Jak zrobić lunetę? Poradnik krok po kroku

2022-10-20

Jeśli planujecie rozpocząć swoją przygodę z astronomią, to na pewno zastanawiacie się skąd wziąć do tego teleskop. Możecie go kupić, ale dobrej jakości sprzęt kosztuje. Jest to swego rodzaju inwestycja, która nie zawsze jest w 100% pewna, bo często nie wiemy, czy obserwacje gwiazd rzeczywiście staną się naszą pasją. Zamiast więc kupować od razu drogi teleskop, możecie spróbować zbudować go sami. Nie jest to wcale takie trudne, a my zaraz odpowiemy Wam na pytanie: jak zrobić lunetę? Zajmiemy się właśnie teleskopem soczewkowym, ponieważ jest to prostsza konstrukcja niż reflektor, który składa się nie z jednego lustra, a z całego sytemu zwierciadeł.

Przypomnijmy, jak zbudowany jest teleskop soczewkowy

Zanim przejdziemy do tematu samodzielnej budowy lunety, sprawdźmy z jakich elementów się ona skład. Musicie to wiedzieć, by móc prawidłowo skonstruować swoje własne urządzenie. Luneta jest zbudowana z soczewki oraz okularu, które są połączone długim tubusem.

teleskop soczewkowy Opticon

Teleskop soczewkowy Opticon Phobos 60F700

Właśnie tak wygląda jej optyka, a więc sami widzicie, że jest to dość proste narzędzie do obserwacji - również do zrobienia samodzielnie. Oczywiście będą Wam do tego potrzebne różne elementy, części i narzędzia. Istnieje wiele sposobów na zbudowanie lunety, z zastosowaniem różnego rodzaju materiałów. Wiele z nich kupicie w sklepie z materiałami budowlanymi lub hydraulicznymi, ale możecie nawet wykorzystać do tego rolki po zużytym ręczniku papierowym. Wszystko zależy od tego, jaki przepis na budowę lunety wybierzecie.

Amatorskie teleskopy również mogą mieć różny stopień zaawansowania - być bardziej lub mniej profesjonalnie przygotowane. My zajmiemy się dzisiaj tym pierwszym przypadkiem, ponieważ chcemy, aby Wasz sprzęt pozwolił Wam uzyskać jak najlepszy obraz obiektów kosmicznych.

oglądanie nocnego nieba za pomocą lunety

Skąd wziąć części do lunety?

Oczywiście w każdej lunecie najważniejsze są jej części optyczne, a więc soczewki. Od ich jakości zależy ostrość i jakość obrazu, który za pomocą teleskopu zobaczycie. Teoretycznie, możecie nawet wykorzystać do tego szkła ze starych okularów lub lupy powiększającej, ale my polecamy zakup nowych soczewek. Możecie też kupić cały zestaw do budowy teleskopu, który zawiera już wszystkie potrzebne części. Jednak kompletując je samodzielnie zyskujecie większą kontrolę nad końcowym efektem i możecie jeszcze bardziej obniżyć koszt.

Jakich elementów będziecie potrzebować?

Nasz poradnik ma wprawdzie umożliwić Wam skonstruowanie amatorskiego teleskopu, ale chcemy, by wciąż był to sprzęt, którego będziecie z przyjemnością używać. Warto więc przyłożyć się do jego budowy i zadbać o jakość poszczególnych części. Oczywiście wciąż będzie to o wiele tańsze rozwiązanie, niż zakup nowego urządzenia, a będziecie potrzebować do tego następujących elementów: 90 cm rury PVC 60 mm, 20 cm rury PVC 50 mm, 10 cm rury PVC 50 mm, mufy (nasuwki) kanalizacyjnej 32 mm do rury PVC, mufy (nasuwki) kanalizacyjnej 25 mm do rury PVC, dwustronną taśmę piankową, taśmę izolacyjną oraz matową farbę w kolorze czarnym. Do zbudowania optyki w Waszym teleskopie będziecie z kolei potrzebować soczewkę 60 mm oraz lupę jubilerską 21 mm.

Jak zrobić lunetę? Budujemy teleskop soczewkowy

Jeśli zgromadziliście już wszystkie potrzebne części, to możemy przystąpić do budowy teleskopu. Każda luneta składa się z tubusu i to od niego właśnie zaczniemy. Na początek pomalujcie wnętrze 90 cm oraz 20 cm rury PVC czarną farbą - robi się to po to, aby poprawić kontrast oglądanych obiektów. Dzięki temu lepiej je widać. Następnie, jeden koniec rury 50 mm owińcie dwustronną taśmą i włóżcie go w rurę 60 mm - właśnie przygotowaliście główną część tubusu.

Kolejnym krokiem jest wykonanie okularu do Waszego teleskopu. Będzie się on składał z lupy jubilerskiej oraz dwóch nasuwek. Musicie najpierw wsunąć nasuwkę 25 mm w nasuwkę 32 mm i skleić je razem ze sobą. Teraz, wystarczy już tylko włożyć lupę w nasuwkę 25 mm i Wasz okular jest gotowy, ale trzeba go jeszcze połączyć z tubusem. W tym celu musicie obkleić koniec nasuwki 32 mm taśmą dwustronną i umieścić go na końcu tubusu, czyli w rurze 50 mm.

Pozostało nam już tylko umieszczenie soczewki na przeciwległym końcu tubusu i jej umocowanie, by nie wypadła. Możecie to zrobić na przykład za pomocą kleju epoksydowego.

luneta diy

Właśnie zbudowaliście lunetę!

Jeśli wykonaliście wszystkie powyższe kroki, to wasza luneta jest już gotowa. Przyznacie, że nie było to wcale takie trudne i na pewno czujecie dużą satysfakcję z tego, że udało Wam się to zrobić samodzielnie. Skonstruowaliście teleskop, który powinien Wam wystarczyć na sam początek przygody z astronomią. Dzięki niemu upewnicie się, czy nocne obserwacje to rzeczywiście pasja dla Was. Zbudowanie takiej lunety może być też ciekawym pomysłem na spędzenie czasu z dzieckiem i pokazanie mu świata nauki. Nie jest to bardzo czasochłonne, ani kosztowne zajęcie, więc każdy z Was może się tym zająć. Do dzieła!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel