Jaka lornetka do obserwacji ptaków?

2022-03-21

Przyroda może zaoferować nam przepiękne widoki i ciekawe zjawiska, dlatego coraz chętniej ją również amatorsko obserwujemy. Jednymi z ciekawszych obiektów do obserwacji są ptaki, ponieważ przejawiają interesujące zachowania zarówno na ziemi, jak i w locie. Jeśli chcemy się im bliżej przyjrzeć, a także poznać szczegóły ich anatomii, to niezbędny będzie Wam powiększający obraz przyrząd do obserwacji. Najwygodniej jest prowadzić je za pomocą lornetki, ale należy wybrać model o odpowiednich parametrach.

Jaka lornetka do obserwacji ptaków będzie najlepsza?

Lornetki mogą mieć bardzo różne parametry i każdy z nich może mieć istotne znaczenie w prowadzeniu danej obserwacji. Również w przypadku amatorskich i profesjonalnych badań ornitologicznych, w których niezwykle ważne są waga i rozmiary lornetki, dlatego od omówienia właśnie tych parametrów zaczniemy.

Obserwowanie ptaków to bardzo szczególny rodzaj badań, ponieważ bardzo często zmieniają się podczas nich warunki. W jednej chwili nasz obiekt może znajdować się na ziemi albo na drzewie, a w następnej być już w powietrzu. Oznacza to, że musimy być równie szybcy. Zmieniać swoje położenie i manewrować w razie potrzeby lornetką. Obserwacje ptaków są więc bardzo dynamiczne i wymagają refleksu, a duży i ciężki sprzęt tego nie ułatwia.

lornetka do obserwacji natury

Lornetka do obserwacji ptaków powinna być więc lekka i kompaktowa, aby można było ją łatwo przenosić. Taki sprzęt też lepiej sprawdza się podczas obserwacji ptaków bezpośrednio w locie, kiedy trzeba nadążyć za nimi wzrokiem. Niewielkie wymiary na pewno na to pozwalają, ale musicie pamiętać, że od średnicy soczewek czy długości tubusu lornetki, również zależą jej możliwości. Większe modele charakteryzują się np. większym powiększeniem, dlatego najważniejszy jest wybór optymalnych wartości i kompromis między gabarytami lornetki a pozostałymi parametrami.

Parametry lornetki do obserwacji ptaków

Ustaliliśmy już, że lornetka powinna mieć niewielkie rozmiary, ale co to właściwie oznacza? Waga lornetki na pewno nie powinna przekraczać dwóch kilogramów. Z kolei jej rozmiar jest uzależniony od tego, jak duża została w danym modelu zastosowana soczewka. Dwa najważniejsze parametry lornetki to powiększenie i właśnie średnica soczewki. Lornetka 8x21 powiększa obraz 8 razy, a średnica jej obiektywów wynosi 21 mm. Właśnie tak zapisuje się wartości tych parametrów i należy się nimi kierować wybierając swój własny model.

Powiększenie i średnica obiektywów lornetki

Powiększenie lornetki mówi nam o tym, ile razy dany model powiększy nam obraz. Z kolei im większa średnica obiektywów, tym więcej światła mogą one wychwycić i pokazać w rezultacie jasny i ostry obraz. Opisane wyżej wartości lornetki, czyli 8x21, charakteryzują kieszonkowy model, który sprawdzi się w dzień i podczas obserwacji ptaków w locie.

Powiększenie jest w tym przypadku wystarczające, ale możecie też zdecydować się na lornetkę powiększającą obraz 10-12x. Większe wartości nie mają sensu, ponieważ ograniczą Wasze pole widzenia i trudniej będzie Wam uzyskać ostrość. Sens ma za to lornetka 8x42 lub 8x32, czyli taka, która ma większą średnicę soczewek. Zapewnia ona jaśniejszy obraz i lepiej sprawdza się w pochmurny dzień albo w ciemnym lesie.

Niektóre modele lornetek oferują też zmienne powiększenie, a więc mogą powiększyć dany obiekt np. w zakresie 8-13x. Takie rozwiązanie wydaje się być niezwykle funkcjonalne, ale warto mieć na uwadze, że zazwyczaj niemożliwe jest zachowanie dobrej jakości obrazu przy każdej zmianie powiększenia. Te wyższe wartości charakteryzują się często mniej ostrym obrazem. Taka lornetka jest też bardziej podatna na uszkodzenia, dlatego model o stałym powiększeniu jest jednak lepszym wyborem.

lornetka do obserwacji ptaków

Pole widzenia lornetki

Pole widzenia to kolejny bardzo ważny parametr. Informuje nas o tym jak szeroki obraz terenu możemy za pomocą lornetki zobaczyć. Szerokie pole widzenia lornetki to duża zaleta, ponieważ łatwiej wtedy zlokalizować dany obiekt - zwłaszcza wtedy, gdy może się on w każdej chwili szybko przemieścić. W przypadku obserwacji ptaków jest to niezwykle ważne i pozwoli Wam śledzić ich lot w powietrzu.

Powiększenie lornetki zmniejsza się wraz z rosnącym polem widzenia, dlatego w ornitologicznych obserwacjach lepiej postawić jednak na lepsze pole widzenia, niż na duże powiększenie. W tym konkretnym przypadku, zbyt duże powiększenie może wręcz utrudniać obserwacje, niż je ułatwiać.

Źrenica wyjściowa lornetki

Źrenica wyjściowa to parametr powiązany ze źrenicą oka człowieka. Nasz narząd wzroku posiada zdolność dostosowywania się do natężenia światła. Źrenica zwęża się, gdy ilość światła się zwiększa i rozszerza, gdy się ściemnia lub wchodzimy do ciemnego pomieszczenia. Źrenica wyjściowa lornetki musi być do tej właściwości dopasowana. Jeśli planujecie swoje obserwacje za dnia i na otwartej przestrzeni, to średnica źrenicy powinna wynosić około 3-4 mm. jeśli natomiast interesujące Was gatunki ptaków bytują w ciemnym lesie, to ta średnica musi wynosić już około 5 mm. Nocne obserwacje wymagają średnicy wynoszącej 6-7 mm.

lornetka

Czym jeszcze powinna się charakteryzować lornetka do obserwacji ptaków?

Przy wyborze lornetki do obserwacji ptaków należy też zwrócić uwagę na jej jakość. Istotne są materiały z jakich została wykonana, a także precyzja wykończenia. Lornetka wykonana z aluminium jest lekka, więc bardzo dobrze sprawdza się w obserwacjach, ale warto by była też pokryta dodatkową obudową z gumy. Chroni ona lornetkę przed uszkodzeniami, które mogą powstać w wyniku uderzeń lub wstrząsów. Przykładem takiej lornetki może być model Celestron UpClose G2 8x21.

Kolejną ważną kwestią jest szkło jakiego użyto do produkcji lornetki, a więc jakość układu optycznego. Od niej zależy ostrość obrazu czy odwzorowanie w nim kolorów. Do wyboru macie dobrej jakości szkła BK-7 i jeszcze wyższej klasy szkła BK-4, które warto wybrać, jeśli rzeczywiście zależy Wam na sprawnych i ciekawych obserwacjach. Jako, że odbywają się one na świeżym powietrzu, może Was spotkać deszcz lub śnieg, dlatego zawsze dobrym pomysłem jest wybór lornetki wodoodpornej np. marki Prooptic.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel