Gadżety podróżnicze

2022-05-25

Każdy wyjazd wymaga zabrania ze sobą różnego rodzaju akcesoriów, dzięki którym podróż jest bardziej komfortowa, bezpieczniejsza i możemy czerpać z niej jeszcze więcej radości. Ich wybór jest uzależniony od charakteru i celu naszej wycieczki, dlatego każdy powinien stworzyć swój własny niezbędnik podróżniczy. Na pewno znajdą się w nim zarówno podstawowe i oczywiste gadżety podróżnicze, jak i te bardziej niezwykłe, o których zazwyczaj się nie myśli podczas planowania wycieczki. Podpowiadamy zatem, co zabrać w góry, do lasu lub gdy zdecydujesz się na jeszcze inną destynację.

Wycieczka w góry, poza miastem lub na zwiedzanie - co zabrać?

O tym, co zabrać na wakacje, decyduje miejsce w jakie się wybieramy, a także nasze podróżnicze aktywności. Inne rzeczy przydadzą się, gdy jedziemy zwiedzać zabytkowe miasta, a jeszcze inne będą niezbędne podczas wyjazdu pod namiot, w góry lub do lasu. Inne gadżety podróżnicze zabierze ze są fan sportów wodnych, a jeszcze inne osoba planująca trekking lub wylegiwanie się na kamienistej plaży. Zanim więc wyruszymy do miejsca przeznaczenia, warto zaplanować aktywności i dobrze się do nich przygotować. Może nam się wydawać, że przygoda jest najważniejsza i najlepiej pójść na żywioł, ale wcześniejsze przygotowanie planu oszczędzi nam nerwów i niepotrzebnych wydatków.

turysta stoi na szczycie góry z widokiem na morze

Podstawowe gadżety podróżnicze

Najwięcej gadżetów podróżniczych potrzebujemy zazwyczaj podczas wypraw w teren, kiedy to musimy zapewnić sobie odpowiednie warunki do spania i np. gotowania, a także podczas wyjazdów o charakterze sportowym, kiedy konieczne jest zabranie sprzętu potrzebnego do uprawiania danej aktywności. Zawsze jednak trzeba się w coś spakować, warto mieć przy sobie wygodne buty i często potrzebujemy też czegoś do przechowania dokumentów i pieniędzy. Można więc wyodrębnić takie akcesoria podróżne, z którymi bardziej komfortowa będzie niejedna wyprawa.

akcesoria podróżnicze

Namiot i plecak - praktyczny gadżet

Zacznijmy od plecaka, w który będziemy się pakować. Wprawdzie do wyboru mamy też walizkę, ale jest to gadżet nadający się na taki wyjazd, podczas którego nie musimy się często z naszym bagażem przemieszczać. Jeśli planujemy wyprawę w teren, albo wybieramy się na objazdówkę po miastach, do których będziemy dojeżdżać pociągami i autobusami, to plecak będzie dużo wygodniejszy. Warto wybrać mocny model, a jego pojemność dopasować do czasu trwania podróży i ilości rzeczy, które zamierzamy ze sobą zabrać. Plecak z system nośnym, który odciąża plecy i zapewnia ich dobrą wentylację, będzie na pewno o wiele bardziej komfortowy niż model, który w takie funkcje nie jest wyposażony. To podstawowy gadżet na wielogodzinne, piesze wędrówki.

Jeśli zamierzamy nocować pod - prawie - gołym niebem, to oczywiście niezbędny będzie namiot. Najlepiej zdecydować się na wersję z mocnym, ale lekkim stelażem, który z jednej strony będzie stabilny, a z drugiej strony nie będzie stanowił dużego obciążenia przy przenoszeniu go w terenie. Jego rozmiar i rodzaj najlepiej dopasować do ilości uczestników i ich potrzeb. Jeśli zabieramy go na wycieczkę rowerową, to przydatny będzie przedsionek, w którym ukryjemy nasze rowery. Jeśli zamierzamy rozbić się gdzieś na dłużej, to możemy wybrać większy i bardziej komfortowy model namiotu. Jeśli planujemy często zmieniać obozowisko, to mniejszy namiot, który łatwo złożyć/rozłożyć sprawdzi się lepiej. O wszystkim tym warto pomyśleć przed zakupem.

widok na góry z namiotu

Latarka i lornetka

Latarka i lornetka to nie tylko gadżety podróżnicze, ale i przydatne na co dzień narzędzia. Jeśli jednak zabieramy je w podróż, to na pewno warto zwrócić uwagę na ich gabaryty. Kompaktowe modele sprawdzą się w takim zastosowaniu o wiele lepiej, bo będą wygodniejsze w trasie. Latarka oświetli nam ścieżkę w ciemnym lesie lub pozwoli lepiej przyjrzeć się zabytkowym kryptom. Dzięki lornetce możemy natomiast obserwować się w oddali piękne widoki - miejskie panoramy lub naturalne krajobrazy. Są to więc takie gadżety podróżnicze, które warto mieć zawsze przy sobie.

turysta siedzi na szczycie góry i patrzy przez lornetkę

Jaki sprzęt i akcesoria jeszcze mogą nam się przydać?

Wymieniliśmy do tej pory same podstawowe gadżety podróżnicze i przyszła teraz pora na te mniej oczywiste przykłady. Poręczna luneta przyda się w trakcie wycieczek za miasto, gdy chcemy oglądać nocne niebo lub dzikie zwierzęta. Jest wprawdzie większa niż lornetka, ale zazwyczaj oferuje też duże powiększenie i spektakularny obraz różnego rodzaju ciał niebieskich, np. Księżyca. Podczas niektórych wypraw bardzo przydatny może być kask czy hełm. Gdy eksplorujemy jaskinie, uprawiamy wspinaczkę wysokogórską albo wybieramy się na spływ kajakowy - będzie stanowił istotne zabezpieczenie. Niezbędna jest też wtedy latarka do hełmu, do której potrzebujemy odpowiedniego montażu, by była stabilnie zamocowana.

kobieta w kasku wspina się po skałach

I tak pojawiają się kolejne potrzebne gadżety podróżnicze, gdy zaczynamy analizować charakter danej podróży i planujemy jej przebieg. Zanim więc w jakąś się wybierzemy, warto zastanowić się, co może nam się przydać. Wymienione przez nas sprzęty mogą też stanowić idealny prezent dla podróżnika i w tym przypadku również warto dobrze rozeznać się w jego wyjazdowych planach. Dzięki temu kupimy rzeczywiście przydatne gadżety podróżnicze, a unikniemy zbędnych akcesoriów i niepotrzebnego obciążenia.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel