Astrofotografia smartfonem. Jak uchwycić gwiazdy na zdjęciu?

2023-05-23

Astrofotografia smartfonem – na czym polega?

Wybraliśmy ten temat, aby pokazać wam, że można robić piękne zdjęcia astronomiczne nie tylko przy użyciu drogich profesjonalnych aparatów fotograficznych czy kosztownych teleskopów, ale dzięki dostępnym modelom smartfonów i teleskopów, każdy może się wcielić w rolę astrofotografa.

Astrofotografia smartfonem to nic innego, jak robienie zdjęć nieba i jego elementów, przy użyciu aparatu w telefonie komórkowym. Może to wydawać się dziwne, ale w dzisiejszych czasach smartfony posiadają coraz lepsze kamery i funkcje, które umożliwiają im wykonywanie zdjęć niewyobrażalnej jakości.

smartfon zamontowany na teleskopie Opticon

Astrofotografia telefonem - od czego zacząć?

Jako fundament do astrofotografii, potrzebny jest teleskop. Na rynku dostępne są zarówno teleskopy ze statywem o konstrukcji w pełni manualnej, ze sterowaniem, jak i takie, które wykorzystują technologię GPS. Jednak, jeśli myślimy o astrofotografii telefonem, to łatwiej będzie nam zdecydować się na teleskop ze statywem manualnym. Dzięki temu, nie będziemy potrzebowali sporego budżetu, aby zrobić swoje pierwsze zdjęcia gwiazd.

Opticon teleskopy na statywie

Część teleskopów jest wyposażonych w uchwyt do mocowania smartfona na okularze. Jeśli jednak nie posiadamy takiego adaptera, konieczny będzie zakup.

Gdy już mamy teleskop, przyda się nam aplikacja astrofotograficzna. Na rynku dostępne są różnego typu aplikacje, które idealnie nadają się do zrobienia pierwszych zdjęć. Aplikacja pozwala nam zobaczyć w czasie rzeczywistym niebo nad naszą głową, wyświetla wiele informacji o gwiazdach, planetach, księżycach itp. Dzięki niej szybko namierzymy interesujący nas obiekt i wycelujemy nasz teleskop, bez konieczności studiowania podstaw astronomii.

Fotografia nocnego nieba wiążę się z wybraniem miejsca z jak najmniejszą ilością światła zanieczyszczającego, z dala od miast i źródeł światła. W sieci dostępne są specjalne mapy, które pokazują, gdzie najlepiej wybrać się na nocne zdjęcia.

uchwyt do teleskopu opticon
uchwyt do smartfona na teleskopie
uchwyt na telefon do teleskopu

Jak zrobić zdjęcie Księżyca telefonem? – ustawienie teleskopu i aparatu

Przed zrobieniem zdjęć przy pomocy telefonu upewnijmy się, że ostrość w okularze teleskopu jest prawidłowo ustawiona. Możemy to zrobić, kierując go na jasną gwiazdę i regulując ostrość, aż gwiazda widziana w okularze będzie wyraźna.

najjaśniejsza gwiazda na niebie

Teraz czas na ustawienia aparatu. Ważnym aspektem jest poprawne ustawienie ekspozycji oraz czułości ISO, tak aby uzyskać jak najlepszy obraz. Astrofotografia jest dość specyficzną dziedziną i wymaga sporej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie.

Trójkąt ekspozycji to kluczowa koncepcja w fotografii, która obejmuje związek między czasem otwarcia migawki, przysłoną i czułością ISO. Zrozumienie, w jaki sposób te ustawienia wpływają na obraz, może pomóc w wykonywaniu lepszych zdjęć. Używając teleskopu nie mamy wpływu na przysłonę, ponieważ ta wartość jest najczęściej stała dla danego modelu. W przypadku pozostałych parametrów, większość nowych smartfonów ma możliwość ich ustawienia w trybie manualnym.

W przypadku Księżyca i bliskich planet można użyć dłuższego czasu otwarcia migawki i mniejszej czułości ISO, aby uchwycić szczegóły. Fotografia gwiazd wymaga użycia krótszego czasu otwarcia migawki i wyższej czułości ISO, aby złapać więcej światła. Trzeba jednak pamiętać, że wydłużając czas otwarcia migawki zaczniemy rejestrować na zdjęciu ruch obrotowy ziemi i obiekty będą “uciekać”, tworząc charakterystyczne linie. Dodatkowo, wraz ze wzrostem długości ogniskowej, jaką dysponuje nasz teleskop, zjawisko to będzie się nasilać. Należy to skorygować skróceniem czasu otwarcia migawki. Zalecamy mimo wszystko poczytać o tych aspektach na forach internetowych lub wejść w kontakt z bardziej doświadczonymi astrofotografami.

zdjęcie astronomiczne

Po skonfigurowaniu aparatu i ustawieniu teleskopu na statywie czas najwyższy zrobić zdjęcie. Warto używać samowyzwalacza z dość sporym opóźnieniem czasowym. Daje to chwilę, by teleskop ustabilizował się na statywie i stał zupełnie nieruchomo, a tym samym pozwolił, by aparat wykonał ostre i nieporuszone zdjęcia.

Astrofotografia - obróbka zdjęć

W czasach fotografii cyfrowej warto skorzystać z dobrodziejstw “cyfrowej ciemni”. Mowa tu o programach do obróbki zdjęć. Pozwolą one poprawić ostrość, usunąć wady wynikające z niedoskonałości optyki teleskopu, zmienić nasycenie kolorów, jasność, kontrast, a przede wszystkim usunąć szumy spowodowane wysokimi czułościami ISO, wymaganymi przy zdjęciach nocnego nieba. Dzięki odpowiedniej obróbce możemy zdjęcia nie tylko poprawić, ale też nadać im odpowiedni, zgodny z naszą wizją charakter.

Zdjęcia astronomiczne – czy każdy może je robić?

Podsumowując, astrofotografia to dziedzina, która z jednej strony wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy technicznej, jednak dzięki współczesnym telefonom, rozwojowi technologii i coraz bardziej dostępnym teleskopom, amatorzy również mogą wcielić się w astrofotografa. Po kilku próbach i dokształceniu się w tym zakresie, na pewno uda Ci się zrobić wspaniałe zdjęcia. Jednocześnie, warto pamiętać, że astrofotografia to także piękne doświadczenie dla umysłu, przyciąga uwagę i pozwala na zrozumienie, że nasze miejsce we wszechświecie jest niewielkie, ale jednocześnie magiczne.

Udanych zdjęć!


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel