Jakie są gwiazdozbiory zodiakalne?

Konstelacje zodiakalne to najbardziej znane gwiazdozbiory. Zostały wyróżnione jako pierwsze – jeszcze w czasach starożytnych i do dzisiaj stanowią główną grupę konstelacji. Znajdziemy wśród nich gwiazdozbiory widoczne w Polsce, które mogą z powodzeniem obserwować nie tylko profesjonalni badacze kosmosu, ale i prywatni pasjonaci astronomii – wystarczy do tego już dobrej jakości lornetka.

Konstelacje zodiakalne – jak zostały utworzone?

Każdy gwiazdozbiór zodiakalny jest związany z pozornym ruchem Słońca na niebie, którego pełen obieg trwa jeden rok. Ekliptyka tworzy pas o szerokości ok. 16°, który został podzielony na 12 równych części – każda po 30° - na ich obszarze znajduje się 12 gwiazdozbiorów zodiakalnych. Są one przypisane do konkretnej części ekliptyki, przez którą Słońce przechodzi w tym samym okresie w roku – stąd też wzięły się znaki zodiaku.

Gwiazdozbiory - znaki zodiaku. Jakie wyróżniamy?

W skład 12 gwiazdozbiorów zodiakalnych wchodzą: Baran, Bliźnięta, Koziorożec, Lew, Panna, Rak, Ryby, Skorpion, Strzelec, Waga, Wodnik – to również gwiazdozbiory nieba równikowego, a także Byk, który leży w pobliżu nieba równikowego.

Gwiazdozbiory zodiakalne i ich obserwacje

Każdy gwiazdozbiór zodiakalny składa się z gwiazd, które stanowią ciekawe obiekty obserwacyjne. Część z nich można zobaczyć nawet gołym okiem, inne są na tyle ciemne, że potrzebny jest nam teleskop, np. mała luneta. Oprócz nich, na obszarze nieba zajętym przez dany gwiazdozbiór możemy też wypatrzeć obiekty takie jak mgławice czy galaktyki. Konstelacje gwiazd warto oglądać przez cały rok, choć oczywiście niebo nad nami cały czas się zmienia. Gwiazdozbiory wiosennego nieba to Lew, Waga, Ryby i Panna. Skorpion, Koziorożec i Strzelec to gwiazdozbiory widoczne w Polsce latem, jesienią możemy podziwiać Wodnika, a w Zimie są to: Byk, Baran, Rak i Bliźnięta.

Gwiazdozbiór Skorpiona - jak go znaleźć?

Data dodania:
11.07.2023
W letnie noce warto wypatrywać tuż nad horyzontem gwiazdozbiór Skorpiona. Ta zodiakalna konstelacja składa się z wielu jasnych gwiazdy i innych ciekawych obiektów. W naszym najnowszym wpisie je omawiamy i sprawdzamy inne ciekawostki na temat Skorpiona. Zapraszamy!

Jak znaleźć gwiazdozbiór Wagi na niebie?

Data dodania:
13.06.2023
Wiosna i lato to najlepszy czas, by oglądać gwiazdozbiór Wagi. Jest to wprawdzie jeden z mniejszych i bledszych gwiazdozbiorów zodiakalnych, ale wciąż ma dla nas kilka ciekawych obiektów do obserwacji. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy te najważniejsze, a także dostarczamy Wam garść informacji i ciekawostek na temat gwiazdozbioru Wagi. Zapraszamy!

Gwiazdozbiór Panny - gdzie i kiedy go szukać?

Data dodania:
09.05.2023
Maj to idealny miesiąc, by obserwować gwiazdozbiór Panny. To niezwykle ciekawy obszar nieba, zawierający tysiące galaktyk i parę innych ciekawych obiektów. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy jak go znaleźć. Przedstawiamy też najważniejsze i najciekawsze informacje na jego temat. Zapraszamy!

Gwiazdozbiór Lwa - jak znaleźć?

Data dodania:
04.04.2023
Gwiazdozbiór Lwa to jeden z największych i najważniejszych gwiazdozbiorów, który możemy obserwować w miesiącach wiosennych. Z naszego najnowszego wpisu dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji na temat Lwa. Zapraszamy.

Kiedy obserwować gwiazdozbiór Raka?

Data dodania:
10.03.2023
Gwiazdozbiór Raka to najciemniejsza konstelacja ze wszystkich gwiazdozbiorów zodiakalnych, ale wciąż warto odnaleźć ją na nocnym niebie. W najnowszym wpisie podpowiadamy, jak to zrobić. Znajdziecie też w nim najciekawsze informacje o tym zodiaku. Zapraszamy!

Gwiazdozbiór Bliźniąt - jak znaleźć?

Data dodania:
22.02.2023

Trwa obecnie najlepszy czas do obserwacji gwiazdozbioru Bliźniąt. Jest on na tyle ciekawy, że fascynuje nawet doświadczonych astronomów i tak łatwo go znaleźć, że bez problemu wyszukają go na niebie również początkujący pasjonaci gwiazd. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat tej konstelacji. Zapraszamy!

Gwiazdozbiór Byka - jak znaleźć?

Data dodania:
23.01.2023
Byk to niezwykle ciekawy gwiazdozbiór zodiakalny, który stanowi łatwy obiekt do obserwacji. W naszym najnowszym wpisie podpowiadamy, jak najszybciej znaleźć go na nocnym niebie, a także prezentujemy ciekawostki i mity z nim związane. Zapraszamy!

Gwiazdozbiór Barana - jak znaleźć?

Data dodania:
16.12.2022
Grudzień to najlepszy czas do obserwacji Gwiazdozbioru Barana i jego najciekawszych gwiazd, a także innych znajdujących się na jego obszarze ciał niebieskich. W naszym najnowszych wpisie dzielimy się z Wami najważniejszymi informacji na temat tej konstelacji, które powinien znać każdy pasjonat astronomii. Zapraszamy!

Konstelacja Ryb - jak i kiedy jej szukać?

Data dodania:
21.11.2022
Jesień to najlepsza pora, by obserwować Gwiazdozbiór Ryb i znajdujące się w jego obrębie obiekty. W naszym najnowszym wpisie znajdziesz informacje o tym, jak go znaleźć, a także najważniejsze informacje na jego temat.

Gwiazdozbiór Wodnika - jak znaleźć?

Data dodania:
14.10.2022
Jesień to najlepszy moment do tego, by obserwować Gwiazdozbiór Wodnika. Ten dziesiąty co do wielkości gwiazdozbiór na niebie jest jednocześnie jednym z ciemniejszych obiektów. Oznacza to, że bardzo przydatne w obserwacji mogą być teleskopy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie szukać Gwiazdozbioru Wodnika, a także poznać kilka ciekawostek na jego temat, to koniecznie musisz zapoznać się z naszym najnowszym wpisem. Zapraszamy!

Kiedy widoczny jest Gwiazdozbiór Koziorożca?

Data dodania:
06.09.2022
Gwiazdozbiór Koziorożca to najmniejszy i najciemniejszy gwiazdozbiór zodiakalny, a mimo to wciąż warto go obserwować. Na jego obszarze nieba znajdują się gwiazdy i gromady gwiazd, które stanowią prawdziwą zagadkę dla profesjonalnych badaczy nieba. Jeśli również chcielibyście się im przyjrzeć i przede wszystkim odszukać Gwiazdozbiór Koziorożca na niebie, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu. Przedstawiamy w nim najważniejsze informacje na temat tej konstelacji.

Gwiazdozbiór Strzelca - jak znaleźć?

Data dodania:
28.07.2022
Gwiazdozbiór Strzelca to jeden z ciekawszych obszarów nieba do obserwacji. W jego pobliżu znajduje się Droga Mleczna, zawiera jeden z najlepiej rozpoznawalnych asteryzmów, a także wiele innych fascynujących obiektów. W Polsce jedynie przez krótki czas możemy obserwować kawałek tego gwiazdozbioru. Jeśli nie chcesz przegapić najlepszego momentu, to musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Dowiesz się z niego, jak znaleźć ten gwiazdozbiór, a także poznasz wiele innych faktów na jego temat. Zapraszamy!
    pixel