Wyprawka dla pierwszoklasisty. Co powinna zawierać?

2023-08-10

Rozpoczęcie nauki w szkole to niezwykle ważne wydarzenie dla dziecka i jego rodziców. Wiąże się z nim również konieczność zakupu całego szkolnego wyposażenia, które do tej pory nie było maluchowi potrzebne. Wyprawka do 1 klasy może przyprawić nas o zawrót głowy – tak wiele przedmiotów, akcesoriów i gadżetów się w niej znajduje. Warto więc z wyprzedzeniem przygotować sobie listę niezbędnych przyborów, by na spokojnie kompletować zestaw dla pierwszoklasisty. Z naszym przewodnikiem dowiecie się, jak przygotować dziecko do pierwszej klasy, dzięki czemu już od pierwszego dnia będzie mogło skupić się na nauce i zabawie. 

Wyprawka szkolna – lista podstawowych przyborów szkolnych

Wyprawka do pierwszej klasy jest niezwykle rozbudowana, ale możemy też wyróżnić podstawy, od których zakupu należy zacząć. Oprócz książek i ćwiczeń, których wykaz dostaniemy w szkole dziecka, do podstawowego wyposażenia należą też następujące przybory papiernicze:

  • zeszyty – dziecko rozpoczyna w pierwszej klasy naukę pisania i potrzebuje do tego odpowiednich zeszytów – w trzy linie o formacie A5. Ułatwiają one rozplanowanie poszczególnych literek, a więc i sama nauka pisania staje się łatwiejsza. Zeszyty nie powinny być zbyt grube, by dodatkowo nie obciążać dziecka – 16 lub 32 karki wystarczą.

  • piórnik i jego wyposażenie – piórnik pierwszoklasisty musi pomieścić dużą liczbę przyborów, dlatego warto wybrać taki model, który pomoże w ich organizacji. Powinien mieć dodatkowe przegródki czy uchwyty, które ułatwią dostęp do poszczególnych akcesoriów i dziecko nie będzie musiało ich długo szukać. W piórniku na pewno powinny się znaleźć: gumka, temperówka, nożyczki oraz przybory do pisania.

  • okładki na zeszyty – małe dzieci bywają niezdarne i roztrzepane, co często kończy się uszkodzeniami książek i zeszytów. Warto zaopatrzyć się w specjalne okładki, które ochroną je przed zalaniem czy rozdarciem. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na okładki przeznaczone do zeszytów – nie mogą być wypukłe, by nie przeszkadzały w nauce pisania – prostota jest w tym przypadku najlepsza.

  • przybory do pisania – nauka pisania to bardzo ważny moment w edukacji dziecka. Narzędzie, za pomocą którego będzie się uczyć pisać, powinno wymuszać prawidłowe ustawienie ręki dziecka, dlatego obecnie stosuje się zazwyczaj specjalne akcesoria do tego przeznaczone - są to grube, trójkątne ołówki. Z pióra zaczyna się korzystać dopiero wtedy, gdy dziecko opanuje już naukę pisania poszczególnych liter i cyfr.
Dzieci oglądające globus

Wyprawka do 1 klasy – kolejne akcesoria niezbędne w szkole

Omówiliśmy najbardziej podstawowe wyposażenie szkolne dla pierwszoklasisty, ale to oczywiście nie koniec wydatków. Bardzo ważny jest wybór wygodnego plecaka/tornistra – z systemem nośnym, dzięki któremu ciężar wyprawki będzie się równomiernie rozkładał. Jej elementem będzie zapewne strój na W-F, buty sportowe i buty zmienne. W przypadku obuwia ważne jest, by zapewniało stabilność i dobrą cyrkulację powietrza – stopa nie będzie się wtedy w nim pocić i zmniejszamy ryzyko wypadków podczas szalonej zabawy. Na zajęcia plastyczne – i nie tylko – niezbędny będzie zestaw do malowania: kredki, flamastry i farby. Warto też mieć w domu bibułę, plastelinę, klej, pędzel i kolorowy papier do wycinania.

Gadżety dla pierwszoklasisty, które są przydatne

Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty składa się również z wielu akcesoriów, które wprawdzie nie służą do wypełniania obowiązków szkolnych, ale są równie ważne. Bidon do picia jest niezbędny, by zadbać o dobre nawodnienie każdego ucznia. Jeśli będzie to butelka filtrująca, to dziecko będzie mogło w każdej chwili ją napełnić i napić się podczas zabawy. Natomiast do śniadaniówki, będziemy mogli każdego ranka zapakować mu pożywne śniadanie i przekąski. Lunchbox zapobiegnie ich zgnieceniu i dłużej pozostaną świeże.

Dziecko może, a nawet powinno uczestniczyć w wyborze swoje szkolnej wyprawki. Pozwólmy mu wybrać kolor plecaka czy zeszyt z motywami ulubionej bajki. Umili to dziecku rozpoczęcie nauki i na pewno sprawi, że będzie chętniej do szkoły chodzić. Nie warto też oszczędzać na jakości tych akcesoriów, które przydadzą się dziecku przez dłuższy czas, jak plecak czy temperówka. W przypadku uczniów leworęcznych, warto rozejrzeć się przyborami dedykowanymi właśnie osobom leworęcznym, bo są one coraz częściej dostępne.

Dziewczynka z różowym plecakiem

Co jeszcze może zawierać wyprawka dla pierwszoklasisty?

Każdy rodzic, który chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do nauki, wie jak ważne są pomoce naukowe dla pierwszoklasisty. Początek nauki w szkole to moment, kiedy możemy dziecko nią zafascynować lub też do nauki zniechęcić. Warto więc sprawić, aby była jak najbardziej ciekawa i ekscytująca, a mogą w tym pomóc różnego rodzaju gadżety, dzięki którym dziecko może odkrywać świat. Mikroskop to narzędzie, które służy do samodzielnego dokonywania badań. Można oglądać pod nim w dużym powiększeniu rośliny, małe zwierzęta i inne elementy otaczającego nas świata. Z kolei teleskop służy do oglądania kosmosu – już kompaktowa i prosta w obsłudze luneta pozwoli dziecku obserwować odległe planety i gwiazdy. O takich rzeczach również będzie się ono uczyć w szkole, więc tego typu sprzęty bardzo się w nauce przydadzą.

Wprawdzie wymieniliśmy wszystkie najważniejsze akcesoria tworzące wyprawkę dla pierwszoklasisty, ale trzeba też pamiętać, że każda szkoła i nauczyciel mogą mieć w tej kwestii dodatkowe wymagania. Warto więc skonsultować z nimi kwestię szkolnego wyposażenia i dowiedzieć się, jakie inne przybory są jeszcze w danej szkole potrzebne.

 

Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
Polecane
pixel