Prezent na Mikołajki dla ciekawych świata

2023-11-22

Mikołajki to w wielu kulturach ważna tradycja, która bardzo uroczyście jest świętowana w Europie. To święto przede wszystkim dzieci i to właśnie dla nich - gdy zbliża się sezon świąteczny -  poszukiwane są prezenty na Mikołaja. Postaramy się w tym pomóc i przedstawimy zaraz kilka pomysłów na prezenty dla dociekliwych i ciekawych świata dzieci, ale nie tylko. Tak naprawdę sprawdzą się one też w roli upominków dla dorosłych, którzy chcą w interesujący sposób spędzić swój wolny czas i mają różne zainteresowania.

Kiedy są Mikołajki i skąd wzięła się ta tradycja?

Mikołajki to święto, które swoje korzenie ma w chrześcijaństwie. Mikołaj z Mitry jest katolickim i prawosławnym świętym, który żył na przełomie III i IV wieku. Przez wiele wieków był jednym z bardziej czczonych świętych, a zasłynął cudami oraz pomocą niesioną biednym i potrzebującym. Uważano go za patrona dzieci, a zwyczaj wręczania prezentów nawiązuje prawdopodobnie do legendy o trzech córkach, w której Mikołaj z Mitry odgrywa główną rolę. W swoich młodych i świeckich latach miał on za sąsiada bogatego i chciwego mężczyznę, który kpił z pobożności Mikołaja. Bóg go za to ukarał, w wyniku czego sąsiad stracił cały majątek. Był gotów sprzedać swoje córki, które bez posagu nie miały szans na zamążpójście. Mikołaj postanowił je przed tym uchronić i w nocy wrzucał przez okno pieniądze, które rodzina mogła przeznaczyć na posagi dla dziewcząt i wesele.  Charytatywna działalność Mikołaja sprawiła, że zapisał się w historii, a 6-ty grudnia – dzień jego śmierci – poświęcano na wspomnienia. Ta tradycja została wprawdzie zniesiona przez kościół w 1969 roku, ale pamięć o biskupie Mitry przetrwała pod postacią Świętego Mikołaja – baśniowej postaci, która rozdaje dzieciom upominki. 6-tego grudnia obchodzone są Mikołajki, a prezenty to ich bardzo ważny element.

Pomysły na prezent na Mikołajki

Czasami niełatwo o ciekawy pomysł na prezent mikołajkowy, bo dzieci przez cały rok otrzymują od nas bardzo dużo upominków. Przygotowaliśmy więc kilka interesujących propozycji, które rozbudzą w dzieciach wyobraźnię i ciekawość świata. Może się wydawać, że książki to nudne i zwyczajne upominki na Mikołajki, ale tak naprawdę są on ponadczasowymi towarzyszami życia. Literatura ma moc rozbudzania ciekawości i wyobraźni. Może przenieść nas do odległych regionów świata lub zupełnie baśniowych krain. Pośród milionów tytułów można zawsze znaleźć nowe i ekscytujące pozycje, które będą odpowiednie dla dzieci, a także dorosłych w bardzo różnym wieku.  Prezenty na Mikołaja dla dzieci mogą też zachęcać je do wyrażenia swojej twórczej ekspresji. Zestawy do rękodzieła, malowania czy rzeźbienia w glinie, nie tylko pozwolą dzieciom rozwinąć swoją kreatywność, ale też mogą być sposobem na wyrażenie swoich emocji.

Prezent na Mikołajki dla dziewczynki i chłopca

Młodzi naukowcy na pewno ucieszą się z interaktywnych zestawów naukowych, które umożliwiają organizację eksperymentów i praktycznych zajęć z dziedzin nauki, takich jak chemia, fizyka czy biologia. Dzięki nim zdobywanie wiedzy staje się ekscytującą przygodą. Zestaw do hodowli kryształów czy mikroskop to odpowiedni prezent na Mikołajki dla chłopca i dziewczynki w różnym wieku. Mikroskop umożliwia odkrywania otaczającego nas mikroświata, a dzięki temu, że do wyboru mam zarówno proste, jak i bardziej zaawansowane modele – można podarować go zarówno dzieciom uczęszczającym do podstawówki, jak i liceum.

Kompaktowy mikroskop Opticon Lap Pro

Mikroskop OPTICON Lab Pro - zestaw z akcesoriami, który pozwala na prowadzenie pierwszych samodzielnych obserwacji

 

jednookularowy mikroskop opticon biolife pro

Mikroskop OPTICON Biolife Pro mikroskop badawczy odpowiedni w zastosowaniu amatorskim, jak i bardziej profesjonalnym

 

Gry planszowe to kolejne ponadczasowe prezenty na Mikołaja dla dzieci, które mogą być też narzędziem do nauki poprzez zabawę. Gry nie tylko stanowią rozrywkę dla całej rodziny, ale też umożliwiają dzieciom rozwijanie umiejętności poznawczych, myślenia strategicznego, a także uczą je pracy zespołowej. Niezależnie od tego, czy jest to gra matematyczna, przygoda historyczna, czy wyzwanie rozwijające język, edukacyjne gry planszowe wnoszą do nauki zabawny wymiar.

Prezent dla miłośnika ptaków i przyrody

Mikołajkowe upominki mogą też zachęcić dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Lornetka nie tylko służy do obserwacji ptaków, ale ogólnie można za jej pomocą eksplorować swoje otoczenie. Natomiast teleskop to idealny prezent dla miłośnika astronomii, który chce odkrywać odległe gwiazdy i planety - Mikołajki są świetną okazją do tego, by mu to umożliwić. Lornetka lub teleskop stanowią ekscytujący upominek dla dzieci i dorosłych w każdym wieku – zarówno dla ucznia, jak i jako prezent dla dziadka na Mikołaja.

nowy teleskop sky navigator

Teleskop OPTICON Sky Navigator -  łatwy w obsłudze, duże możliwości obserwacyjne

 

nowy teleskop opticon apollo

Teleskop OPTICON Apollo - kompaktowy rozmiar, model chętnie wybierany jako prezent dla dzieci

 

nowa lornetka 8x42

Lornetka PROOPTIC 8x42 - uniwersalny model, do obserwacji ptaków, krajobrazów i nie tylko

 

Wybierając takie przemyślane i edukacyjne podarunki, możemy pielęgnować w dzieciach pasję do nauki i odkrywania świata. Są one z natury dociekliwe i wszystko je interesuje, więc wystarczy tylko je do tego zachęcać – również w tym świątecznym i pełnym zabaw czasie, jakim są Mikołajki dla dzieci. Pomysły na prezenty, które przygotowaliśmy, na pewno w tym pomogą, a jednocześnie sprawią maluchom – i starszakom - dużo radości!

 

Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel