Astronomia dla początkujących - Obserwacja nieba dla zielonych

2021-10-28

Astronomia to bardzo ciekawe zajęcie, które każdego roku przyciąga coraz więcej amatorów. Wydarzenia astronomiczne związane z przelotem komety czy deszczem meteorytów cieszą się zawsze ogromny zainteresowaniem. Obserwacja nieba stała się wręcz modna. Jest to też dobra okazja do spotkań towarzyskich i nawiązywania nowych znajomości.

Jednak nawet bardzo początkujący astroamatorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że bez odpowiedniego sprzętu nie zobaczą zbyt wiele. Równie ważna jest też wiedza, bez której niemożliwe jest prowadzenie bardziej zaawansowanych obserwacji. Astronomia dla początkujących ma na celu wyjaśnić Wam, jak prowadzić obserwacje nieba krok po kroku. Podpowiemy, jak się do nich przygotować i jak w ogóle zacząć.

Astronomia dla początkujących - jak rozpocząć tę przygodę?

Do obserwacji astronomicznych trzeba się odpowiednio przygotować, ale należy to zrobić na spokojnie. Nie musicie od razu wszystkiego wiedzieć, ani kupować super drogiego sprzętu. Lepiej jest zacząć od prostszych obserwacji i po kolei zabierać się za trudniejsze tematy. Jeśli od razu rzucicie się na głęboką wodę, to bardzo prawdopodobne jest to, że czeka Was porażka. Bez odpowiedniej wiedzy nie będziecie w stanie móc cieszyć się astronomią, bo zapewne nie uda Wam się nawet odnaleźć obiektu, który wymaga większego doświadczenia. Dalekie galaktyki są trudne do odnalezienia w ciemności, dlatego na początek lepiej postawić na obiekty naszego Układu Słonecznego.

Obserwacja Księżyca i planet dla początkujących

Zacznijcie od tych elementów kosmosu, które są wprawdzie łatwe do odnalezienia, ale już przypatrzenie się ich szczegółom wymaga ćwiczeń i wiedzy. Księży, Mars czy Saturn to najjaśniejsze obiekty na niebie i ustalenie gdzie znajduje się ich lokalizacja, nie jest bardzo trudne. Na pewno szybko odnajdziecie Księżyc przez teleskop, czy nawet lornetkę, ale już złapanie ostrego obrazu może nie być takie łatwe. Obserwacje tak dużych i jasnych obiektów naszego Układu Słonecznego sprawiają oczywiście dużo radości, ale są też dobre do ćwiczeń. Będziecie mogli przetestować różne ustawienia teleskopu, w różnych warunkach otoczenia i przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów.

Możecie też obserwować niebo o różnych porach nocy i roku, i sprawdzać jak zmienia się jego układ. To jest tak naprawdę w astronomii najważniejsze, a więc jak najwięcej praktyki, czyli obserwacje, obserwacje i jeszcze raz obserwacje. Astronomia właśnie na nich polega i to dzięki praktyce będziecie mogli się w niej rozwijać. Na pewno potwierdzi to każdy profesjonalista, który może też udzielić Wam odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

przestrzeń kosmiczna z widocznymi gwiazdami

Astronomiczna obserwacja nieba nocą dostarcza niezwykłych wrażeń

Niech specjalista wyjaśni Wam na czym polega astronomia dla początkujących

Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę ze swoim nowym hobby, z pewnością mają dużo pytań i wątpliwości. Na ich pytania najlepiej zawsze odpowie ktoś, kto danym tematem zajmuje się zawodowo i nie inaczej jest w tym przypadku. Na pewno warto poprosić specjalistę, by w sposób przystępny i niewymagający fachowej wiedzy, wyjaśnił Wam wszystkie podstawowe zagadnienia. Może on Wam udzielić wielu ciekawych informacji i wskazać różne aspekty związane z astronomią w praktyce, o których bywa, że nie przeczytacie w fachowej literaturze. Wynikają one z wiedzy i doświadczenia, które zyskuje się dopiero po wielu godzinach spędzonych przy nocnym niebie.

Możecie poszukać takich miejsc jak obserwatoria lub kluby astronomiczne. Pracują w nich również profesjonaliści, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak trudna jest astronomia dla początkujących. Na pewno wyjaśnią Wam jak prowadzić obserwacje nieba krok po kroku.

Poznaj atlas nieba i profesjonalną literaturę

Obserwacja nieba jest na pewno wyjątkowym przeżyciem, ale zanim ono nastąpi, należy zabrać się za tę mniej ciekawą część astronomii, czyli fachową literaturę. Znajdziecie ją w kategorii "Astronomia dla początkujących" i zapewne wiele tytułów będzie krążyć wokół właśnie tego pojęcia. W książkach znajdują się nie tylko podstawy nauki jaką jest astronomia i przydatna wiedza, ale też liczne zdjęcia, barwne ilustracje i infografiki. Znajdziecie w nich też odpowiedzi na swoje pytania, wiele wskazówek i porad.

Astronomia dla początkujących - książki i poradniki

Każdy miłośnik astronomii powinien posiadać różne książki o niebie i gwiazdach, ponieważ nie da się zawrzeć wszystkiego w jednym podręczniku. Każda książka może poruszać różne aspekty, z którymi związane są obserwacje astronomiczne. Jeśli wybierzecie książkę opisującą podstawy astronomii, to na pewno znajdziecie w niej informacje dotyczącego tego jak znaleźć planety na niebie. Przyjrzycie się wędrówce planet po niebie i znajdziecie też porady, które pomogą Wam w doborze teleskopu odpowiedniego dla osób początkujących. Książki dla amatorów w przystępny sposób opisują obserwacje nieba krok po kroku.

Jeśli astronomia dla początkujących przestanie Wam jednak wystarczać i poczujecie, że jesteście gotowi na bardziej zaawansowaną wiedzę, to będzie mogli zacząć wybierać książki wyjaśniające trudniejsze zagadnienia. Napisane w sposób bardziej naukowy i fachowym językiem. Jeśli zaczęlibyście właśnie od nich, to prawdopodobnie szybko zarzucilibyście Wasze nowe hobby. Pojawiłyby się problemy ze zrozumieniem fachowej wiedzy, która jest w nich zawarta. Bardzo często prowadzi do frustracji i rezygnacji z nowego tematu.

Oczywiście wiedza teoretyczna to tylko jeden z elementów, który należy posiąść, by zacząć stawiać pierwsze kroki jako obserwator gwiazd. Choć dostarcza ona cennych wskazówek, to jednak nie jest w stanie sprawić, że nauczycie się obserwacji nieba. Może to sprawić tylko praktyka, która wymaga odpowiedniego sprzętu.

Co musisz mieć, by prowadzić obserwacje nieba?

Książki podpowiedzą Wam jak obserwować niebo i obiekty astronomiczne, ale nie będziecie mogli zacząć rozwijać swoich zainteresowań bez teleskopu astronomicznegoJeśli dopiero stawiacie swoje pierwsze kroki w astronomii, to nie potrzebujecie bardzo profesjonalnego sprzętu, ale ważna jest jego dobra jakość. Najbardziej przydatny będzie dla Was refraktor, czyli teleskop soczewkowy. To dobry sprzęt na początek, ponieważ jest dość łatwy w obsłudze i nie wymaga fachowej wiedzy. Nie trzeba go ustawiać i szukać optymalnych parametrów podczas obserwacji nieba. Wystarczy go w zasadzie tylko wyciągnąć i już możecie zacząć cieszyć się gwiazdami.

Jaki sprzęt powinien mieć początkujący miłośnik astronomii?

Astronomia dla początkujących opiera się na teleskopach soczewkowych również dlatego, że umożliwiają one obserwacje obiektów w różnych warunkach. Mowa tu o planetach, Księżycu i innych obiektach naszego Układu Słonecznego, a więc najjaśniejszych, największych i znajdujących się stosunkowo blisko nas gwiazdach. Z refraktorem możliwa jest obserwacja gwiazd nawet w mieście, w którym nocne niebo jest zanieczyszczone sztucznym światłem.


 

Teleskop OPTICON Space Traveler 127F700

Teleskop OPTICON Space Traveler to jeden z ciekawszych wyborów na początek

 

Zobacz też, jak rozłożyć teleskop na przykładzie OPTICON Prometheus

  

Parametry teleskopu dla osób początkujących

Każdy refraktor charakteryzuje się innymi parametrami, od których oczywiście zależy jakość prowadzonych przez Was obserwacji. Najważniejszy jest w nim układ optyczny, a więc soczewki i okulary, które wpływają na możliwe do uzyskania powiększenie, jasność i ostrość obrazu. Te dwa ostatnie parametry są najważniejsze. Od nich zależy to, jak wiele szczegółów danego obiektu astronomicznego będziecie mogli zobaczyć.

Im większa jest średnica soczewki, tym więcej światła może ona wychwycić i obraz jest jaśniejszy. Jednak wraz ze średnicą rosną też wymiary teleskopu, co sprawia, że staje się on trochę mniej poręczny i wygodny do przenoszenia. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór teleskopu o średnicy 80-110 mm, który pozwala już prowadzić ciekawe obserwacje nieba, a jednocześnie można go wciąż łatwo przewieźć lub przenieść.

Powiększenie jest istotne, ale nie jest to najważniejszy parametr w teleskopie. O wiele ważniejsze jest pole widzenia, które zmniejsza się wraz ze zwiększającym się powiększeniem. Im większe powiększenie tym też mniej wyraźny obraz. Zaopatrzcie się więc w zestaw okularów o szerokim polu widzenia, które mają też różne wartości powiększenia.

Obserwuj nocne niebo jak profesjonalista

Obserwacje nieba to hobby wymagające zaangażowania i wytrwałości - taka jest również astronomia dla początkujących. Nie liczcie na taryfę ulgową. Na początku jest najtrudniej, ponieważ napotyka się wtedy na wiele przeszkód, z którymi nie wiadomo jeszcze jak sobie poradzić. W astronomii często niesprzyjające są też warunki otoczenia. Wasze plany może zepsuć zachmurzone niebo, czy nawet duże zanieczyszczenie powietrza. Musicie być przygotowani na to, że nie zawsze uda się zobaczyć dany obiekt, dlatego właśnie liczy się wytrwałość i odporność na porażki.

osoba obserwująca nocne niebo

Planując nocne obserwacje wybieraj miejsca o niskim zanieczyszczeniu światłem.

Jak wymagająca jest astronomia dla początkujących?

Jeśli naprawdę na poważnie traktujecie astronomię, to musicie liczyć się też z zarwanymi nocami i koniecznością poszukiwania dogodnych warunków do obserwacji. Będziecie musieli często szukać terenu, który nie jest zabudowany, no i ważne jest też ustawienie się pod odpowiednią częścią nieba. Noc spędzona pod gwiazdami jest na pewno wyjątkowym przeżyciem, ale jeśli ma ono miejsce jesienią i zimą, to musicie się odpowiednio przygotować. Ciepłe skarpety, czapki i bielizna termiczna do podstawa. Tak samo jak termos z gorącą herbatą lub kawą.

Oprócz sprzętu, dobrego humoru i pozytywnego nastawienia, będziecie też musieli zabrać ze sobą atlas nieba lub po prostu wydrukowaną mapkę z jego fragmentem. Dostępne są też aplikacje, ale w ich przypadku warto zadbać o to, by działały w trybie online. Dzięki mapie łatwiej będzie Wam znaleźć dany obiekt. Możecie też obrać za drogowskaz te najłatwiejsze do odnalezienia elementy na nocnym niebie. Na czym to polega? Odnajdujecie na przykład Wielki Wóz, a potem szukacie pobliskich gwiazd, wśród których powinna znajdować się ta, na której Wam zależy.

Najlepsze obserwacje prowadzi się pod zupełnie ciemnym niebem, ale będziecie też potrzebować jakiegoś źródła światła, by móc choćby spojrzeć na mapę i nie poparzyć się podczas nalewania kawy. Nie możecie jednak zabrać ze sobą zwykłej latarki. Wybierzcie latarkę diodową z czerwonym światłem lub zastosujcie na zwykłej latarce czerwony filtr.

Astronomia dla początkujących - najważniejsze kwestie

Prowadzenie samodzielnych obserwacji astronomicznych na pewno będzie wymagało od Was chęci do zdobywania wiedzy, odpowiednich przygotowań i wytrwałości. Początki są tak naprawdę najtrudniejsze, dlatego nie skaczcie od razu na głęboką wodę, bo wtedy bardzo łatwo jest się zniechęcić. Zacznijcie powoli, od najłatwiejszy tematów i systematycznie zagłębiajcie się w coraz trudniejsze obszary. Nie wstydźcie się też prosić o pomoc i przyjmujcie porady od osób, które mają to już za sobą. Ich doświadczenie będzie dla Was nieocenione, ponieważ pozwoli Wam uniknąć wielu błędów i przeszkód, które napotkali inni początkujący astroamatorzy.

 

Spodobał Ci się nasz wpis? Szukasz dodatkowych informacji o teleskopach i mikroskopach! Zobacz pozostałe wpisy!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel