Astrofotografia - jak zacząć?

2022-04-15

Astrofotografia to bardzo często naturalny kierunek rozwoju dla miłośnika astronomicznych obserwacji. Im bardziej stają się one zaawansowane, tym coraz piękniejsze widoki możemy podziwiać i bardzo często chcemy je uwiecznić właśnie za pomocą zdjęcia. Fotografia astronomiczna może też być ciekawym tematem dla zawodowych fotografów, którzy szukają nowych wyzwań, a fotografowanie kosmicznych obiektów niewątpliwie takim wyzwaniem jest. Przede wszystkim dlatego, że są one w ciągłym ruchu, a więc zmieniają swoje położenie względem nas.

W astrofotografii bardzo ważny jest więc czas naświetlania, czułość i rodzaj używanego sprzętu, a także rodzaj fotografowanego obiektu i sam efekt jaki chcemy na zdjęciu uzyskać. Zanim więc przystąpicie do fotografowania gwiazd lub planet, warto zapoznać się z elementarnymi zasadami astrofotografii.

astrofotografia

Astrofotografia - jakiego rodzaju zdjęcia nieba możemy wykonywać?

Przestrzeń kosmiczna składa się z wielu bardzo różnorodnych obiektów. To do nich, a także do charakteru samych zdjęć musicie dopasować rodzaj sprzętu, a także technikę wykonywania fotografii. Innego podejścia wymagają zdjęcia planet, a jeszcze innymi zasadami trzeba się kierować przy wykonywaniu zdjęć galaktyk lub obiektów mgławicowych.

Bardzo duże zbliżenia Księżyca czy też powierzchni planety, będą wymagały nie tylko dobrej jakości aparatu, ale i teleskopu. Za pomocą zdjęć poklatkowych, które wykonuje się w określonych odstępach czasu, można pokazać ruchy gwiazd na niebie. Większe fragmenty nieba, na których znajdują się setki lub nawet tysiące gwiazd, wymagają wysokiej klasy sprzętu i zaawansowanych umiejętności. Rozmazanie się ruchomego obiektu na fotografii bywa niepożądanych efektem, ale niektórzy odnajdują też w tym piękno. Takie rozmazane ślady potrafią stworzyć niezwykłą kompozycję, więc wielu astrofotografów specjalnie wykorzystuje długie czasy ekspozycji, by uzyskać właśnie taki efekt. Zanim więc zaczniecie wykonywać zdjęcia kosmosu, musicie zastanowić się co konkretnie chcecie fotografować i w jaki sposób.

startrails

Jaki sprzęt jest potrzebny do fotografowania nieba?

Jeśli zamierzacie robić zdjęcia większym fragmentom nocnego nieba, to będziecie potrzebować do tego dobrej jakości, zaawansowanej lustrzanki cyfrowej. Daje ona o wiele większe możliwości, jeśli chodzi o możliwość precyzyjnych ustawień, niż aparat w smartfonie czy podstawowy aparat fotograficzny. Właśnie od tych ustawień zależy jakość wykonywanych zdjęć. Bardzo ważny jest więc wymienny obiektyw, który możecie odpowiednio dopasować do rodzaju fotografowanego obiektu.

Obiektyw z bardzo szerokim polem widzenia sprawdzi się w fotografii większych części nieba. Możecie za jego pomocą robić wyraźne zdjęcia np. Drogi Mlecznej, a umożliwia to długi czas ekspozycji. Aparaty długoogniskowe, które mają dłuższy czas naświetlana, sprawdzą się w fotografowaniu Księżyca lub obiektów mgławicowych. Nocna fotografia obiektów kosmicznych wymaga też aparatu z większą matrycą, o dużej czułości ISO.

Jeśli natomiast chcielibyście robić bardziej szczegółowe zdjęcia powierzchni planety, a także uwieczniać na nich odległe galaktyki i mgławice, to nie wystarczy Wam sam aparat. Potrzebujecie też teleskopu. Najlepiej na montażu paralaktycznym, który można tak zaprogramować, by śledził ruch ciała niebieskiego po nieboskłonie. Możecie wtedy wykonywać zdjęcia o większej rozdzielczości, które cechuje duża głębia ostrości. Na pewno niezbędne są też akcesoria do teleskopu. Stabilny statyw, na którym możecie umieścić cały sprzęt, a także adapter fotograficzny umożliwiający podłączenie aparatu do teleskopu.

fotografia astronomiczna

Fotografowanie gwiazd - najważniejsze zasady i pojęcia

Astrofotografia wymaga od Was bardzo dokładnego poznania swojego sprzętu. Musicie nie tylko znać jego możliwości, ale też potrafić je wykorzystać. Oznacza to konieczność samodzielnego ustawiania zaawansowanych parametrów. Pojęcia takie jak czułość ISO, ustawienia przesłony czy czasu otwarcia migawki, muszą być Wam bardzo dobrze znane, byście mogli wykorzystać potem odpowiednie ustawienia w praktyce.

Jakość wykonywanych przez Was zdjęć zależy nie tylko od sprzętu i umiejętności, ale też wpływają na nią warunki otoczenia. Gwiazdy są najlepiej widoczne w ciemności, dlatego jeśli chcecie zajmować się astrofotografią, to musicie być przygotowani na konieczność wyczekiwania na odpowiednie warunki pogodowe, a także szukanie takich miejsc, gdzie niebo jest jak najmniej zanieczyszczone sztucznym światłem. Dany obiekt niekoniecznie też jest widoczny po tej stronie nieba, którą Wy macie okazję w danym momencie obserwować. To wszystko może oznaczać konieczność wybrania się w inne strony Polski lub nawet świata, by uchwycić na zdjęciu konkretne ciało niebieskie.

obserwacje nieba

Co jeszcze musisz wiedzieć o astrofotografii?

Uzyskanie dobrej jakości zdjęcia gwiazdy lub galaktyki często nie kończy się na samym jego wykonaniu. Zazwyczaj trzeba je jeszcze obrobić, by wydobyć kolory i głębie. Powszechnie wykorzystuje się do tego różne programy do obróbki zdjęć i z nimi również polecamy się zapoznać. Tak przygotowani możecie przystąpić do astrofotografii.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel