Teleskop dla początkujących

2021-08-27

Gwiazdy na niebie widzimy gołym okiem jako migoczące punkty, ale wiemy już, że są to tak naprawdę różnorodne, ciekawe, często ogromne i piękne obiekty. Na całe szczęście możemy im się bliżej przyjrzeć i umożliwiają to teleskopy. Obserwacje obiektów naszego układu słonecznego przyciągają coraz więcej osób, a wydarzenia takie jak zaćmienie Księżyca, Słońca, czy przelot komety zawsze budzą duże zainteresowanie. Część z nich zdarza się raz na kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat, dlatego należy się do nich dobrze przygotować. Jeśli chcecie je w pełni przeżyć, to warto zaopatrzyć się w swój własny teleskop. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli teleskopów, o różnych parametrach. Wybór pierwszego sprzętu, gdy jeszcze nie wiecie dokładnie czego po nim oczekiwać, nie jest łatwym zadaniem. Na całe szczęście przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, jaki teleskop sprawdzi się w obserwacji nieba dla początkującego miłośnika astronomii.

Rodzaje teleskopów. Jaki teleskop wybrać dla początkujących astronomów?

Pierwsze bardziej zaawansowane obserwacje nieba były prowadzone już w XVII wieku, kiedy to powstały pierwowzory współczesnych teleskopów. Już wtedy możliwe było podziwianie powierzchni Księżyca, tarczy Jowisza, czy też spojrzenie na pierścienie Saturna. Obecnie mamy dostęp do o wiele bardziej zaawansowanego sprzętu i są w stanie z niego korzystać nawet amatorzy. Jeśli zastanawiacie się jak wybrać teleskop, który sprawdzi się w Waszym przypadku, to na początku musicie poznać rodzaje teleskopów.

 

Sprawdź teleskopy w Promocji Mikołajkowej!

teleskop sky navigator

 

Teleskop OPTICON Sky Navigator - łatwy w obsłudze, duże możliwości obserwacyjne

 

 

 

dzieci z teleskopem Opticon

Teleskop astronomiczny to bardzo dobry pomysł na prezent dla najmłodszych

Teleskop soczewkowy a reflektor. Czym się różnią?

Do wyboru macie dwa najpopularniejsze rodzaje teleskopów: teleskop soczewkowy (refraktor) oraz teleskop zwierciadlany (reflektor)Refraktor zbudowany jest z obiektywu składającego się z soczewek, które załamują promienie światła i w ten sposób je skupiają. Z kolei teleskop zwierciadlany posiada lustro skupiające światło poprzez odbicie. Oba urządzenia umożliwiają obserwację nie tylko naszego układu słonecznego, ale również spojrzenie dalej w przestrzeń kosmiczną. Różnią się jednak możliwościami optycznymi i dodatkowo każdy model teleskopu posiada też inne parametry.

Jaki teleskop do obserwacji planet i Księżyca?

Nie wszystkie obiekty znajdujące się na niebie będą ciekawe dla osób początkujących, ponieważ tak naprawdę tylko niektóre ciała niebieskie wyglądają spektakularnie. Jeśli dopiero zaczynamy naszą obserwację gwiazd, to części z nich nie będziemy w stanie nawet rozpoznać. To, co na pewno Was zainteresuje, to poszczególne planety, kratery na Księżycu czy pierścienie Saturna. Są to największe i najjaśniejsze obiekty układu słonecznego, dlatego by je dostrzec nie potrzebujecie bardzo zaawansowanego sprzętu.

Już nawet prosty w konstrukcji i łatwy w obsłudze refraktor doskonale sprawdzi się w obserwacji planet. Daje on lepszy kontrast, co jest przydatne w przypadku jasnych ciał niebieskich. Z jednej strony można więc powiedzieć, że nawet bardzo tani i prosty refraktor w zupełności powinien Wam wystarczyć, a zdarza się, że nawet on nie będzie potrzebny. Księżyc możemy zobaczyć już nawet za pomocą lornetki, choć nie dojrzymy w ten sposób zbyt wielu szczegółów. Z drugiej strony jednak pamiętajcie, że apetyt rośnie w miarę oglądania i zapewne bardzo szybko poczujecie niedosyt.

 

prosty teleskop opticon prowatcher

Dobrym refraktorem na początek może być Teleskop OPTICON ProWatcher

 

Czym obserwować mgławice i gromady kuliste?

Długie godziny możemy spędzić na podziwianiu różnych faz Księżyca lub wyjątkowego ustawienia planet, ale w pewnym momencie każdy początkujący astronom czuje niedosyt. Chce spojrzeć trochę dalej i dostrzec też odległe galaktyki, planetoidy, gwiazdy podwójne i mgławice. Wymagają one zazwyczaj lepszego sprzętu, wiedzy dotyczącej tego jak go ustawić oraz bardziej zaawansowanych umiejętności wyszukiwania poszczególnych obiektów. W przypadku obserwacji mgławic i galaktyk dobrze sprawdza się reflektor. Daje on mniejszy kontrast, w porównaniu do refraktorów o tej samej wielkości, dlatego z jego pomocą możemy dostrzec właśnie takie ciemniejsze obiekty.

Jaki wybrać teleskop do obserwacji Słońca?

Obserwacja Słońca wymaga przede wszystkich dodatkowych zabezpieczeń. Nie możecie patrzeć na nie z wykorzystaniem niezabezpieczonego teleskopu lub lornetki. W ten sposób łatwo uszkodzić sobie wzrok lub nawet całkowicie go stracić. Konieczne jest stosowanie odpowiednich filtrów i przesłon, która zmniejszają ilość promieni docierających do ludzkiego oka.

Teleskop dla amatora - najważniejsze parametry

W obserwacji nieba liczy się nie tylko rodzaj używanego teleskopu, ale też parametry danego modelu. W każdym teleskopie najważniejszy jest jego układ optyczny, a więc soczewka i zwierciadło, a także okular. Od tych elementów między innymi zależy to, jakiej ostrości obraz uzyskacie i czy dany obiekt będzie w ogóle widoczny.

Średnica obiektywu lub lustra

Najważniejszym parametrem opisującym soczewkę i zwierciadło jest ich średnica. Od średnicy zależy to, ile światła jest w stanie pochłonąć dany model teleskopu, co następnie przekłada się na widziany przez nas obraz . Ogólna zasada jest taka, że im większa średnica, tym lepszy i droższy teleskop. Średnicę podaje się w milimetrach i przyjmuje się, że obiektyw powinien posiadać minimum 80 mm średnicy, a teleskop zwierciadlany 150 mm średnicy. Reflektor o średnicy 150 mm pozwoli już np. obserwować gromady kuliste. Jednak nawet najlepszy sprzęt nie umożliwi Wam dostrzeżenia kolorów mgławic i wynika to z ograniczonych możliwości ludzkiego oka. Warto mieć więc realistyczne oczekiwania, co do produktów optycznych. Refraktor OPTICON Star Painter 102F600 oferuje średnicę 102mm.

Ogniskowa teleskopu

Ogniskowa określa odległość między soczewką lub lustrem a punktem skupienia. Ogniskowa wpływa na powiększenie w teleskopie oraz na jego długość. Dłuższe teleskopy są na pewno mniej poręczne, a czy rzeczywiście tak ważne jest powiększenie w teleskopie?

Powiększenie

Mogłoby się wydawać, że obraz w teleskopie powinien być maksymalnie powiększony, bo dopiero wtedy jesteśmy w stanie dostrzec szczegóły galaktyk i innych, dalekich obiektów, czy też tarczę każdej planety. W praktyce jednak powiększenie nie ma aż tak dużego znaczenia. Zbyt duże powiększenie może nawet utrudnić lokalizację danego obiektu, czy też pogorszyć jakość obrazu. Mimo, że ten parametr jest szczególnie eksponowany podczas sprzedaży teleskopów, to ma ta naprawdę niewielki wpływ na jakość samego teleskopu. Lepiej zwrócić uwagę na jego średnicę.

elementy teleskopu; tuba optyczna, szukacz, statyw, okulary

Wybierając pierwszy teleskop warto zwrócić uwagę na akcesoria w zestawie

 

Co jeszcze wpływa na obserwację kosmosu i wybór teleskopu?

Sprzęt astronomiczny odgrywa główną rolę w obserwacjach astronomicznych, ale nie jest to jedyny czynnik, który ma znaczenie. Ważne jest też miejsce prowadzonych obserwacji i to, czy na danym terenie jest czyste niebo. I nie mamy tu na myśli wcale chmur, a światło. W miastach i na terenach podmiejskich niebo jest bardzo mocno zanieczyszczone światłem, więc nie nastawiajcie się na to, że zobaczycie mgławice lub galaktyki. Wymagają one ciemnego nieba, a przeznaczone do ich oglądania teleskopy lustrzane, gorzej sobie radzą w takich warunkach. I nie ma znaczenia jak dobrej jakości teleskop wybierzecie. Możecie za to obserwować powierzchnię Księżyca i planety, a w tej roli doskonale sprawdzi się refraktor. Jeśli jednak zamierzacie prowadzić obserwacje z dala od mocno oświetlonych terenów, to jak najbardziej możecie zdecydować się na reflektor, który na pewno pozwoli Wam więcej zobaczyć.

Jaki teleskop na początek wybrać?

Teleskop dla początkujących miłośników astronomii na pewno powinien być łatwy w obsłudze. W tej kwestii przewagę mają refraktory, które nie wymagają zaawansowanych ustawień. W przeciwieństwie do teleskopów zwierciadlanych, które należy każdorazowo optymalnie ustawić. W zależności od rodzaju obserwowanych obiektów i panujących warunków.

Ważna jest też waga i gabaryty sprzętu, na które wpływa między innymi średnica w teleskopie. Wprawdzie im jest ona większa, tym teleskop umożliwia bardziej zaawansowanie działania w temacie astronomii. Jednak pojawia się wtedy problem związany z przenoszeniem urządzenia. Jeśli nie planujecie poszukiwać z teleskopem dogodnych miejsc do obserwacji, tylko prowadzić je z przydomowego, miejskiego ogródka, to warto wybrać większy i zarazem cięższy teleskop. W pozostałych przypadkach lepiej zdecydować się na bardziej kompaktowy sprzęt.

Te dwa parametry: gabaryty oraz trudność obsługi urządzenia są też bardzo ważne, jeśli wybieracie teleskop dla dzieci. Na pewno nie opłaca się kupować im zabawkowych teleskopów, ale też nie możecie wybrać zbyt zaawansowanego i ciężkiego urządzenia. Z kolei dobrej jakości, niewielki refraktor może być świetną propozycją właśnie dla dzieci.

teleskop astronomiczny marki Opticon

 

 

W ofercie teleskopów Opticon znajdziecie szereg ciekawych modeli

 

Porównaj wymiary teleskopów

tabela z wymiarami teleskopów Opticon

Teleskopy a ceny

Teleskopy to bardzo zróżnicowane produkty, więc ich ceny również posiadają szeroki zakres: od stu złotych po nawet kilkadziesiąt tysięcy. Dla osób początkujących nie będą odpowiednie te najdroższe i najbardziej zaawansowane urządzenia, ale też nie ma sensu kupować najtańszych rozwiązań, które szybko przestaną Wam wystarczać. Natomiast teleskopy za kilkaset złotych mogą Wam już posłużyć przez lata i warto też wzbogacać je o dodatkowe akcesoria, np. soczewki Barlowa lub dodatkowe okulary.

Dodatkowe akcesoria

Od dodatkowych akcesoriów również zależy jakość prowadzonych obserwacji. Warto wybrać dobrej jakości okular, ponieważ decyduje on polu widzenia i wpływa też na powiększenie. Możemy je zwiększyć około 2-5 razy stosując także soczewki Barlowa. Ważny jest też stabilny statyw i odpowiedni montaż. W naszej ofercie znajdziesz teleskopy zarówno ze składanym, lekkim statywem w jaki wyposażono Teleskop OPTICON Phobos oraz wytrzymałym, stacjonarnym montażem Dobsona np. model Opticon Orbiter.

Powyższe kwestie są bardzo istotne, jeśli zastanawiacie się jaki teleskop dla początkujących kupić i na pewno ułatwią podjęcie decyzji. Jednak w miarę Waszego zagłębiania się w tematykę astronomii, na pojawią się też nowe pytania. Jaki okular wybrać? Jak robić zdjęcia planet? Czym jest źrenica wyjściowa?! Na nie również postaramy się odpowiedzieć.

Zobacz naszą ofertę teleskopów astronomicznych i już teraz rozpocznij niezwykłą przygodę!

 

Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel