzeń. Jeśli jednak naszym celem jest bardziej szczegółowa obserwacja danego obiektu, to warto wtedy wybrać lornetkę z mocniejszym powiększeniem.

Rodzaje lornetek - czym się różnią?

Do wyboru mamy bardzo różne modele lornetek, które łatwo dopasujemy do naszych potrzeb. Lornetka wojskowa to zaawansowany model, który zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu i bywa często wyposażony w dodatkowe funkcje, np. w noktowizję. Lornetka myśliwska charakteryzuje się zazwyczaj średnimi gabarytami, które stanowią kompromis między możliwościami lornetki, a jej wagą i rozmiarem.

Lornetka astronomiczna to sprzęt o największych gabarytach, który cechuje się dużym powiększeniem i jasnością obrazu. Z kolei lornetki ornitologiczne są bardzo małe i lekkie, by można było łatwo śledzić przemieszczające się ptaki. Jeśli prowadzimy obserwacje zwierzyny, to bardzo przydatna jest też lornetka termowizyjna, która rejestruje różnice w temperaturze między żywym obiektem a jego otoczeniem.

Najlepsze lornetki dla każdego

Pojęcie dobra lornetka może dla każdego oznaczać coś innego. Jeśli używamy jej w pracy lub prowadzimy za jej pomocą badania naukowe, to bardzo ważna jest wysoka jakość i dodatkowe funkcje. Myśliwy na pewno wybierze taki sprzęt jak lornetka z dalmierzem. Z kolei dla astronoma będzie ważna rozdzielczość optyczna, a w wielogodzinnych obserwacjach niezbędny będzie też statyw do lornetki.

Taka profesjonalna lornetka nie zawsze jest nam jednak potrzebna. Lornetki turystyczne bardzo dobrze sprawdzają się w amatorskich obserwacjach - również tych prowadzonych przez dzieci. Lornetka dla dziewczynki lub chłopca powinna być jak najbardziej poręczna i łatwa w obsłudze. Prywatni miłośnicy zwierząt również docenią mniejsze modele, a to dlatego, że lornetka kompaktowa zapewnia bardziej komfortowe obserwacje przemieszczającego się obiektu. Jeśli nie wiemy na co się zdecydować, to zawsze dobrym wyborem są uniwersalne lornetki 8x56 lub 8x42.

    pixel