Teleskopy astronomiczne

Znaleziono: 66 produktów

Teleskopy astronomiczne to najważniejsze urządzenia dla każdego miłośnika gwiazd i planet, które pozwalają na obserwację nocnego nieba. Dzięki nim możemy przyglądać się ciałom niebieskim znajdującym się miliony kilometrów od nas.

Pierwsze narzędzia optyczne powstały już w XVII wieku i do dzisiaj stosuje się bardzo podobne, choć unowocześnione konstrukcje. Nie są one wcale przeznaczone jedynie dla profesjonalnych badaczy. Wiele teleskopów jest bardzo prostych w obsłudze i nadają się dla każdego początkującego, dorosłego astronoma, jak i dla dziecka. Dla każdej osoby zafascynowanej kosmosem, również dla Ciebie.

Kto wynalazł teleskop astronomiczny?

Wynalezienie pierwszego teleskopu, a raczej lunety, przypisuje się Janowi Lippershey z Niderlandów. Miało to miejsce w roku 1608, a rok później swój udoskonalony model teleskopu przedstawił Galileusz. Często to właśnie on uważany jest za głównego wynalazcę, ponieważ dokonał przy jego użyciu wielu ważnych odkryć. Teleskop astronomiczny został kolejny raz ulepszony przez Newtona, który zamiast soczewek zastosował w nim zwierciadła. I tutaj przechodzimy do kolejnej ważnej kwestii, a więc jego budowy.

Poznaj rodzaje teleskopów astronomicznych

Teleskop optyczny umożliwia powiększenie odległego obiektu, dzięki czemu możesz się mu lepiej przyjrzeć. Wychwytuje on rozproszone światło, co sprawia, że dane ciało jest też jaśniejsze. Możemy cieszyć się obserwacją nieba i gwiazd, które oddalone są od nas o miliony kilometrów.

Dostępne są dwa główne rodzaje teleskopów, które różną się miedzy sobą zastosowanymi elementami optycznymi. Teleskop soczewkowy składa się z obiektywu zawierającego soczewki, z kolei teleskop zwierciadlany jest zbudowany z okularu i zwierciadła. Element optyczny wpływa na to, jaki obraz daje teleskop astronomiczny: prosty czy odwrócony, a także w obserwacji jakich ciał niebieskich najlepiej się on sprawdza.

Dla kogo teleskop soczewkowy?

W teleskopie soczewkowym promienie światła są wyłapywane za pomocą obiektywu, a następnie zostają one skupione przez soczewkę. Tego typu sprzęt daje obraz powiększony i prosty, dlatego można go wykorzystywać również do obserwacji natury. Oprócz tego świetnie sprawdzi się do oglądania jasnych obiektów jak planety i gwiazdy podwójne, czy w podziwianiu Księżyca.

Teleskop zwierciadlany – jeśli chcesz ujrzeć więcej

W teleskopach zwierciadlanych za skupienie światła odpowiadają zwierciadła. Dają one niższy kontrast, więc sprawdzają się w obserwacji ciemniejszych obiektów: mgławic, galaktyk i gromad. Widziany obraz jest odwrócony, a to raczej nie sprzyja obserwacji ziemskich zjawisk.

Teleskop dla początkujących - jaki wybrać?

Dostępne obecnie teleskopy może używać każdy, również osoby początkujące, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z astronomią. Warto wtedy wybrać prosty w obsłudze teleskop obserwacyjny, w którym nie trzeba nic ustawiać, tylko jest od razu gotowy do użycia. Oczywiście nawet najprostsze urządzenia różnią się jakością i parametrami, a więc będą dawać mniejsze lub większe powiększenie, ostrość i szczegółowość obrazu.

Najważniejsze parametry teleskopu

Nawet jeśli wybierasz swoje pierwsze narzędzie do oglądania nieba, to i tak musisz zwrócić uwagę na jego poszczególne elementy. To, że dopiero zaczynasz nie oznacza, że zadowoli Cię każdy model. Łatwo się zniechęcisz, jeśli kupisz nieodpowiednie urządzenie. Na samym początku możesz też potrzebować pomocy w wyborze, dlatego warto zasięgać opinii bardziej doświadczonych obserwatorów nieba.

  • średnica i ogniskowa obiektywu lub lustra - średnica elementów optycznych to bardzo ważny parametr, ponieważ od niej zależą możliwości sprzętu do wyłapywania światła. Im średnica jest większa, tym więcej promieni dostaje się do wnętrza aparatu. Obserwowane obiekty są jaśniejsze i wyraźniejsze. Ogniskowa wpływa na powiększenie obiektu, a także określa długość między punktem głównym układu optycznego a jego ogniskiem.
  • ogniskowa okularu - określa powiększenie i nasze pole widzenia, ponieważ to właśnie przez okular patrzymy. Dzięki większej ogniskowej obiekt jest bardziej powiększony i mamy lepsze pole widzenia.
  • powiększenie obrazu - ogniskowa obiektywu dzielona przez ogniskową w okularze daje nam powiększenie danego sprzętu. Są to elementy wymienne, więc parametr ten może się zmieniać. Nie jest też najważniejszy, ponieważ czynniki atmosferyczne również mają wpływ na uzyskane powiększenie. Zbyt duże powiększenie może także wpłynąć negatywnie na jakość obrazu.
  • cena teleskopu - dostępne obecnie teleskopy astronomiczne mają bardzo szeroki zakres cen i już za stosunkowo niewielką kwotę można kupić urządzenie, które spełni oczekiwania początkującego astronoma. Droższe teleskopy można też kupować na raty, które często oferuje sklep online.

Dodatkowe akcesoria

Bardzo przydatne są też dodatkowe akcesoria: szukacz, stabilny statyw, okulary o różnych parametrach, filtry czy kamery. Są one w stanie usprawnić korzystanie ze sprzętu i poprawić jakość obrazu.

To jaki wybrać teleskop?

Na pewno bardzo ważna jest średnica elementów optycznych. Im jest ona większa, tym lepsze widoki, ale też wraz ze średnicą rosną ceny urządzeń. Optymalna średnica, która zadowoli oczekiwania amatora i przy okazji jest też przystępna cenowo to: 8-11 cm dla soczewki i 11 -15 cm dla lustra. Ważne są też wymiary i waga. Zbyt duże urządzenie trudno przenosić, a jednak dla celów obserwacyjnych zazwyczaj trzeba się przemieszczać.

Teleskopy – ceny i modele

Dostępne współcześnie narzędzia optyczne z powodzeniem wykorzystują naukowcy, jak i osoby prywatne. Różnią się one budową i zaawansowaniem. Zazwyczaj wraz ze zdobywaną wiedzą i doświadczeniem rośnie też umiejętność obsługi sprzętu optycznego, więc nawet osoby początkujące nie poprzestają na zakupie jednego narzędzia. Ceny teleskopów również rosną wraz z ich jakością i zaawansowaniem, ale obecnie można także kupować na wygodne raty.

Teleskopy astronomiczne mogą być też świetny pomysłem na prezent, dla każdego młodszego lub starszego wielbiciela nieba. Nasz sklep posiada ofertę popularnych producentów takich jak Levenhuk i Opticon. Bez problemu znajdziecie w niej idealny teleskop dla dzieci, mikroskopy czy lornetki!

pixel