Nowy czy używany teleskop? Kiedy, który wybrać?

2021-11-05

Jeśli interesujecie się astronomią, to doskonale wiecie, że bez dobrego sprzętu nie jest możliwe prowadzenie obserwacji nieba i gwiazd. Wysokiej jakości sprzęt jednak trochę kosztuje i nie zawsze jesteśmy w stanie w niego zainwestować. Bardzo kosztowne jest zwłaszcza kupienie od razu całego zestawu, wyposażonego w statyw, kilka rodzajów okularów i soczewkę Barlowa.

Teoretycznie możecie wstrzymać się z zakupem wszystkich tych elementów, ale opóźni to w czasie Wasze obserwacje i możecie nawet przegapić jakieś ważne astronomiczne wydarzenie. Istnieje też inne rozwiązanie, a jest nim zakup używanego teleskopu. Wybór nawet nowego teleskopu nie jest łatwą decyzją i wymaga od Was przeanalizowania kilku istotnych kwestii. Jeśli chcecie kupić używany teleskop astronomiczny, to jest ich nawet więcej. Warto jednak to zrobić, bo możecie trafić na świetną okazję i znaleźć teleskop, który jest o wiele tańszy, a ma wciąż bardzo dobry stan.

Używany teleskop - czy warto?

Używane teleskopy mogą być bardzo dobrą opcją, jeśli wybierzecie rzeczywiście korzystną ofertę. Przede wszystkim stan sprzętu, a zwłaszcza jego układu optycznego, muszą być bardzo dobre. Co to oznacza? Zarysowania na tubusie nie wpłyną na jakość obserwacji, ale już zarysowane soczewki lub okulary jak najbardziej mogą to zrobić.

Najlepiej jeśli macie możliwość obejrzeć teleskop, samodzielnie ocenić jego stan i sprawdzić jak się spisuje w praktyce. Dobra oferta to taka, kiedy zarówno cena jak i jakość używanego urządzenia są dla Was korzystne. Przy zakupie sprzętu z drugiej ręki zazwyczaj jest też dostępna możliwość negocjacji, więc możecie jeszcze bardziej obniżyć cenę.

dziewczynka ogląda przez teleskopPrzed zakupem warto przetestować używany teleskop.

Jednak, czy rzeczywiście takie oferty się zdarzają i można kupić dobry teleskop używany? Przecież skoro wciąż jest on w świetnym stanie, to czemu ktoś chce go sprzedać? Owszem, oferty sprzedaży dobrej jakości teleskopów, które wciąż można z powodzeniem wykorzystywać, również się pojawiają. Często są one sprzedawane tylko i wyłącznie dlatego, że ich dotychczasowi właściciele postanowili kupić sobie jeszcze lepszej jakości urządzenie. Sprzedają więc dotychczasowe modele, by mieć więcej środków na kolejny teleskop.

Inną dobrą opcją są też teleskopy nowe lub prawie nowe, które znajdowały się na wystawie w sklepie lub zostały zwrócone przez klientów. Zazwyczaj są sprzedawane po niższej cenie, ale nie dlatego że coś jest z nimi nie tak. Ktoś je już wypróbowywał, oglądał, mogą mieć jakieś drobne uszkodzenia. Nie jest to sprzęt oryginalnie zapakowany i nieruszany, dlatego sprzedaje się go taniej. Na takie okazje również możecie polować.

Oczywiście w sklepie z nowymi teleskopami, znajdziecie o wiele większy wybór modeli od różnych producentów, a ceny wielu z nich są również przystępne. Wszystko więc zależy od tego, jaka okazja na używany sprzęt Wam się trafi i jaki jest koszt danego modelu w sklepie. Może się okazać, że różnica w cenie nie jest wcale taka duża, a przy zakupie nowego teleskopu zyskujecie też gwarancję producenta i pewność, że nikt go wcześniej nie używał i nie uszkodził.

Kiedy opłaca się kupić teleskop używany?

Warto kupować używane produkty, w tym teleskopy, kiedy nie wiecie jeszcze czy rzeczywiście będziecie ich używać. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku nowego hobby, które wymaga drogiego sprzętu, a można do niego zaliczyć również astronomię.

matka z córką oglądają niebo przez teleskop nocąUżywany teleskop może być dobrym pomysłem na początek przygody z astronomią

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z astronomicznymi obserwacjami, to na pewno jesteście przekonani, że będzie to hobby na całe życie, ale w praktyce bywa różnie. Może się okazać, że nie macie czasu lub ochoty, by jeździć w poszukiwaniu dogodnych miejsc obserwacyjnych.

Astronomia wymaga jednak dużego zaangażowania. Używane i tańsze modele teleskopów mogą posłużyć Wam do sprawdzenia, czy rzeczywiście jest to zajęcia dla Was. Nie musicie od razu inwestować dużej ilości pieniędzy, a wciąż możecie rozpocząć profesjonalne obserwacje za pomocą dobrej jakości sprzętu.

Używany teleskop może być warty zakupu, gdy jego producent jest uznaną marką na rynku sprzętu astronomicznego. Produkuje urządzenia, które naprawdę są warte swojej ceny jak np. teleskopy Sky Watcher. Możecie wtedy wybrać model o lepszych parametrach, na który nie mogliście sobie wcześniej pozwolić.

Sprawdźcie jednak, czy dana oferta zawiera wszystkie elementy, które byście otrzymali - decydując się na nowy sprzęt. Producenci często dodają do niego dodatkowe akcesoria, które są z danym teleskopem kompatybilne i zwiększają możliwości obserwacyjne. Używany teleskop może być natomiast niekompletny, dlatego lepiej się wcześniej co do tego upewnić.

elementy zestawu teleskopu astronomicznegoKupując nowy teleskop mamy pewność, że w zestawie znajdziemy wszystkie niezbędne elementy

Gdzie szukać używanych teleskopów?

Dobry miejscem na poszukiwanie używanego sprzętu jest oczywiście Internet. Możecie przejrzeć oferty z wielu różnych stron, na których kupicie używane teleskopy astronomiczne. Allegro, OLX i Gumtree są najpopularniejsze i znajdziecie tam na pewno najbardziej znane marki teleskopów jak Sky Watcher lub Opticon. Warto też przeglądać oferty firm i sklepów internetowych, które specjalizują się w sprzedaży urządzeń astronomicznych. Możecie tam znaleźć przecenione modele powystawowe.

Pamiętajcie jednak, że jedynie kupując nowy teleskop w specjalistycznym sklepie zyskujecie pewność, co do jego stanu. Teleskopy to taki sprzęt, o który należy dbać, a w przypadku używanych modeli nie wiecie, jak obchodził się z nimi poprzedni właściciel lub nawet właściciele, bo tego również nie macie możliwości zweryfikować. Używany teleskop mógł posiadać ich nawet kilku.

Nawet, jeśli jego stan jest określany jako bardzo dobry czy idealny, to zawsze musicie liczyć się z tym, że elementy optyczne będą posiadać ukryte uszkodzenia. Nie pokażą tego zdjęcia, ani nie wykluczycie tego wybierając odbiór osobisty. Musielibyście rozkręcić cały sprzęt i przyjrzeć się każdemu elementowi z osobna. Zazwyczaj nie otrzymujecie też gwarancji producenta, która pozwoliłaby reklamować ewentualne usterki. Dopiero po zakupie będziecie mieli szansę się przekonać, czy rzeczywiście wszystko prawidłowo działa i mogą wtedy zacząć wychodzić różne, nieprzyjemne niespodzianki.

Podsumowując, kupno używanego teleskopu może być czasami dobrym interesem, ale trzeba trafić rzeczywiście na świetną ofertę. Zawsze musicie być jednak gotowi na to, że coś pójdzie nie tak i nie nacieszycie się zbyt długo nowo kupionym, ale jednak starszym sprzętem. Jeśli chcecie zwiększyć swoje szanse na dobry wybór, to poproście bardziej doświadczonego użytkownika teleskopów, by zweryfikował oferty używanego sprzętu albo zapytajcie wykwalifikowanych pracowników w sklepie, by pomogli Wam wybrać nowy teleskop.

 

Zobacz naszą ofertę teleskopów astronomicznych i już teraz rozpocznij niezwykłą przygodę!

Spodobał Ci się nasz wpis? Szukasz dodatkowych informacji o teleskopach i mikroskopach! Zobacz pozostałe wpisy!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel