Geminidy 2023 - grudniowy rój meteorów. Jak się przygotować?
Geminidy to jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów i właśnie znowu się do Ziemi zbliżają. To widowisko przyciąga uwagę wielu miłośników astronomii, którzy mimo często nieprzyjaznej grudniowej aury, z wyprzedzeniem szykują swój teleskop lub lornetkę, i chętnie biorą w nim udział. Warto się do tego fascynującego zjawiska dobrze przygotować, by obserwacje Geminidów były komfortowe i satysfakcjonujące. Właśnie po to powstał niniejszy przewodnik, abyś mógł w pełni cieszyć się tym magicznym wydarzeniem.
Skąd bierze się deszcz meteorytów – Geminidy?
Jednym z najciekawszych zjawisk astronomicznych są spadające gwiazdy. Grudzień to miesiąc, kiedy możemy obserwować Geminidy, a więc rój meteorów, który czerpie materiał z planetoidy Phaeton. Już to sprawia, że meteoryty – Geminidy są wyjątkowe, bo zazwyczaj ciałem macierzystym dla takiego roju są komety. Phaeton to prawdopodobnie jądro komety, która była w dużo większym stopniu poddana działaniu Słońca, niż inne tego typu ciała niebieskie. Jej mała odległość od naszej gwiazdy i krótki czas obiegu sprawiły, że rozpad materii komety następował o wiele szybciej, a wysoką temperaturę mogły przetrwać jedynie gęste i masywne cząstki. Przełożyło się to na gęstość Geminidów, która jest dwukrotnie większa – w porównaniu z innymi rojami.
Geminidy wyróżniają się wysoką aktywnością – około 120 zjawisk na godzinę i poruszają się z prędkością około 35 km/s, co czyni je jednymi z najszybszych meteoroidów. Tym bardziej dziwi, że rój odkryto dość późno – dopiero około 1830 roku. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt (Gemini) i stąd też wzięła się jego nazwa. Jako obserwatorzy mamy złudzenie, że meteoryty pojawiają się na niebie w okolicach jednej z najjaśniejszej gwiazd Bliźniąt – Kastora. Natomiast 4-17 grudnia to okres, kiedy możemy obserwować Geminidy. Kiedy natomiast jest szczyt ich aktywności? Zaraz to sprawdzimy!
Geminidy - 13 grudnia. Czy zawsze wtedy jest szczyt ich aktywności?
W przypadku każdego roju meteorów możemy wyróżnić tę jedną noc, kiedy są najbardziej aktywne. W przypadku roju Geminidów ma to miejsce w okolicach 14 grudnia, a w roku 2023 musimy być gotowi na obserwację w nocy z dnia 14 na 15 grudnia. To właśnie wtedy może wystąpić deszcz Geminidów, który zawsze jest dla obserwatorów najbardziej ekscytującym zjawiskiem. Najlepszy czas na obserwacje to kilka godzin przed świtem, kiedy radiant znajduje się wysoko na niebie. Geminidy są bardzo dobrze widoczne z terenu Polski, dlatego zachęcamy każdego miłośnika niesamowitych widowisk do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.
Jak obserwować Geminidy? Jak fotografować takie zjawisko astronomiczne?
Geminidy mogą być jednym z najbardziej ekscytujących wydarzeń astronomicznych tego roku, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Wybrać miejsce z dala od miejskiego światła, najlepiej na otwartej przestrzeni, aby mieć jak najszerszy kąt widzenia nieba. Im ciemniejsze otoczenie, tym lepsze warunki do obserwacji, dlatego tereny wiejskie i górskie, z dala od zanieczyszczeń świetlnych, są idealnym do tego miejscem. Jesienne niebo bywa często zasnute chmurami, więc warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody w danej lokalizacji. Bezchmurne niebo jest kluczowe dla udanej obserwacji meteorów, dlatego należy unikać obszarów z dużym zachmurzeniem lub wilgotnością, które mogą zakłócić widoczność.
Chociaż Geminidy są dobrze widoczne gołym okiem, lornetka lub teleskop mogą pomóc w dostrzeżeniu szczegółów, takich jak jasność i kształt meteorów. Teleskop i profesjonalny aparat fotograficzny są też niezbędne, jeśli chcemy zrobić ich dobrej jakości zdjęcia. W trakcie obserwacji najlepiej obejmować wzrokiem całe niebo, a nie tylko obszar radiantu - Geminidy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na nieboskłonie. Na pewno warto też przygotować wygodne leżaki lub krzesła ogrodowe, koc, gorące napoje i przekąski. Im bardziej komfortowo będziesz się czuć, tym dłużej będziesz mógł cieszyć się obserwacją.
Zobacz podobne wpisy: