Okulary mikroskopowe

Znaleziono: 8 produktów

Okulary mikroskopowe - ważny element optyczny w mikroskopie

Okulary mikroskopowe to ruchome elementy, które składają się na optykę każdego mikroskopu. Można je bardzo łatwo wymienić i w ten sposób nawet zwiększyć klasę naszego sprzętu. To przez okular patrzymy na badany pod mikroskopem obiekt, więc jego parametry i jakość również wpływają na przebieg prowadzonych obserwacji. Warto być zaopatrzonym przynajmniej w kilka okularów i wymieniać je w zależności od potrzeb, a także rodzaju analizowanej próbki.

Po co wymieniać części mikroskopu takie jak okular?

Okular, podobnie jak obiektyw, również powiększa widziany obraz i wpływa na wartość powiększenia całego urządzenia. Okulary mikroskopowe mogą oferować nam inne powiększenie. Wystarczy więc wymienić tylko ten element, by uzyskać większe lub mniejsze powiększenie, i dostosować je do obserwowanego w danym momencie obiektu. W ten sposób możecie też zwiększyć pole widzenia poprzez wybranie lepszej jakości okularu. Szersze pole widzenia zapewnia większy komfort i ułatwia przeprowadzenie badań.

Okulary mikroskopowe - dostępne rodzaje i parametry

Okulary mikroskopowe mogą mieć różną średnicę, pole widzenia, powiększenie, a także dodatkowe funkcje. Jeśli planujecie zakup nowego okularu, to jego średnicę należy dopasować do danego modelu mikroskopu. Jak to zrobić? Tubus każdego mikroskopu optycznego jest wyposażony w gniazda okularowe. To właśnie do ich budowy i średnicy należy dopasowywać nowe okulary mikroskopowe.

Przejdźmy teraz do powiększenia. Okulary mikroskopowe mogą powiększać obraz 2, 10, 16 czy nawet 20 razy. Informacja ta znajduje się zazwyczaj na tubusie okularu i wygląda np. tak: WF 10x. Oznacza to, że dane okulary mikroskopowe powiększają obraz 10 razy. Czasami obok tej wartości jest też podana liczba określająca pole widzenia. Im jest ono większe, tym lepsza widoczność danego obiektu i komfort obserwacji.

Okulary mikroskopowe mogą także korygować błędy obrazu lub zapobiegać refleksom, dzięki powłokom antyodblaskowym. Niektóre z nich są też wyposażone w podziałkę milimetrową, która umożliwia dokonanie precyzyjnego pomiaru badanego obiektu.

W jakie okulary mikroskopowe warto wyposażyć swój mikroskop?

Okulary mikroskopowe to bardzo zróżnicowany produkt, jeśli chodzi o ich jakość i cenę. Warto mieć przynajmniej 2-3 okulary o różnym powiększeniu, gdyż możliwa jest wtedy obserwacja różnych obiektów. Wybór dobrej jakości okularu, o szerokim kącie widzenia, pozwoli Wam uzyskać ostry i szczegółowy obraz. Dużo jednak zależy od rodzaju i zaawansowania prowadzonych badań. Profesjonalne i najdroższe okulary to akcesoria do mikroskopu wykorzystywane przez naukowców, którzy prowadzą obserwacje na poziomie komórkowym. Amatorzy już tak zaawansowanych okularów nie potrzebują. Tak samo jak wykonawcy zawodów, którzy wykorzystują mikroskopy np. do naprawy sprzętu, a więc pracują na większych obiektach.

Przy wyborze okularów należy kierować się więc ich przeznaczeniem, a także umiejętnościami użytkownika mikroskopu. Jeśli jest to mikroskop szkolny, czyli np. mikroskop Opticon Student lub Levenhuk Rainbow, to tutaj sprawdzą się nawet tańsze modele okularów. Pamiętajcie też, że okular należy również dopasować do rodzaju i modelu teleskopu.


Zobacz także:

    pixel