Orionidy 2023. Kiedy spojrzeć w niebo i co warto o nich wiedzieć?

2023-10-13

Każdego roku nocne niebo raczy nas spektakularnym widowiskiem, znanym jako deszcz meteorów. Orionidy urządzą swój hipnotyzujący pokaz już wkrótce, dlatego jeśli jesteś miłośnikiem astronomii lub po prostu kimś, kto docenia piękno takich nocnych zjawisk, to koniecznie musisz zaznaczyć sobie ten dzień w kalendarzu. Dowiesz się zaraz, w jakim okresie października najlepiej zacząć spoglądać na nocne niebo, by nie ominęły Cię tegoroczne Orionidy. O której godzinie i w jakich rejonach nieboskłonu ich wypatrywać? To też zaraz sprawdzimy.

Deszcz Orionidów – co warto o nich wiedzieć?

Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya - jedną z najsłynniejszych komet w historii ludzkości. Komety to w zasadzie gigantyczne, lodowe skały pędzące w przestrzeni kosmicznej, a gdy zbliżają się do Słońca, uwalniają pył i zanieczyszczenia. Materia ta pozostaje w śladzie komety i tworzy smugę składającą się z drobnych cząstek. Kiedy orbita Ziemi przecina ogon komety, cząstki zderzają się z naszą atmosferą i spalają jako meteoryty. Orionidy tworzą w ten sposób na niebie zjawisko spadających gwiazd.

Orionidy na tle Drogi Mlecznej

Rój meteorytów Orionidów został tak nazwany, ponieważ jego radiant – miejsce na niebie, z którego zdają się wylatywać – leży w gwiazdozbiorze Oriona. W Polsce Orion jest najlepiej widoczny od października do końca lutego, więc jesień i zima to najlepszy moment na jego obserwacje. Dzięki temu możemy też oglądać rój Orionidów, który jest znany ze swojej szybkości i aktywności, co czyni go jednym z ulubionych zjawisk dla obserwatorów gwiazd. Orionidy pędzą z szybkością 66 km/s, a w odpowiednich warunkach możemy wypatrzeć około 20-30 meteorytów na godzinę.

Orionidy – kiedy możemy je obserwować?

Orionidy goszczą na naszym niebie przez cały miesiąc – od 2 października do 7 listopada. Nie są jednak przez ten czas tak samo aktywne i widoczne. Ich maksimum ma miejsce w nocy z 21 na 22 października. To właśnie wtedy warto przygotować teleskop na noc Orionidów. Najlepszy czas na ich obserwacje to godziny przed świtem - zazwyczaj między 2:00 a 5:00 czasu lokalnego. Radiant Orionidów znajduje się wtedy najwyżej na niebie, dzięki czemu można je dużo łatwiej zobaczyć.

Spadających gwiazd najlepiej szukać na pograniczu gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt, ale mogą pojawiać się na całym niebie. Będą pozostawiać za sobą smugi białego lub żółtego światła, ale czasami można też dostrzec ich kolorowe zabarwienie – w różnych odcieniach koloru zielonego lub niebieskiego. Warto tutaj przypomnieć, że deszcze meteorytów potrafią być bardzo nieprzewidywalne i nigdy nie wiemy, jak dużą aktywnością będą charakteryzować się w danym roku. Dłuższe momenty spokoju mogą być też przerywane nagłymi wybuchami aktywności, dlatego warto być cierpliwym i uważnie wpatrywać się w ciemne niebo.

Orionidy na wieczornym niebie

Jak przygotować się na rój meteorytów – Orionidy 2023?

Do oglądania Orionidów nie jest nam potrzebny żaden specjalny sprzęt, choć nie oznacza to, że nie warto się do nocnych obserwacji przygotować. Przydatna może być lornetka, za pomocą której będzie nam łatwiej wypatrzeć jasne punkty i ciągnące się za nim smugi meteorytów. Obserwacjom zjawisk astronomicznych nie sprzyja też zanieczyszczenie sztucznym światłem występujące w miastach i miasteczkach. Może znacznie zmniejszyć widoczność meteorów, dlatego aby uzyskać najlepsze wrażenia wizualne, warto udać się w miejsce z dala od sztucznego oświetlenia. Parki narodowe, obszary wiejskie lub wysokie punkty widokowe idealnie się w tym sprawdzą. Muszą sprzyjać nam też warunki pogodowe, a więc pogodna noc i ciemny Księżyc.

Orionidy mogą przygotować dla nas wielogodzinne widowisko, dlatego warto mieć przy sobie rozkładane krzesło lub koc, na których można się się wygodnie rozsiąść/położyć. Dzięki temu obserwacje będą o wiele bardziej komfortowe. Październikowe noce mogą być też już bardzo chłodne, więc podstawę stanowi ciepła odzież, a także termos z gorącą herbatą. Jeśli zadbasz również o takie kwestie, to nic nie zakłóci Ci nocy Orionidów. Będziesz mógł oddać się tylko i wyłącznie fascynującej obserwacji!

 

Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel