Filtry do teleskopu
Zarówno akcesoria do teleskopu, jak i sam teleskop, są ważne jeżeli planujemy obserwację kosmosu. Na pewno można do nich zaliczyć filtry, których zadaniem jest poprawa jakości obrazu obserwowanych obiektów, by było możliwe dostrzeżenie większej ilości szczegółów. W zależności od tego, do jakich obserwacji dane filtry są przeznaczone, hamują one i przepuszczają poszczególne częstotliwości fal. Odpowiedzialne są też za tłumienie zanieczyszczenia światłem - zbyt duża jasność utrudnia bowiem obserwacje .
Jakie wyróżniamy filtry barwne planetarne?
Nawet najlepszy teleskop astronomiczny musi być czasami wyposażony w filtr, który pozwoli nam ujrzeć w lepszej jakości obiekty znajdujące się w kosmosie. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni astronomowie chcą często obserwować planety, których wizerunek zmienia się w zależności od ich umiejscowienia na nieboskłonie - lepszą jakość obrazu zapewnią nam tzw. filtry planetarne. Filtry planetarne to kolorowe akcesoria, w których każdy kolor posiada inne właściwości. Oprócz tego wyróżniamy też jaśniejsze i ciemniejsze wersje barw, których użycie zależy od apertury teleskopu. Im jest ona mniejsza, tym jaśniejszych filtrów powinno się używać.
Filtr żółty jest powszechnie stosowany do obserwacji Marsa, a także umożliwia dostrzeżenia Neptuna i Urana na większych teleskopach. Filtr czerwony sprawdzi się w obserwacjach Wenus, a ciemnoniebieski jest chętnie wybierany do przyglądania się tarczy Jowisza. Warto pamiętać, że filtr w danym kolorze pozwala zazwyczaj na obserwację różnych planet, a raczej konkretnych zjawisk i formacji na ich powierzchni, więc ich podział nie jest ścisły. Wybierając kolor filtra pod uwagę należy też wziąć możliwości swojego sprzętu oraz właściwości własnego oka - każdy z nas odbiera obrazy trochę inaczej. Dobór filtrów odbywa się więc często metodą prób i błędów.
Zastosowanie filtrów słonecznych, mgławicowych i innych
Niebo to nie tylko piękne planety, ale też majestatyczny Księżyc, Słońce i obiekty głębokiej przestrzeni kosmicznej. Je również warto obserwować poprzez specjalny, dedykowany danym ciałom astronomicznym filtr. Do oglądania mgławic i galaktyk stosuje się filtry szerokopasmowe, które ograniczają zanieczyszczenie światłem, oraz filtry wąskopasmowe, które przepuszczają światło konkretnej linii widmowej. Filtr księżycowy jest z kolei stosowany podczas pełni Srebrnego Globu. Poprawia kontrast obrazu, dzięki czemu możemy zobaczyć ukształtowanie jego powierzchni: góry, kratery i morza. Na koniec koniecznie trzeba też wspomnieć o filtrze słonecznym, którego należy używać zawsze wtedy, gdy chcemy przyjrzeć się tarczy Słońca. Nie tylko dla lepszych widoków, ale przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa.
Pamiętajcie również, że poszczególne modele filtrów współpracują z konkretnymi modelami teleskopów, więc przed zakupem należy to sprawdzić. Najbezpieczniejszym wyborem będzie zakup filtru tej samej marki co teleskop, np. posiadacze teleskopów Opticon będą mieli duży wybór wśród filtrów właśnie tej marki.
Zobacz także:
- Nazwa producenta / Brand: OPT