Astronomia dla początkujących - Obserwacja nieba dla zielonych

2021-10-28

Astronomia to bardzo ciekawe zajęcie, które każdego roku przyciąga coraz więcej amatorów. Wydarzenia astronomiczne związane z przelotem komety czy deszczem meteorytów cieszą się zawsze ogromny zainteresowaniem. Obserwacja nieba stała się wręcz modna. Jest to też dobra okazja do spotkań towarzyskich i nawiązywania nowych znajomości.

Jednak nawet bardzo początkujący astroamatorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że bez odpowiedniego sprzętu nie zobaczą zbyt wiele. Równie ważna jest też wiedza, bez której niemożliwe jest prowadzenie bardziej zaawansowanych obserwacji. Astronomia dla początkujących ma na celu wyjaśnić Wam, jak prowadzić obserwacje nieba krok po kroku. Podpowiemy, jak się do nich przygotować i jak w ogóle zacząć.

Astronomia dla początkujących - jak rozpocząć tę przygodę?

Do obserwacji astronomicznych trzeba się odpowiednio przygotować, ale należy to zrobić na spokojnie. Nie musicie od razu wszystkiego wiedzieć, ani kupować super drogiego sprzętu. Lepiej jest zacząć od prostszych obserwacji i po kolei zabierać się za trudniejsze tematy. Jeśli od razu rzucicie się na głęboką wodę, to bardzo prawdopodobne jest to, że czeka Was porażka. Bez odpowiedniej wiedzy nie będziecie w stanie móc cieszyć się astronomią, bo zapewne nie uda Wam się nawet odnaleźć obiektu, który wymaga większego doświadczenia. Dalekie galaktyki są trudne do odnalezienia w ciemności, dlatego na początek lepiej postawić na obiekty naszego Układu Słonecznego.

Obserwacja Księżyca i planet dla początkujących

Zacznijcie od tych elementów kosmosu, które są wprawdzie łatwe do odnalezienia, ale już przypatrzenie się ich szczegółom wymaga ćwiczeń i wiedzy. Księży, Mars czy Saturn to najjaśniejsze obiekty na niebie i ustalenie gdzie znajduje się ich lokalizacja, nie jest bardzo trudne. Na pewno szybko odnajdziecie Księżyc przez teleskop, czy nawet lornetkę, ale już złapanie ostrego obrazu może nie być takie łatwe. Obserwacje tak dużych i jasnych obiektów naszego Układu Słonecznego sprawiają oczywiście dużo radości, ale są też dobre do ćwiczeń. Będziecie mogli przetestować różne ustawienia teleskopu, w różnych warunkach otoczenia i przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów.

Możecie też obserwować niebo o różnych porach nocy i roku, i sprawdzać jak zmienia się jego układ. To jest tak naprawdę w astronomii najważniejsze, a więc jak najwięcej praktyki, czyli obserwacje, obserwacje i jeszcze raz obserwacje. Astronomia właśnie na nich polega i to dzięki praktyce będziecie mogli się w niej rozwijać. Na pewno potwierdzi to każdy profesjonalista, który może też udzielić Wam odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

przestrzeń kosmiczna z widocznymi gwiazdami

Astronomiczna obserwacja nieba nocą dostarcza niezwykłych wrażeń

Niech specjalista wyjaśni Wam na czym polega astronomia dla początkujących

Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę ze swoim nowym hobby, z pewnością mają dużo pytań i wątpliwości. Na ich pytania najlepiej zawsze odpowie ktoś, kto danym tematem zajmuje się zawodowo i nie inaczej jest w tym przypadku. Na pewno warto poprosić specjalistę, by w sposób przystępny i niewymagający fachowej wiedzy, wyjaśnił Wam wszystkie podstawowe zagadnienia. Może on Wam udzielić wielu ciekawych informacji i wskazać różne aspekty związane z astronomią w praktyce, o których bywa, że nie przeczytacie w fachowej literaturze. Wynikają one z wiedzy i doświadczenia, które zyskuje się dopiero po wielu godzinach spędzonych przy nocnym niebie.

Możecie poszukać takich miejsc jak obserwatoria lub kluby astronomiczne. Pracują w nich również profesjonaliści, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak trudna jest astronomia dla początkujących. Na pewno wyjaśnią Wam jak prowadzić obserwacje nieba krok po kroku.

Poznaj atlas nieba i profesjonalną literaturę

Obserwacja nieba jest na pewno wyjątkowym przeżyciem, ale zanim ono nastąpi, należy zabrać się za tę mniej ciekawą część astronomii, czyli fachową literaturę. Znajdziecie ją w kategorii "Astronomia dla początkujących" i zapewne wiele tytułów będzie krążyć wokół właśnie tego pojęcia. W książkach znajdują się nie tylko podstawy nauki jaką jest astronomia i przydatna wiedza, ale też liczne zdjęcia, barwne ilustracje i infografiki. Znajdziecie w nich też odpowiedzi na swoje pytania, wiele wskazówek i porad.

Astronomia dla początkujących - książki i poradniki

Każdy miłośnik astronomii powinien posiadać różne książki o niebie i gwiazdach, ponieważ nie da się zawrzeć wszystkiego w jednym podręczniku. Każda książka może poruszać różne aspekty, z którymi związane są obserwacje astronomiczne. Jeśli wybierzecie książkę opisującą podstawy astronomii, to na pewno znajdziecie w niej informacje dotyczącego tego jak znaleźć planety na niebie. Przyjrzycie się wędrówce planet po niebie i znajdziecie też porady, które pomogą Wam w doborze teleskopu odpowiedniego dla osób początkujących. Książki dla amatorów w przystępny sposób opisują obserwacje nieba krok po kroku.

Jeśli astronomia dla początkujących przestanie Wam jednak wystarczać i poczujecie, że jesteście gotowi na bardziej zaawansowaną wiedzę, to będzie mogli zacząć wybierać książki wyjaśniające trudniejsze zagadnienia. Napisane w sposób bardziej naukowy i fachowym językiem. Jeśli zaczęlibyście właśnie od nich, to prawdopodobnie szybko zarzucilibyście Wasze nowe hobby. Pojawiłyby się problemy ze zrozumieniem fachowej wiedzy, która jest w nich zawarta. Bardzo często prowadzi do frustracji i rezygnacji z nowego tematu.

Oczywiście wiedza teoretyczna to tylko jeden z elementów, który należy posiąść, by zacząć stawiać pierwsze kroki jako obserwator gwiazd. Choć dostarcza ona cennych wskazówek, to jednak nie jest w stanie sprawić, że nauczycie się obserwacji nieba. Może to sprawić tylko praktyka, która wymaga odpowiedniego sprzętu.

Co musisz mieć, by prowadzić obserwacje nieba?

Książki podpowiedzą Wam jak obserwować niebo i obiekty astronomiczne, ale nie będziecie mogli zacząć rozwijać swoich zainteresowań bez teleskopu astronomicznegoJeśli dopiero stawiacie swoje pierwsze kroki w astronomii, to nie potrzebujecie bardzo profesjonalnego sprzętu, ale ważna jest jego dobra jakość. Najbardziej przydatny będzie dla Was refraktor, czyli teleskop soczewkowy. To dobry sprzęt na początek, ponieważ jest dość łatwy w obsłudze i nie wymaga fachowej wiedzy. Nie trzeba go ustawiać i szukać optymalnych parametrów podczas obserwacji nieba. Wystarczy go w zasadzie tylko wyciągnąć i już możecie zacząć cieszyć się gwiazdami.

Jaki sprzęt powinien mieć początkujący miłośnik astronomii?

Astronomia dla początkujących opiera się na teleskopach soczewkowych również dlatego, że umożliwiają one obserwacje obiektów w różnych warunkach. Mowa tu o planetach, Księżycu i innych obiektach naszego Układu Słonecznego, a więc najjaśniejszych, największych i znajdujących się stosunkowo blisko nas gwiazdach. Z refraktorem możliwa jest obserwacja gwiazd nawet w mieście, w którym nocne niebo jest zanieczyszczone sztucznym światłem.


 

Teleskop OPTICON Space Traveler 127F700

Teleskop OPTICON Space Traveler to jeden z ciekawszych wyborów na początek

 

Zobacz też, jak rozłożyć teleskop na przykładzie OPTICON Prometheus

  

Parametry teleskopu dla osób początkujących

Każdy refraktor charakteryzuje się innymi parametrami, od których oczywiście zależy jakość prowadzonych przez Was obserwacji. Najważniejszy jest w nim układ optyczny, a więc soczewki i okulary, które wpływają na możliwe do uzyskania powiększenie, jasność i ostrość obrazu. Te dwa ostatnie parametry są najważniejsze. Od nich zależy to, jak wiele szczegółów danego obiektu astronomicznego będziecie mogli zobaczyć.

Im większa jest średnica soczewki, tym więcej światła może ona wychwycić i obraz jest jaśniejszy. Jednak wraz ze średnicą rosną też wymiary teleskopu, co sprawia, że staje się on trochę mniej poręczny i wygodny do przenoszenia. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór teleskopu o średnicy 80-110 mm, który pozwala już prowadzić ciekawe obserwacje nieba, a jednocześnie można go wciąż łatwo przewieźć lub przenieść.

Powiększenie jest istotne, ale nie jest to najważniejszy parametr w teleskopie. O wiele ważniejsze jest pole widzenia, które zmniejsza się wraz ze zwiększającym się powiększeniem. Im większe powiększenie tym też mniej wyraźny obraz. Zaopatrzcie się więc w zestaw okularów o szerokim polu widzenia, które mają też różne wartości powiększenia.

Obserwuj nocne niebo jak profesjonalista

Obserwacje nieba to hobby wymagające zaangażowania i wytrwałości - taka jest również astronomia dla początkujących. Nie liczcie na taryfę ulgową. Na początku jest najtrudniej, ponieważ napotyka się wtedy na wiele przeszkód, z którymi nie wiadomo jeszcze jak sobie poradzić. W astronomii często niesprzyjające są też warunki otoczenia. Wasze plany może zepsuć zachmurzone niebo, czy nawet duże zanieczyszczenie powietrza. Musicie być przygotowani na to, że nie zawsze uda się zobaczyć dany obiekt, dlatego właśnie liczy się wytrwałość i odporność na porażki.

osoba obserwująca nocne niebo

Planując nocne obserwacje wybieraj miejsca o niskim zanieczyszczeniu światłem.

Jak wymagająca jest astronomia dla początkujących?

Jeśli naprawdę na poważnie traktujecie astronomię, to musicie liczyć się też z zarwanymi nocami i koniecznością poszukiwania dogodnych warunków do obserwacji. Będziecie musieli często szukać terenu, który nie jest zabudowany, no i ważne jest też ustawienie się pod odpowiednią częścią nieba. Noc spędzona pod gwiazdami jest na pewno wyjątkowym przeżyciem, ale jeśli ma ono miejsce jesienią i zimą, to musicie się odpowiednio przygotować. Ciepłe skarpety, czapki i bielizna termiczna do podstawa. Tak samo jak termos z gorącą herbatą lub kawą.

Oprócz sprzętu, dobrego humoru i pozytywnego nastawienia, będziecie też musieli zabrać ze sobą atlas nieba lub po prostu wydrukowaną mapkę z jego fragmentem. Dostępne są też aplikacje, ale w ich przypadku warto zadbać o to, by działały w trybie online. Dzięki mapie łatwiej będzie Wam znaleźć dany obiekt. Możecie też obrać za drogowskaz te najłatwiejsze do odnalezienia elementy na nocnym niebie. Na czym to polega? Odnajdujecie na przykład Wielki Wóz, a potem szukacie pobliskich gwiazd, wśród których powinna znajdować się ta, na której Wam zależy.

Najlepsze obserwacje prowadzi się pod zupełnie ciemnym niebem, ale będziecie też potrzebować jakiegoś źródła światła, by móc choćby spojrzeć na mapę i nie poparzyć się podczas nalewania kawy. Nie możecie jednak zabrać ze sobą zwykłej latarki. Wybierzcie latarkę diodową z czerwonym światłem lub zastosujcie na zwykłej latarce czerwony filtr.

Astronomia dla początkujących - najważniejsze kwestie

Prowadzenie samodzielnych obserwacji astronomicznych na pewno będzie wymagało od Was chęci do zdobywania wiedzy, odpowiednich przygotowań i wytrwałości. Początki są tak naprawdę najtrudniejsze, dlatego nie skaczcie od razu na głęboką wodę, bo wtedy bardzo łatwo jest się zniechęcić. Zacznijcie powoli, od najłatwiejszy tematów i systematycznie zagłębiajcie się w coraz trudniejsze obszary. Nie wstydźcie się też prosić o pomoc i przyjmujcie porady od osób, które mają to już za sobą. Ich doświadczenie będzie dla Was nieocenione, ponieważ pozwoli Wam uniknąć wielu błędów i przeszkód, które napotkali inni początkujący astroamatorzy.

 

Spodobał Ci się nasz wpis? Szukasz dodatkowych informacji o teleskopach i mikroskopach! Zobacz pozostałe wpisy!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Pierścienie Saturna. Kiedy powstały i jak wyglądają?

Data dodania:
25.04.2024
W najnowszym wpisie skupiamy się na historii powstania, budowie i obserwacjach pierścieni Saturna. Sprawdzimy też, jak kształtuje się przyszłość tego niezwykle ciekawego obiektu astronomicznego. Zapraszamy!

Kiedy będzie Zaćmienie Księżyca 2024?

Data dodania:
21.03.2024
Zaćmienie Księżyca to w 2024 roku bardzo rzadkie zjawisko, dlatego jeśli nie chcesz go przegapić, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu! Dowiesz się z niego, kiedy najbliższe zaćmienie Księżyca nastąpi, poznasz jego przyczynę i rodzaje, i przede wszystkim przygotujesz się na jego obserwację. Zapraszamy!

Jak wygląda pierwszy dzień wiosny?

Data dodania:
07.03.2024
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje końca zimy, dlatego dzisiaj sprawdzimy, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny. Jeśli chcecie dowiedzieć się też, jakie związane są z nim tradycje, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu!

Domowe eksperymenty dla dzieci z wykorzystaniem mikroskopu

Data dodania:
06.02.2024
Domowe eksperymenty dla dzieci to najlepszy sposób, by wprowadzić je w świat nauki i zachęcić do samodzielnych odkryć. W naszym najnowszym wpisie znajdziesz kilka pomysłów na proste i ciekawe doświadczenia, które są dostosowane do dziecięcych możliwości. Zapraszamy!

Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły?

Data dodania:
18.08.2023
Powrót do szkoły po wakacjach nie jest dla dzieci łatwym momentem, ale możemy sprawić, że będą na niego czekać z większą pewnością siebie i radością. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jak dzieci na powrót do szkoły przygotować. Zapraszamy!

Wyprawka dla pierwszoklasisty. Co powinna zawierać?

Data dodania:
10.08.2023
Przygotowania dziecka do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej wiążą się z koniecznością zakupu całej szkolnej wyprawki. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, co powinno się w niej znaleźć. Zapraszamy!

Astrofotografia smartfonem. Jak uchwycić gwiazdy na zdjęciu?

Data dodania:
23.05.2023
Astrofotografia to dziedzina, która cieszy się coraz większą popularnością, jednak wydaje się być ona zarezerwowana głównie dla profesjonalistów lub posiadających drogi sprzęt. Na szczęście, dzięki rozwojowi technologii smartfonów oraz coraz większej dostępności niedrogich teleskopów, amatorzy również mogą się cieszyć pięknem gwiazd. Dziś sprawdzimy, jak się do tego zabrać i jakich akcesoriów będziemy potrzebować.

Czym jest montaż paralaktyczny lunety i jak go ustawić?

Data dodania:
09.01.2023
Montaż paralaktyczny to bardzo przydatne narzędzie, które zwiększa komfort długich i zaawansowanych obserwacji kosmicznych, ale... najpierw trzeba wiedzieć jak go prawidłowo ustawić. Nie jest to łatwe, ale czasami warto. Jeśli chcecie poznać wady i zalety montaży paralaktycznych, a także dowiedzieć się, czy sprawdzą się w Waszym przypadku i jak należy je obsługiwać, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu.

Jaki teleskop do 500 zł wybrać?

Data dodania:
30.12.2022
Jeśli szukaliście budżetowego sprzętu do obserwacji astronomicznych, to nasz poradnik jest właśnie dla Was! Dowiecie się z niego, na co zwracać uwagę przy wyborze teleskopu, a także poznacie trzy modele dobrych teleskopów do 500 złotych. Zapraszamy!

Samodzielna kolimacja lornetki - poradnik krok po kroku

Data dodania:
04.11.2022
Odpowiednie ustawienia i regulacje w lornetce są konieczne, by móc prowadzić komfortowe i dobrej jakości obserwacje. Zazwyczaj możemy wykonać je samodzielnie, a jak jest w przypadku kolimacji? Istnieją amatorskie sposoby na to, by samemu kolimację przeprowadzić. To, czy będzie ona skuteczna, zależy między innymi od modelu Waszej lornetki, a także jej stanu. W naszym najnowszym wpisie omawiamy różne przypadki i zdradzamy sposoby na samodzielną kolimację lornetki. Zapraszamy!

Jak zrobić lunetę? Poradnik krok po kroku

Data dodania:
20.10.2022
Astronomia to kuszące hobby, ale trochę zniechęcająca może być konieczność zakupu tych wszystkich drogich sprzętów i akcesoriów, które są do obserwacji gwiazd konieczne. Nie macie też gwarancji, że rzeczywiście zafascynuje Was ten temat, więc dobrze byłoby to na samym początku sprawdzić. Na całe szczęście, możecie niskim kosztem zbudować samodzielnie teleskop obserwacyjny i nie zajmie to Wam wcale wiele czasu, ani nie będziecie potrzebować do tego drogich i trudno dostępnych części. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak to zrobić, to ten poradnik jest właśnie dla Was. Zapraszamy!

Lornetka dla dzieci - jaką wybrać?

Data dodania:
16.08.2022
Lornetki dla dzieci bardzo ciekawe urządzenia. Większość z nich lubi obserwować zwierzęta, samoloty i naturę, a dzięki lornetce mają o wiele lepsze widoki. Dla dzieci jest to przede wszystkim zabawa, ale zdobywają podczas niej cenną wiedzę. Mogą dzięki niej odkrywać świat i rozwijać swoje pasje. Warto więc wybrać lornetkę na prezent dla dziecka, a jaki model będzie odpowiedni? Dowiecie się z naszego najnowszego wpisu. Zapraszamy!

Czyszczenie optyki - jak to zrobić?

Data dodania:
10.06.2022
Optyka to najważniejszy element urządzeń takich jak teleskop, lornetka lub mikroskop. Od jej stanu zależy komfort, a nawet możliwość korzystania z tych narzędzi. Należy regularnie je czyścić, ale nie każdy środek i sposób będzie odpowiedni. W najnowszym wpisie przedstawiamy wszystkie najważniejsze zasady czyszczenia optyki, dzięki którym będzie ona przez lata w idealnym stanie. Zapraszamy!

Gadżety podróżnicze

Data dodania:
25.05.2022
Każdy wyjazd wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą bagażu, z którego będziemy korzystać przez całą podróż. Oprócz oczywistych rzeczy, jak ubrania czy kosmetyki do utrzymania higieny, mogą być nam też potrzebne różnego rodzaju gadżety podróżnicze. W najnowszym wpisie podpowiadamy, czym się kierować przy ich wyborze i zdradzamy Wam parę pomysłów na przydatne, ale być może nieoczywiste sprzęty i akcesoria. Jeśli wybieracie się wkrótce w podróż, to na pewno warto się z nimi zapoznać. Zapraszamy!

Pomoce dydaktyczne dla klas 1-3

Data dodania:
06.05.2022
Nauka już od najmłodszych klas może być ciekawa i przyjemna, gdy pozwalamy dziecku korzystać nie tylko z książek, ale też samodzielnie prowadzić badania i obserwacje. Być może brzmi to dla Was poważnie, ale małe dzieci również są w stanie wykonywać proste eksperymenty. Potrzebują do tego odpowiednich i dostosowanych do wieku narzędzi, takich jak mikroskop szkolny. Pozwala on na zdobycie bardzo szerokiej wiedzy, a korzystanie z niego to też przy tym świetna zabawa. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak jeszcze może pomóc dziecku w nauce i rozwoju, to zapraszamy do przeczytania naszego najnowszego wpisu!

Astrofotografia - jak zacząć?

Data dodania:
15.04.2022
Wykonywanie dobrej jakości zdjęć nocnego nieba nie jest łatwy zadaniem i wymaga dobrego przygotowania. Musicie zaopatrzyć się w wysokiej klasy sprzęt, a także posiąść wiedzę dotyczącą samej astronomii, obsługi aparatów fotograficznych, a w wielu przypadkach również teleskopu. Może to brzmieć zniechęcająco, ale jesteście w stanie to zrobić. Wystarczy zacząć od samych podstaw, które w dzisiejszym tekście przedstawiamy, a następnie pogłębiać swoją wiedzę w obszarach, które Was w danym momencie najbardziej interesują. Przeczytajcie nasz najnowszy wpis i sprawdźcie, czy astrofotografia to pasja dla Was!

Jaka lornetka do obserwacji ptaków?

Data dodania:
21.03.2022
Obserwacje ptaków są ciekawe, ale mogą być też bardzo dynamiczne, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego sprzętu do obserwacji. Najlepiej sprawdzi się w tym lornetka, ale sami doskonale wiecie, że na rynku lornetek nie brakuje sprzętu o różnych parametrach. Jaki więc model wybrać? W takich obserwacjach na pewno sprawdzają się niewielkie lornetki, ale ważne są jest też powiększenie czy pole widzenia. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy wszystkie najważniejsze aspekty i pomagamy wybrać najlepszy sprzęt. 

Lornetka czy luneta - co wybrać?

Data dodania:
15.03.2022
Lornetka i luneta to dwa narzędzia do obserwacji, z których korzystają zarówno amatorzy, jak zawodowcy. Łączy je podobna konstrukcja i sposób działania, a dzieli zastosowanie i możliwości obserwacyjne. Musicie je poznać, jeśli zastanawiacie się nad wyborem jednego z tych urządzeń, dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawiamy Wam ich wszystkie cechy wspólne, a także różnice. Zapraszamy!

Akcesoria do teleskopu - jakie wybrać?

Data dodania:
09.03.2022
Sam teleskop byłby w wielu sytuacjach bezużytecznym narzędziem, gdyby nie dedykowane mu akcesoria. Za ich pomocą można zmieniać parametry teleskopu, ulepszać jakość obrazu, a także ułatwiać sobie obsługę tego sprzętu, czy nawet poprawiać swój własny komfort. Niektóre akcesoria są niezbędne już od pierwszych obserwacji, na inne możemy zdecydować się później. Przedstawiamy Wam dzisiaj listę produktów, w które powinien zaopatrzyć się najpierw początkujący, a potem bardziej zaawansowany miłośnik astronomii. Zapraszamy!

Nowy czy używany teleskop? Kiedy, który wybrać?

Data dodania:
05.11.2021
Wybierając pierwszy teleskop możemy rozważyć zakup używanego modelu. Pozwoli nam to na wybranie telleskopu o lepszych parametrach w niższej cenie. Należy jednak pamiętać, że wybór użwyanego teleskopu wiąże się też z pewnymi ryzykami jak brak gwarancji producenta. Kiedy wybrać nowy teleskop a kiedy skusić sie na używany prdukt? Podpowiadamy w naszym nowym wpisie!

Astronomia dla początkujących - Obserwacja nieba dla zielonych

Data dodania:
28.10.2021
Astronomia to wymagające hobby, a i tak przyciąga każdego roku kolejnych miłośników. Wynika to zapewne z faktu, że obserwacje nocnego nieba są fascynujące. Bezkres ciemnego kosmosu, ogromne  ciała niebieskie i tajemnice z nimi związane, mogą budzić nawet grozę i wręcz hipnotyzują. I choć sam moment obserwacji jest niezapomniany i poetycki, to związane z nim przygotowania są niestety bardzo przyziemne. Wymagają zdobycia wiedzy, zakupu odpowiedniego sprzętu i przede wszystkim cierpliwości. Sprawdźcie razem z nami jak ciekawa może być astronomia dla początkujących i jak się do niej przygotować.

Jaki mikroskop dla dziecka? Poznaj najlepsze mikroskopy dla dzieci

Data dodania:
29.09.2021
Wybierając prezent dla dziecka warto zwrócić się ku akcesoriom, które zapewnią mu dobrą zabawę, a przy okazji rozwiną jego pasję naukową. Dobrym przykładem takiego prezentu jest mikroskop dla dziecka. Tego rodzaju mikroskopy to półprofesjonalne akcesoria edukacyjne pozwalające na prowadzenie podstawowych obserwacji. Na co jednak zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy w tym wpisie!

Jak wybrać lornetkę? Jaką kupić, aby tego nie żałować? Poradnik

Data dodania:
27.09.2021
Lornetki to podstawowy i bardzo różnorodny sprzęt optyczny. Posiadają one zarówno profesjonalne, jak i amatorskie zastosowanie, dlatego dostępnych jest wiele modeli lornetek, o różnym stopniu zaawansowania. Wybór odpowiedniej lornetki nie jest więc łatwym zadaniem. Postanowiliśmy pomóc Wam w podjęciu decyzji i w najnowszych wpisie prezentujemy Wam najważniejsze kwestie, na które powinniście zwrócić uwagę. Jeśli chcecie zwiększyć swoje na szansę na zakup lornetki, która sprawdzi się w 100% i posłuży Wam przez lata, to koniecznie zapoznajcie się z naszym poradnikiem.

Teleskop do obserwacji planet - jaki wybrać?

Data dodania:
15.09.2021
Rodzaj i budowa teleskopu wpływają na to, jakie ciała niebieskiego najlepiej się za jego pośrednictwem ogląda. Niektóre teleskopy sprawdzają się świetnie w obserwacji odległych galaktyk na bardzo ciemnym niebie. Z kolei inne umożliwiają oglądanie planet i Księżyca na niebie oświetlonym miejskimi światłami. Dzisiaj skupimy się głównie na tym drugim przypadku, dlatego jeśli zastanawiacie się, jaki teleskop wybrać do obserwacji planet, to koniecznie zobaczcie nasz najnowszy wpis.

Jaki kupić teleskop, aby później tego nie żałować?

Data dodania:
13.09.2021
Wybór teleskopu, tak jak każdego innego sprzętu, powinien być poprzedzony analizą nie tylko jego parametrów, ale też Waszych oczekiwań i potrzeb. Tylko wtedy uda Wam się kupić urządzenie, które rzeczywiście będziecie chętnie używać i nigdy nawet na myśl Wam nie przyjdzie, że trzeba było wybrać coś innego. W przypadku zakupu teleskopów należy zastanowić się nad wieloma kwestiami, od wyboru samego rodzaju sprzętu po określenie głównych celów obserwacyjnych. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego jeśli wciąż nie wiecie jaki teleskop kupić, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu.

Teleskop dla początkujących

Data dodania:
27.08.2021
Zakup teleskopu to bardzo trudne zadanie, ponieważ wymaga wiedzy i doświadczenia, których brakuje osobom początkującym. Jeśli chcielibyście obserwować nocą gwiazdy i fascynujące zjawiska, jak przeloty komet lub planetoid, to wybór odpowiedniego teleskopu jest kluczowym zadaniem. Dobry teleskop umożliwi Wam prowadzenie ciekawych obserwacji. Zły tylko będzie Was frustrował. W naszym najnowszym wpisie podpowiadamy Wam, jak wybrać teleskop dla początkujących miłośników astronomii.
pixel