Dzień Edukacji Narodowej. Historia i znaczenie tego święta

2023-10-09

Dzień Edukacji Narodowej to święto dedykowane nauczycielom i całemu systemowi oświaty. To moment, kiedy doceniamy trud i zaangażowanie tych, którzy poświęcają się kształceniu i wychowywaniu przyszłych pokoleń. Z tą datą wiążą się też ciekawe wydarzenia dla dzieci i młodzieży, więc jest to dla nich bardzo radosny czas. Mogą nie tylko okazać swoją sympatię ulubionym nauczycielom, ale czekają też na nie liczne zabawy. Zanim jednak rozpoczniemy celebrację, warto zapoznać się z historią tego święta, no i odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie: Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od pracy i szkoły?

Dzień Nauczyciela 2023 a Dzień Edukacji Narodowej

Na samym początku musimy rozwiać wątpliwości związane z nazewnictwem święta oświaty i z tym, ile okazji do świętowania mamy. Od wielu lat stosowana jest głównie jego potoczna nazwa, czyli Dzień Nauczyciela. Jest ona na pewno łatwiejsza do zapamiętania dla młodszych uczniów i potem często zostaje już z nami do dorosłego życia. Jednak oficjalnie obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej i są to dwie stosowane zamiennie nazwy dla tego samego święta.

Kiedy jest Dzień Nauczyciela?

Dzień Edukacji Narodowej (Dzień Nauczyciela) jest obchodzony każdego roku – 14 października. To polskie święto, a jego data jest związana z ważnym historycznym wydarzeniem, które za moment omówimy. Warto jednak pamiętać, że mamy też okazję świętować istotną rolę edukacji w społeczeństwie z innymi narodami. W 1994 roku, UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Nauczyciela – na pamiątkę podpisania 5 października 1966 roku Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela. Celem tego dokumentu było podkreślenie, jak ważna jest rola nauczycieli w zapewnieniu edukacji na najwyższym poziomie. Od 1997 roku Światowy Dzień Nauczyciela jest obchodzony również w Polsce – przez pracowników szkolnictwa wyższego.

Nauczycielka rozmawiająca z dziećmi

Dzień Edukacji Narodowej – historia, którą warto zapamiętać

Aby jak najlepiej zrozumieć historię Dnia Edukacji Narodowej, musimy się cofnąć aż do XVIII wieku. 14 października 1773 roku – na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – została utworzona Komisja Edukacji Narodowej. Było to pierwsze w Polsce i Europie ministerstwo edukacji powszechnej, które dawało możliwość kształcenia się osób z różnych warstw społecznych. Dla chłopów i mieszczan utworzono szkoły parafialne, a szlachta uczęszczała do szkół powiatowych. Powstały pierwsze uniwersytety, a także Towarzystwo Ksiąg Elementarnych, którego zadaniem było przygotowywanie podręczników dla uczniów.

 To wydarzenie pokazuje, że w Polsce już od dawna zdawano sobie sprawę tego, jak istotna jest rola powszechnej edukacji w rozwoju naszego kraju. Jej poziom zależy w dużej mierze właśnie od nauczycieli, dlatego do tematu ustanowienia ich święta wrócono po burzliwych czasach wojen. W 1957 roku, w Warszawie odbywała się Światowa Konferencja Nauczycielska, której organizatorem był Związek Nauczycielstwa Polskiego. To wtedy pojawił się pomysł, by ustanowić święto nauczycieli, a pierwszą datą był 20 listopada. W 1972 roku, Karta praw i obowiązków nauczyciela, ustanowiła Dzień Nauczyciela i zmieniła datę obchodów święta na 14 października. Dzień Edukacji Narodowej to natomiast nazwa, która pojawiła się jeszcze 10 lat później. W 1982 roku zaczęła w naszym kraju obowiązywać Karta Nauczyciela, w której uznano, że dzień ten będzie świętem wszystkich pracowników oświaty – stąd też ustanowiono jego nową nazwę.

Dzień Edukacji Narodowej i jego znaczenie

Dzień Edukacji Narodowej ma ogromne znaczenie nie tylko dla nauczycieli, ale także dla całego społeczeństwa. To czas, kiedy doceniamy rolę edukacji w kształtowaniu przyszłości kraju. Oświata jest kluczowym elementem rozwoju społecznego i gospodarczego, a nauczyciele odgrywają w niej niezastąpioną rolę. Święto to przypomina nam o tym, jak ważna jest praca nauczycieli i jak wielki wpływ mają na życie młodych ludzi. To również okazja do refleksji nad stanem edukacji i potrzebami systemu oświaty. Warto wtedy pamiętać, że wspieranie nauczycieli i dostarczanie im narzędzi do efektywnej pracy to inwestycja w przyszłość każdego kraju.

Święto Edukacji Narodowej – jak się je celebruje?

Dzień Edukacji Narodowej nie jest wprawdzie dniem wolnym od pracy, ale nie są podczas niego też prowadzone zajęcia dydaktyczne. Szkoły i placówki edukacyjne przeprowadzają wtedy uroczyste apele, a uczniowie prezentują swoje występy artystyczne. Wszystko po to, by wyrazić nauczycielom wdzięczność za ich trud i poświęcenie. W wielu szkołach organizowane są też konkursy, wystawy i prezentacje, które podkreślają rolę edukacji i znaczenie nauczycieli. W dniu tym mogą odbywać się szkolenia i warsztaty dla kadry pedagogicznej, co ma na celu doskonalenie ich umiejętności zawodowych. Nauczyciele dostają też często od swoich uczniów większy i bardziej osobisty prezent na Dzień Edukacji Narodowej, taki jak teleskop, lornetka, biżuteria czy nawet rower. Ważne, by był on związany z ich pasjami, marzeniami lub potrzebami, a także pokazywał, jak istotną odgrywają oni rolę w życiu swoich uczniów.

Zajęcia WF-u na gimnastycznej

Na szczeblu państwowym wręczane są odznaczenia i nagrody dla najbardziej zaangażowanych i wyróżniających się pracowników oświaty. Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznaje złote, srebrne oraz brązowe Krzyże Zasługi, a także medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej - za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Jak obchodzi się Dzień Edukacji na świecie?

Wiele państw na całym świecie ma swój własny Dzień Edukacji Narodowej. Pomysły na jego świętowanie mogą być różne, ale zazwyczaj są to bardziej lub mniej oficjalne obchody - związane z tradycją i kulturą danego regionu. Wielu nauczycieli wykorzystuje ten dzień, by zbliżyć się do swoich uczniów. Organizuje wspólne zajęcia, wyjścia i aktywności, które wciąż mogą mieć charakter dydaktyczne, ale w luźniejszej formie niż na lekcjach. Może to być np. wycieczka do lasu połączona z obserwacjami przyrody – do czego warto wykorzystać mikroskop. Wszystko po to, by przekazać uczniom pasję do nauki i pokazać, jak istotną odgrywa ona rolę w kształtowaniu ich przyszłości.

 

Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel