Jak znaleźć gwiazdozbiór Wagi na niebie?

2023-06-13

Pośród naszych cyklicznych artykułów na temat głównych gwiezdnych konstelacji nie może zabraknąć też wpisu na temat gwiazdozbioru Wagi. To wprawdzie jedna z mniejszych i słabiej widocznych konstelacji, ale wciąż jest to gwiazdozbiór zodiakalny, a więc jeden z najważniejszych układów na naszym niebie. Zawiera w sobie wiele ciekawych gwiazd i obiektów, do których obserwacji warto wykorzystać teleskop. Zamierzamy więc zaraz sprawdzić, gdzie na niebie znajduje się Libra, co to za znak zodiaku, jaka jest jego najjaśniejsza gwiazda i jakie ciekawostki związane są z tym gwiazdozbiorem?

Libra, czyli znak zodiaku - Waga i jeden z najważniejszych gwiazdozbiorów

Gwiazdozbiór Wagi to 29. co do wielkości konstelacja, która znajduje się na południowej półkuli nieba. Nieuzbrojonym okiem możemy dostrzec około 50 gwiazd, ale nie są one zbyt dobrze widoczne, dlatego w obserwacjach przyda nam się lornetka lub choćby kompaktowa luneta dla dziecka czy teleskop. Gwiazdozbiór Wagi ma powierzchnię wynoszącą 538 stopni kwadratowych, a jej najjaśniejsza gwiazda to Zubeneschamali. Jedyną konstelacją, która przedstawia przedmiot, a nie żywą istotę, jest właśnie Libra. Waga to też siódmy i najmłodszy znak zodiaku, który wypada w okresie od 22 września do 23 października.

Gwiazdozbiór Wagi - jak znaleźć go na niebie?

Konstelacja Wagi ma prosty kształt, więc dość łatwo możemy odnaleźć go na niebie. Na półkuli północnej, gwiazdozbiór Wagi jest widoczny wiosną i latem, a więc w najlepszym okresie do astronomicznych obserwacji. Jego gwiazdy układają się w kształt nieregularnego czworokąta – możemy wyszczególnić ramię i szalki wagi. Linia biegnąca między Zubenelgenubi a Zubeneschamali, to jej ramię, natomiast szalki są wyznaczane przez Gammę i Sigmę. W odnalezieniu Wagi mogą pomóc nam też sąsiadujące konstelacje. Gwiazdozbiór Wagi jest symetrycznie położony względem ekliptyki i znajduje się między Skorpionem i Panną. W pobliżu odnajdziemy też Hydrę, Wilka, Głowę Węża i Wężownika.

konstelacja Wagi

Libra - znak zodiaku i związane z nim starożytne mity

Gwiazdozbiór Wagi jest znany już od czasów starożytnych, a to oznacza, że związane są z nim różne mity. W dawnych czasach, jesienna równonoc następowała wtedy, gdy Słońce znajdowało się w gwiazdozbiorze Wagi. Dla Sumeryjczyków ta konstelacja była więc symbolem równowagi nieba, a jednocześnie przedstawiała też osąd żywych i umarłych. Takie spojrzenie na gwiazdozbiór Wagi podzielali też Rzymianie. Widzieli w niej Astreę – rzymską boginię sprawiedliwości, trzymającą w dłoni wagę. Natomiast dla Greków ułożenie gwiazd Wagi przedstawiało szczypce skorpiona – pewnie dlatego, że sąsiaduje ona z gwiazdozbiorem Skorpiona. Najjaśniejsza gwiazda Wagi - Zubeneschamali i kolejna pod względem jasności - Zubenelgenubi, były przez nich nazywane szczypcami północnymi i szczypcami południowymi.

Z jakich gwiazd składa się Waga? Konstelacja Wagi i jej najważniejsze gwiazdy

Najjaśniejsza gwiazda, która tworzy gwiazdozbiór Wagi, Zubeneschamali – nazywana jest też Beta Librae. Ma charakterystyczną zielonkawą poświatę i obraca się 100 razy szybciej od Słońca. Druga, co do jasności, jest Zubenelgenubi lub Alfa Librae. Tak naprawdę tworzą ją dwie gwiazdy, co łatwo zobaczymy już za pomocą lornetki. Gwiazdozbiór Wagi zawiera też jedną z najstarszych znanych nam gwiazd w kosmosie - HD 140283. Leży ona w odległości około 190 lat świetlnych od Ziemi i jest potocznie nazywana gwiazdą Matuzalemem.

gwiazdozbiór Wagi na niebie

Jakie inne ciekawe obiekty zawiera w sobie gwiazdozbiór Wagi?

Konstelacja Wagi zajmuje taki obszar nieba, na którym znajdziemy też parę innych ciekawych obiektów astronomicznych. Na pewno warto wypatrywać planety Gliese 581 c, która nazywana jest superziemią. To planeta pozasłoneczna, krążąca wokół czerwonego karła w na tyle odpowiedniej odległości, że uważa się, iż może znajdować się na niej woda w stanie ciekłym. To oznacza, że może znajdować się na niej życie.

Kolejne warte obserwacji ciało niebieskie, które zawiera gwiazdozbiór Wagi, to galaktyka spiralna NGC 5728. Jej jądrem jest prawdopodobnie supermasywna czarna dziura, o dużej jasności. Gromada kulista NGC5897 to również jeden z bardziej atrakcyjnych obiektów, który wygląda jak chmura z jaśniejszym środkiem i kilkoma widocznymi gwiazdami. Na koniec musimy też wspomnieć o mgławicy planetarnej Merrill 2-1. To wprawdzie mały i blady obiekt, ale w teleskopie widać go jako podświetlony na niebiesko dysk, więc na pewno również warto się za nim rozejrzeć.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel