Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły?

2023-08-18

Nadejście września to dla wielu dzieci w wieku szkolnym stresujący moment. Właśnie wtedy trzeba już powrócić do szkolnych ławek i pojawia się wiele ważnych kwestii związanych z przygotowaniami do tego momentu. Konieczne jest zapewnienie dziecku całego niezbędnego wyposażenia, więc już na parę tygodni przed 1. września rozpoczynają się szkolne zakupy. Należy też jednak pamiętać, że po letnich wakacjach, pełnych zabawy i odpoczynku, niezbędne jest właściwe nastawienie dziecka na powrót do szkoły, aby proces ten przebiegł płynnie i nie wiązał się  z dużym stresem. Możemy wręcz sprawić, że dziecko będzie z ekscytacją czekać na ponowne spotkanie z kolegami i nauczycielami.

Planujemy powrót do szkoły 2023

Przygotowanie dziecka na powrót do szkoły zaczyna się od dobrze zaplanowanego procesu. Warto stworzyć wraz z dzieckiem harmonogram, w którym zaznaczymy wszystkie najważniejsze wydarzenia w nadchodzącym roku szkolnym. Pierwszą datą będzie oczywiście dzień, kiedy wracamy do szkoły, a następnie można pozaznaczać szkolne imprezy, święta czy dodatkowe zajęcia. Jeśli będziemy na bieżąco wypełniać kalendarz również w trakcie roku szkolnego, to pozwoli to uniknąć stresu związanego z niespodziewanymi zdarzeniami.

Co warto jeszcze zrobić, kiedy wracamy do szkoły?

Powrót do szkoły może oznaczać konieczność przypomnienia dziecku, jak ważny jest to etap jego życia. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to doskonała okazja do rozmowy z dzieckiem na temat jego celów i oczekiwań. Jeśli pomożemy mu zdefiniować realistyczne cele – dostosowane do jego wieku, to będą one stanowić motywację do nauki i rozwijania umiejętności. Powrót do szkoły może wywołać u dzieci stres i niepokój, dlatego tak ważne jest, aby być zawsze gotowym na wysłuchanie dziecięcych problemów i udzielenie odpowiedniego wsparcia. Warto stworzyć w domu przyjazną i bezpieczną atmosferę do rozmów o obawach i uczuciach związanych z powrotem do szkoły.  Jak widać, rodzice odgrywają bardzo ważną rolę w tym procesie i dorośli też muszą się do tego przygotować. Niezbędna jest chociażby współpraca z nauczycielami - regularna komunikacja jest kluczowa dla monitorowania postępów dziecka i wczesnego wykrycia ewentualnych problemów. Warto więc pytać o wyniki czy potrzeby edukacyjne, co umożliwi aktywne zaangażowanie się rodzica w edukację dziecka.

Kobieta z dzieckiem korzystający z laptopa

Jak ułatwić dziecku powrót do szkoły?

Okres wakacji często oznacza brak rygoru i rutyny, dlatego aby uniknąć nagłych zmian, które dziecku nie służą, warto już na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego stopniowo przywracać regularność dnia. Oznacza to konieczność kładzenia się spać o stałej porze, a także organizowania regularnych godzin posiłków i zajęć. Możemy powoli przygotowywać dziecko na powrót do nauki, sprawdzając program na nowy rok szkolny. Pozwoli to wychwycić ciekawe dla dziecka tematy, które będą w kolejnej klasie poruszane. Kształtowanie pozytywnego stosunku do nauki ma ogromne znaczenie i można to robić również poprzez wpieranie pasji i zainteresowań dziecka. Powrót do szkoły to także okazja do rozwijania umiejętności społecznych, dlatego warto porozmawiać z dzieckiem o komunikacji, współpracy z rówieśnikami i radzeniu sobie z pojawiającymi się konfliktami. Powrót do szkoły będzie też łatwiejszy, jeśli zapewnimy dziecku równowagę między nauką a czasem wolnym. Należy zachęcać dziecko do uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych, ale odpoczynek i zabawa są równie ważne. 

teleskop Opticon Star Ranger
teleskop Opticon Horizon EX
mikroskop Opticon Investigation XSP-48
mikroskop opticon edu lab z wyświetlaczem
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel