Jaki teleskop do 500 zł wybrać?

2022-12-30

Obserwacje gwiazd i innych obiektów kosmicznych wymagają sprzętu, jakim jest teleskop astronomiczny. Bez niego zbyt wiele nie zobaczymy, a im lepszy model, tym możemy zauważyć lepszą szczegółowość obrazu. Dobry teleskop nie oznacza jednak zawsze bardzo drogiego sprzętu. Już do 500 złotych możemy wybrać model odpowiedni dla astronomów-amatorów, który pozwoli nam zobaczyć wiele ciekawych ciał niebieskich - choćby z naszego Układu Słonecznego. Dzisiaj podpowiemy Wam, jaki teleskop kupić do tego konkretnego przedziału cenowego, by zapewnił Wam wiele godzin fascynujących obserwacji.

Czym powinien charakteryzować się teleskop dla amatora?

Jeśli sprawdzaliście, ile kosztuje teleskop astronomiczny, to wiecie, że rozpiętość cen jest bardzo duża. Utrudnia to wybór odpowiedniego modelu, bo często wydaje nam się, że niska cena oznacza gorszej jakości teleskop. Ceny tego sprzętu są uzależnione od jakości zastosowanych materiałów - głównie od tego jak zbudowana jest jego konstrukcja optyczna, więc jest to w pewnym sensie prawda. Musimy jednak pamiętać, że do codziennych amatorskich zastosowań nie potrzebujemy wcale najwyższej klasy sprzętu - taki teleskop astronomiczny jest wykorzystywany przez naukowców - do profesjonalnych obserwacji. Możemy natomiast wybrać dobry teleskop do 500 zł, który w całości spełni nasze oczekiwania.

dziewczynka obserwuje gwiazdy przez teleskop

Układ optyczny to najważniejszy element w teleskopie, bo od niego zależy jakość widzianego za jego pośrednictwem obrazu. Obraz musi być wyraźny i jasny, by nasze obserwacje miały w ogóle sens, dlatego nasz teleskop astronomiczny zawsze powinien być wyposażony w dobrej jakości, szklane soczewki lub lustra. Kolejną istotną kwestią jest pole widzenia - im jest większe, tym łatwiej nam śledzić obiekty na niebie, dlatego warto zdecydować się na lepszej jakości okular - zamiast na duże powiększenie. Często zapominamy o tym, jak ważny jest stabilny statyw. Obserwacje wymagają czasu i pewnego ustawienia teleskopu, dlatego cięższy i pewny statyw do podstawa.

Soczewkowe teleskopy do 500 zł

Przejdźmy teraz do konkretnych modeli teleskopów, które kosztują do 500 zł i zapewniają pasjonujące obserwacje. Teleskop OPTICON Aurora 70F400 to teleskop soczewkowy, który idealnie sprawdza się w oglądaniu Księżyca i planet naszego Układu Słonecznego. Soczewki w teleskopie mają średnicę 70 mm i jest to już bardzo dobry rozmiar. Jednocześnie model ten to wciąż mały teleskop astronomiczny, a jego gabaryty sprawiają, że bardzo dobrze sprawdzi się jako przenośny teleskop. Obserwacje wymagają od nas często przemieszczania się, w celu odnalezienia dogodnych warunków do obserwacji, więc dobrze jest móc zapakować takie małe i lekkie teleskopy do bagażnika, czy nawet zabrać je do komunikacji miejskiej. Możemy wtedy bez problemu wybrać się poza miasto, np. w góry, gdzie jest znacznie lepsza widoczność.

teleskop opticon

Teleskop OPTICON Perceptor EX 60F900AZ to kolejny tani teleskop do obserwacji nieba. Również jest to teleskop soczewkowy, o nieznacznie mniejszych soczewkach - ich średnica wynosi 60 mm, ale o znacznie dłuższej ogniskowej. Jest to typowy teleskop astronomiczny, który przeznaczony jest tylko i wyłącznie do oglądania gwiazd. Zapewnia wyraźny i kontrastowy obraz Księżyca i planet. Jest też prosty w obsłudze, więc sprawdzi się jako tani teleskop dla początkujących obserwatorów. Również tych najmłodszych - możemy np. organizować z nim zajęcia dla dzieci.

teleskop opticon na statywie

Teleskop zwierciadlany do 500 zł

Wysokiej jakości obserwacje zapewni nam też teleskop lustrzany - OPTICON Pulsar 76F700. Jest on wyposażony w zwierciadło główne o średnicy 76 mm, a także układ soczewek, dzięki którym pokazuje kontrastowe i jasne obrazy Księżyca i planet. Do zestawu dołączony jest specjalny filtr księżycowy, dzięki któremu możemy oglądać naszego naturalnego satelitę podczas pełni. Podziwiać ciekawą budowę jego powierzchni, na której znajdują się kratery, góry i morza. Ten model również jest prosty w obsłudze, więc może stanowić dobry teleskop dla dziecka w wieku szkolnym. Sprawdzi się np. jako teleskop dla 10-latka, który wykorzysta go do nauki na sprawdziany i do odrabiania lekcji w szkole.

teleskop zwierciadlany marki opticon na statywie

Czy opłaca się kupować jeszcze tańsze teleskopy? Dla kogo teleskop do 200 zł?

Na rynku bez problemu znajdziemy też teleskopy kosztujące w okolicach 200 złotych, które bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku najmłodszych astronomów. Umożliwią naukowy rozwój 6-latka, ale w przypadku starszych obserwatorów lepiej zainwestować w odrobinę droższy sprzęt. Nie zawsze musi być to nowy teleskop. Jeśli ogranicza nas budżet, to możemy zdecydować się na dobrej jakości teleskop używany, ale konieczne jest bardzo dokładne sprawdzenie jego stanu. Musimy być pewni, że nie jest w żaden sposób uszkodzony, ponieważ nawet mała rysa na układzie optycznym może zaburzyć nasze obserwacje.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixel