Pomoce dydaktyczne dla klas 1-3

2022-05-06

Edukacja wczesnoszkolna to taki czas, kiedy dzieci jeszcze uczą się poprzez zabawę. Umiejętne przekazywanie im wiedzy jest wtedy bardzo ważne, bo może albo zapalić je do samodzielnej nauki, albo też do niej zniechęcić. Różnego rodzaju pomoce dydaktyczne to jeden ze sposobów na to, by uatrakcyjnić ten etap, ułatwić uczenie się i pokazać różne metody na zdobywanie wiedzy oraz poszukiwanie informacji. Zaliczamy do nich tablice interaktywne, gry czy puzzle. Takie akcesoria są oczywiste, ale do wyboru mamy też inne narzędzia naukowe, takie jak mikroskopy, teleskopy czy różnego rodzaju preparaty laboratoryjne. One też mogą być bardzo przydatne do nauki nawet dla małych dzieci, ale bardzo ważny jest dobór odpowiedniego modelu, który będzie pasował do ich możliwości.

Pomoce naukowe dla dzieci w wieku szkolnym

Pierwsze lata nauki w szkole są wbrew pozorom najważniejsze. Z naszego punktu widzenia uczymy się wtedy najprostszych podstaw, ale to właśnie te podstawy są kluczowe w dalszej edukacji. Pomagają zrozumieć bardziej skomplikowane zagadnienia i dają umiejętności, bez których trudniej jest się skutecznie uczyć. Warto więc zapewnić dziecku dobre warunki, w których będzie mogło ćwiczyć swój mózg, kreatywność i kojarzenie faktów. Bardzo istotne jest też pokazanie mu, jak ważne jest samodzielne zdobywanie informacji i ich weryfikacja. W tym wszystkim bardzo skuteczne są właśnie pomoce dydaktyczne. Korzystanie z nich jest też ciekawe i zapewnia dużo radości. Pozwala w praktyce poznać to, o czym często czytamy jedynie w książkach, a wiedza praktyczna jest przecież najlepiej przyswajalna.

Mikroskop szkolny do nauki biologii i chemii

Podstawówka to taki etap nauczania, kiedy dziecko zdobywa ogólne informacje dotyczące otaczającego je świata. Bardzo ważna jest wtedy nauka czytania i liczenia, ale oprócz tego prowadzone są chociażby takie lekcje jak przyroda. Mikroskopy dla dzieci służą do praktycznego zapoznania się z budową różnych elementów kwiatów, zwierząt czy ciała człowieka. Dziecko może oglądać pod mikroskopem powiększone obrazy płatków kwiatów, liście czy małe owady. Na pewno będzie to dla niego świetna, emocjonująca zabawa, podczas której wiedza sama utrwala się w głowie. Wykorzysta ją później na lekcjach w szkole i wykonując prace domowe. Każdy uczeń zapoznaje się w pewnym momencie z mikroskopem na lekcjach biologii, ale ma to miejsce w starszych klasach. Jeśli nauczy się obsługiwać to narzędzie wcześniej, to będzie miało później łatwiejsze zadanie. Taka dodatkowa wiedza, wykraczająca poza zakres programu, jest też często ceniona przez nauczycieli i dodatkowo premiowana. To wszystko przemawia za tym, by nawet najmłodszym dzieciom szkolnym wręczyć mikroskop, ale warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego modelu.

Mikroskop kojarzy nam się ze sprzętem wykorzystywanym przez naukowców i innych profesjonalistów, ale warto mieć świadomość, że do wyboru mamy modele o różnym stopniu zaawansowania. Owszem, dostępne są też bardzo drogie mikroskopy do przeprowadzania skomplikowanych badań, ale małemu dziecku wystarczy prosty model - do bardzo podstawowych obserwacji. Może to być mały mikroskop kieszonkowy, mikroskop stereoskopowy lub tani mikroskop biologiczny. Każdy z nich spełni swoje zadanie, a więc powiększy różne elementy otoczenia. Kieszonkowy model można zabierać ze sobą nawet na spacery i w trakcie nich łączyć naukę z zabawą.

mikroskop opticon z wyświetlaczem

Preparaty do mikroskopu

Dziecko może oglądać pod mikroskopem całe liście, kamienie czy mrówki - sprawdzi się w tym mikroskop stereoskopy lub cyfrowy/kieszonkowy, albo poznawać bardziej szczegółowo ich budowę - do tego będzie potrzebny mikroskop biologiczny i odpowiednio przygotowane preparaty. Uczniowie klas początkowych niekoniecznie powinni sporządzać je samodzielnie, ponieważ wymaga to użycia ostrego skalpela i szklanych akcesoriów. Możemy natomiast kupić im już gotowe preparaty, które wystarczy wyjąć z pudełka i włożyć pod mikroskop. Dostępne są całe zestawy preparatów mikrobiologicznych z obiektami ze świata flory i fauny, a także próbkami ludzkich komórek i tkanek. Dostarczają one bardzo dużej wiedzy i można za ich pomocą powoli i stopniowo wprowadzać dziecko w świat bardziej zaawansowanej nauki. Stanowią niezbędny dodatek, gdy planujemy zakup mikroskopu dla dziecka.

preparaty biologiczne do mikroskopu

Jakie inne pomoce edukacyjne mogą przydać się uczniom?

Mikroskop to tylko jedno z narzędzi, które może pomóc dziecku w nauce i pozytywnie wpłynąć na jego rozwój, ale należy do tych mniej oczywistych pomocy edukacyjnych. Do tej kategorii można też zaliczyć teleskop lub lornetkę, które służą z kolei do obserwacji makroświata. Można za ich pośrednictwem oglądać planety i gwiazdy, zachowania zwierząt, krajobrazy i zjawiska pogodowe. Taka wiedza również zdobywana jest w szkole, ale z książek, więc potrzeba więcej czasu i wysiłku, by ją przyswoić. Dużo łatwiej możemy się czegokolwiek nauczyć widząc i doświadczając tego osobiście, i praktycznie o każdym dziecku można powiedzieć, że jest z niego wzrokowiec. Różnego rodzaju pomoce naukowe to podstawa, jeśli chodzi o przyjemną i skuteczną naukę, dlatego gorąco polecamy je wszystkim uczniom - również tym z klas początkowych.

lornetka prooptic 8x21
opticon finder 40f400az
Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel