Refraktory - Teleskopy soczewkowe

Znaleziono: 30 produktów

Teleskopy soczewkowe, nazywane też refraktorami, służą nam do obserwacji nieba. Pierwszymi narzędziami wykorzystywanymi w astronomii były właśnie refraktory. Skonstruowano je już w XVII wieku i od tego czasu są wciąż używane zarówno przez naukowców, jak i początkujących miłośników układu słonecznego i znajdujących się w nim obiektów. Teleskopy można też z powodzeniem wykorzystywać w astrofotografii, a więc uwiecznianiu gwiazd i planet na zdjęciach. Jeśli zastanawiasz się czy warto kupić ten rodzaj teleskopu, to chętnie doradzimy Ci na jakie elementy warto zwrócić swoją uwagę.

Jak zbudowany jest teleskop refraktor?

Refraktory składają się z obiektywu i okularu, które połączone są tubusem. Do obiektywu wpadają promienie rozproszonego światła emitowanego lub odbijanego przez ciała niebieskie, a następnie są skupiane przez soczewkę poprzez załamanie. Obiekty stają się jaśniejsze i wyraźniejsze, a obraz ulega też powiększeniu, więc możemy im się przyjrzeć. To, czego nie bylibyśmy w stanie dojrzeć gołym okiem, możemy zobaczyć za pomocą teleskopu. Obserwacje nieba i planet są możliwe właśnie dzięki teleskopom. Istnieje jeszcze drugi rodzaj teleskopów (teleskop zwierciadlany), w których stosuje się zwierciadła zamiast soczewki. Jednak tutaj skupimy się głównie na refraktorach.

Teleskop soczewkowy - rodzaje

Wyróżniamy dwa rodzaje refraktorów, których nazwy pochodzą od ich pomysłodawców. Teleskop Galileusza korzysta z okularu o ujemnej ogniskowej i daje prosty obraz. W teleskopie Keplera ogniskowa okularu jest dodatnia, co skutkuje odwróconym obrazem. Na jego jakość wpływają też parametry danego sprzętu takie jak ogniskowa, średnica obiektywu czy nawet rodzaj zastosowanego montażu.

Najważniejsze parametry refraktorów

Obserwacje różnego rodzaju kosmicznych obiektów wymagają teleskopu o odpowiednich parametrach. Od nich zależy jakość obrazu, która jest przecież kluczowa w podziwianiu nieba i planet. Amatorskie teleskopy nie posiadają takiego samego zasięgu jak profesjonalny sprzęt, ale świetnie nadają się do oglądania naszego układu słonecznego. Musisz jednak zadbać o wybór optymalnego narzędzia.

Ogniskowa i średnica obiektywu

Od średnicy obiektywu zależy ilość promieni, które może on wyłapać. Im jest większa, tym więcej obiektów możesz zobaczyć i obraz jest bardziej szczegółowy. Ogniskowa to z kolei odległość punktu skupienia promieni od soczewki. Im jest ona dłuższa, tym dłuższy refraktor.

Ogniskowa okularu

Ogniskowa okularu ma z kolei wpływ na powiększenie obiektów, a także pole widzenia. Większa ogniskowa to większe powiększenie i nasze pole widzenia.

Powiększenie

Na powiększenie wpływa ogniskowa okularu i obiektywu. Jako, że okular jest częścią wymienną i możemy dostosowywać jego ogniskową, możesz uzyskać różne powiększenie tym samym teleskopem.

Co jest lepsze do obserwacji układu słonecznego: refraktory czy zwierciadła?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ teleskopy posiadają różne parametry, nawet o obrębie jednego ich rodzaju. Jeden refraktor może dawać obraz o zupełnie innej jakości niż inny refraktor, tak samo różnią się między sobą zwierciadła. Powinno się więc porównywać konkretne modele, które oferuje dany sklep.

Możemy Ci jednak podpowiedzieć, który teleskop może lepiej się sprawdzić w oglądaniu konkretnych elementów naszego nieba. Za pomocą refraktora możesz prowadzić obserwacje jaśniejszych ciał niebieskich czyli planet, Księżyca i gwiazd podwójnych. Zwierciadła lepiej sprawdzają się w przypadku ciemniejszych mgławic, galaktyk i gromad.

Czy refraktor sprawdzi się dla osób początkujących?

Refraktory świetnie nadają się dla osób początkujących, a wszystko dzięki ich prostej konstrukcji. Nie trzeba zmieniać w nich ustawień, więc możesz od razu zacząć obserwacje. Ważna jest jednak odpowiednia średnica refraktora, która powinna wynosić 8-11 cm. Taki sprzęt pozwoli na podziwianie nieba i planet, a więc tych ciał niebieskich, które są najbardziej fascynujące dla początkujących astronomów.

Nasz sklep posiada bogaty wybór urządzeń o różnym stopniu zaawansowania. Każdy może wybrać dla siebie idealny teleskop, ale wcześniej warto zapoznać się z tym, jakie parametry oferuje każdy producent i jakie są opinie innych użytkowników.


Zobacz także:

    pixel