Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi?

2023-04-19

Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, podczas którego najważniejsza jest Matka Ziemia. To czas, w którym mamy zatrzymać się i zastanowić, jak nasze ludzkie działania na nią wpływają. Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi zapoczątkowała duża katastrofa ekologiczna, która jest dowodem na to, że niestety często nie oddziałujemy w pozytywny sposób na nasze bliższe i dalsze naturalne otoczenie. Dowiecie się dzisiaj, jak to zmienić, a także poznacie wszystkie najważniejsze informacje o Światowym Dniu Ziemi.

Kiedy jest Dzień Ziemi? Historia Dnia Ziemi

Rozmowy na temat Światowego Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane przez wydarzenie z roku 1969. Był nim wyciek ropy ze stacji wiertniczej w okolicach miasta Santa Barbara w Kalifornii. Znajdowała się ona na terenach przybrzeżnych, więc dużemu zniszczeniu uległa nie tylko fauna i flora lądowa, ale i życie w oceanie. Szacuje się, że wyciekło około 80-100 tysięcy baryłek ropy naftowej, która zanieczyściła wybrzeże od Goleta do Ventura, plaże Santa Barbara oraz północne brzegi Czterech Wysp Normandzkich. Wyciek zabił wiele ptaków, delfinów, słoni i lwów morskich, fok, a także mniejszych zwierząt, zamieszkujących te tereny. Jego skutki były odczuwalne przez wiele lat. Katastrofa wywołała powszechne oburzenie i przyczyniła się do powstania wielu ruchów i inicjatyw ekologicznych.

pszczoła zapylająca kwiat

Jedną z nich była propozycja amerykańskiego senatora - Gaylord'a Nelsona, by ustanowić Światowy Dzień Ziemi. Pierwsze takie święto było obchodzone już 21 kwietnia 1970, a ogłosił je ówczesny burmistrz San Francisco. Okazało się niezwykle popularne, a z dużym entuzjazmem przyjęło je zwłaszcza młode pokolenie. Zaangażowanych było ponad 20 milionów przedstawicieli z różnych szkół i uczelni, którzy zorganizowali w całych Stanach Zjednoczonych obchody święta. Towarzyszyły im też protesty - tak duże, że politycy nie mogli już ignorować kwestii ochrony środowiska. Utworzono Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano pierwsze akty prawne. Rok później - 26 lutego 1971 roku - sekretarz generalny ONZ podpisał dokument ustanawiający już oficjalnie datę 22 kwietnia. Dzień Ziemi miał od tej pory być obchodzony co roku, przez wszystkie kraje należące do Narodów Zjednoczonych.

Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Ciekawostki o Dniu Ziemi

Światowy Dzień Ziemi ma swoją własną flagę, która odwzorowuje widok Ziemi widzianej z kosmosu. Pochodzi on ze słynnego zdjęcia wykonanego podczas misji Apollo 17. Na początku obchody Dnia Ziemi były organizowane głównie w USA i to tam zaczęto też podejmować pierwsze działania prawne. Z czasem Dzień Ziemi rzeczywiście zaczął zyskiwać duże znaczenie globalne, co skutkowało również międzynarodowymi traktatami - w celu ochrony środowiska. W roku 2007 odbyły się największe obchody z okazji Dnia Ziemi, w których uczestniczyło ponad miliard osób na całym świecie. W 2009 roku ONZ ogłosiło, że 22 kwietnia to również Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Data ta jest często powodem do organizacji spektakularnych wydarzeń, jak posadzenie 850 tysięcy drzew w indyjskich stanie Tamil Nadu (2006) i 28 milionów drzew w Afganistanie (2011).

Jak obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi?

Jako że Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, jego obchody są organizowane na poziomie światowym, rządowym i lokalnym. Angażują się w nie tylko politycy i ekolodzy, ale też sportowcy, artyści - osoby popularne i lubiane. Znane na całym świecie nazwiska z branży rozrywkowej służą rozpowszechnieniu świadomości tego, jak ważna jest ochrona środowiska, z którego korzysta i dzięki któremu żyje każdy z nas. To zawsze okazja do tego, by przypomnieć, że jesteśmy jednym z elementów natury i bez niej sami nie możemy żyć. Światowy Dzień Ziemi służy więc głównie edukacji i promowaniu proekologicznych postaw. Kształtowaniu świadomości tego, że każdy z nas osobiście na środowisko wpływa. Można to robić za pomocą różnego rodzaju teoretycznych wykładów i angażujących akcji.

kula ziemska

Obchody Dnia Ziemi w Polsce

Każdego roku, Dzień Ziemi jest okazją do tego, by szczególnie mocno skupić się na jednym aspekcie ochrony środowiska. Dyskutowane są takie kwestie jak ochrona zagrożonych gatunków, czy wpływ tworzyw sztucznych na zanieczyszczenie świata. Organizowane są inicjatywy mające zaangażować społeczeństwo do aktywnej ochrony środowiska. Jednym z popularniejszy wydarzeń jest godzina dla Ziemi (Earth Hour), która ma pokazać, że warto oszczędzać prąd. Odbywa się wtedy również sprzątanie świata.

Jak zorganizować Dzień Ziemi dla dzieci?

W trakcie obchodów Dnia Ziemi stawia się mocno na edukację najmłodszych. To głównie dzieci i młodzież wyruszają wtedy do okolicznych lasów i na łąki, by zbierać z nich śmieci. Przy okazji warto im wytłumaczyć, że ich codzienne postępowanie również jest dla środowiska ważne. Można to zrobić urządzając konkursy i zabawy, np. z wykorzystaniem mikroskopu lub prostego teleskopu do obserwacji krajobrazu, dzięki którym kwestie ochrony natury będą kojarzyć im się z czymś pozytywnym, a nie z kolejnym obowiązkiem. Poruszanie takich tematów w szkole jest niezwykle istotne, ale równie ważny jest fakt, by dzieci na co dzień widziały prawidłowe zachowania w swoich własnych domach.

widok Ziemi z boku

Bądź EKO nie tylko w Dzień Ziemi. Jak dbać o naszą planetę na co dzień?

Dbanie o środowisko zaczyna się w domu każdego z nas. Często nie mamy wpływu na to, co robią inni lub jak postępują duże korporacje, ale każdy z nas może zmienić swoje codziennie przyzwyczajenia, które ograniczą zanieczyszczenia. Można wśród nich wymienić takie kwestie jak:

  • robienie przemyślanych zakupów - zabierane zawsze ze sobą torby wielokrotnego użytku, unikanie kupowania produktów zapakowanych w tworzywa sztuczne (wybieranie zamiast tego opakowań ze szkła lub papieru)

  • ograniczenie wyrzucania jedzenia - planowanie zakupów i posiłków, sprawdzanie dat przydatności do spożycia, mrożenie produktów lub robienie z nich przetworów - zanim się zepsują

  • recykling śmieci - możemy do niego też zaliczyć niewyrzucanie przedmiotów, które wciąż nadają się do użytku

  • ograniczenie zakupu odzieży i różnego rodzaju gadżetów, którego często dokonujemy pod wpływem impulsu, a potem z danego przedmiotu nie korzystamy - warto też wybierać dbających o środowisko producentów i ich dobrej jakości produkty, które dłużej nam posłużą

  • oszczędzanie wody

  • wybieranie roweru i komunikacji miejskiej, zamiast własnego samochodu

Powyższe wybory nie wymagają od nas często dużego wysiłku, ani wprowadzania drastycznych zmian, ale jeśli będziemy w nich systematyczni, to efekty będą zauważalne i pozytywne. Jednorazowa inicjatywa niczego nie zmieni. O naszym wpływie na środowisko powinniśmy myśleć codziennie, bo każdego dnia warto świętować Dzień Ziemi.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Pierścienie Saturna. Kiedy powstały i jak wyglądają?

Data dodania:
25.04.2024
W najnowszym wpisie skupiamy się na historii powstania, budowie i obserwacjach pierścieni Saturna. Sprawdzimy też, jak kształtuje się przyszłość tego niezwykle ciekawego obiektu astronomicznego. Zapraszamy!

Kiedy będzie Zaćmienie Księżyca 2024?

Data dodania:
21.03.2024
Zaćmienie Księżyca to w 2024 roku bardzo rzadkie zjawisko, dlatego jeśli nie chcesz go przegapić, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu! Dowiesz się z niego, kiedy najbliższe zaćmienie Księżyca nastąpi, poznasz jego przyczynę i rodzaje, i przede wszystkim przygotujesz się na jego obserwację. Zapraszamy!

Jak wygląda pierwszy dzień wiosny?

Data dodania:
07.03.2024
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje końca zimy, dlatego dzisiaj sprawdzimy, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny. Jeśli chcecie dowiedzieć się też, jakie związane są z nim tradycje, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu!

Pierścienie Saturna. Kiedy powstały i jak wyglądają?

Data dodania:
25.04.2024
W najnowszym wpisie skupiamy się na historii powstania, budowie i obserwacjach pierścieni Saturna. Sprawdzimy też, jak kształtuje się przyszłość tego niezwykle ciekawego obiektu astronomicznego. Zapraszamy!

Satelity Starlink - co to za obiekty? Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie satelitarnym Elona Muska

Data dodania:
03.11.2023
Satelity Starlink mogą zrewolucjonizować nasz świat. Przyczynić się do jego szybszego i bardziej równego rozwoju. Jeśli nadal nie wiesz, na czym polega ten ambitny projekt, to koniecznie musisz przeczytać nasz artykuł, bo być może już wkrótce będziesz z sieci Starlink korzystać! Zapraszamy!

Dzień Edukacji Narodowej. Historia i znaczenie tego święta

Data dodania:
09.10.2023
Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej, czyli najważniejsze święto polskiej oświaty. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jaka jest jego historia, przedstawiamy najważniejsze daty, a także prezentujemy sposoby jego celebracji. Zapraszamy!

Ewolucja gwiazd: etapy ich życia. Od narodzin po spektakularną śmierć

Data dodania:
22.09.2023
Ewolucja gwiazd to jedno z najważniejszych zagadnień, jakim zajmują się badacze Wszechświata. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jakie procesy zachodzą we wciąż zmieniającym się kosmosie. W najnowszym wpisie sprawdzamy, ile żyją gwiazdy i jakie są poszczególne etapy ich życia. Zapraszamy!

Satelity na niebie. Jak działają i co robią w przestrzeni kosmicznej?

Data dodania:
14.09.2023
Każdej nocy możemy obserwować satelity na niebie, które stanowią nieodłączny element jego krajobrazu. W dużej mierze to właśnie dzięki nim człowiek dokonał skoku cywilizacyjnego. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jakie są ich funkcje i zadania, jak działają i jaka jest historia sztucznych satelit. Zapraszamy!

Egzoplaneta - co to takiego?

Data dodania:
28.07.2023
Egzoplanety to jedne z najbardziej ekscytujących obiektów astronomicznych. Jeśli gdzieś w kosmosie znajduje się życie, to właśnie tam. W najnowszym wpisie przedstawiamy rodzaje egzoplanet i sprawdzamy, które z nich są najbardziej podobne do Ziemi. Zapraszamy!

Kosmiczne podboje. Pierwszy człowiek na Księżycu

Data dodania:
19.07.2023
Kosmiczne podróże fascynują ludzkość od wieków, choć udało nam się dotrzeć "jedynie" na Księżyc. Pierwszy człowiek na Księżycu na zawsze zapisał się w naszej historii, dlatego w najnowszym wpisie sprawdzamy, kim był i jak wyglądała jego droga na Srebrny Glob.

Co to jest jednostka astronomiczna?

Data dodania:
30.06.2023
Jednostka astronomiczna to podstawowa jednostka, jaka jest wykorzystywana w astronomii. Jej znajomość jest niezbędna nie tylko dla profesjonalnych badaczy kosmosu, ale i astronomów-amatorów, dlatego w naszym najnowszym wpisie przedstawiamy jej definicję. Wyjaśnimy też kilka innych jednostek odległości, które są w astronomii stosowane. Zapraszamy!

Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi?

Data dodania:
19.04.2023
W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, który ma angażować wszystkie narody świata w ochronę natury. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, w jaki konkretnie dzień organizowane są obchody, a także wyjaśniamy genezę tego święta. Dowiecie się też, jak każdy z nas może dbać o środowisko. Zapraszamy!

Meteor a meteoryt - na czym polega różnica?

Data dodania:
01.03.2023
W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, czym różni się meteor od meteorytu, bo różnica jest znaczna, a zdarza się, że pojęcia te stosuje się zamiennie. Jeśli chcecie raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości, a także poznać najciekawsze informacje o meteorach i meteorytach, to zapraszamy do czytania!

Kiedy Pluton przestał być planetą?

Data dodania:
15.02.2023
Przez wiele lat sądziliśmy, że Pluton jest kolejną planetą Układu Słonecznego, a potem w ciągu jednego dnia został on z tej pozycji zdegradowany. Jakim obiektem jest więc Pluton i jakie informacje na jego temat zostały potwierdzone? Tego, a nawet o wiele więcej, dowiecie się z naszego najnowszego wpisu. Zapraszamy!

Jak powstaje czarna dziura?

Data dodania:
02.02.2023
Czarne dziury to prawdopodobnie najciekawsze elementy Wszechświata - głównie dlatego, że niewiele o nich wiemy. Wciąż bardzo wiele teorii na ich temat czeka na potwierdzenie, ale i tak są one niezwykle ciekawe. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje na temat czarnych dziur i tego, jak powstają. Zapraszamy!

Pierwszy mikroskop - ciekawostki historyczne

Data dodania:
02.12.2022
Mikroskop jest narzędziem badawczym, dzięki któremu mocno rozwinęły się różne dziedziny nauki i dokonano za jego pomocą też wielu przełomowych odkryć. Związane są więc z nim różne ciekawostki, które pokazują jak ważny był, i wciąż jest, mikroskop dla rozwoju ludzkości. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim najciekawszych faktów, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu. Przedstawiamy w nim informacje na temat jego odkrywców, a także przeprowadzanych za pomocą mikroskopów badań.

Co to jest lornetka noktowizyjna?

Data dodania:
28.10.2022
Lornetka noktowizyjna to narzędzie, które pozwala nam widzieć w ciemnościach. Bywa niezbędna podczas nocnych aktywności w lesie lub innym ciemnym otoczeniu. Do wyboru mamy różne rodzaje lornetek i jeśli planujesz zakup modelu dla siebie, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Przedstawiamy w nim, jakie masz możliwości i podpowiadamy, czym się przy wyborze takiej lornetki kierować. Zapraszamy!

Czym jest mgławica?

Data dodania:
30.09.2022
Mgławice to jedne z najciekawszych obiektów na niebie, których dostrzeżenie nie jest jednak takie proste. Wymaga wiedzy, cierpliwości i odpowiedniego sprzętu, ale naprawdę warto. W najnowszym wpisie wyjaśniamy, czym są mgławice i na czym polegają różnice między poszczególnymi ich typami. Jeśli chcecie dowiedzieć się, czym charakteryzują się te tajemnicze i fascynujące obiekty, to koniecznie musicie go przeczytać.

Co to jest adaptacja oka?

Data dodania:
23.09.2022
Narząd wzroku człowieka to bardzo sprawne narzędzie, dzięki któremu możemy wyraźnie widzieć w prawie każdych warunkach. Jest to między innymi możliwe dzięki adaptacji i akomodacji oczu - jednych z najważniejszych funkcji tego narządu. Jeśli chcecie dowiedzieć się na czym one polegają, to koniecznie zajrzyjcie do naszego wpisu.

Astronomia a astrologia - czym się różnią?

Data dodania:
29.08.2022
Astronomia jest często mylona z astrologią, a astrologia jest często brana za naukę. Warto więc wyjaśnić te nieporozumienia i usystematyzować swoją wiedzę, dotyczącą zarówno astronomii, jak i astrologii. Wyjaśniamy dzisiaj te pojęcia, porównujemy je ze sobą i tłumaczymy na czym polegają różnice. Jeśli Wy również macie w tym temacie wątpliwości, to powinniście zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Zapraszamy!

Pierwsze zdjęcia z teleskopu Webba - ewolucja Wszechświata

Data dodania:
20.07.2022
Skonstruowanie największego teleskopu w historii ludzkości zajęło wiele lat, ale w końcu się doczekaliśmy. Wysłanie teleskopu Webba w przestrzeń kosmiczną, a także kalibracja jego ustawień, zakończyły się sukcesem i możemy już nawet oglądać pierwsze zdjęcia. Zapierają one dech w piersiach i na pewno są dowodem na to, że było warto. Jeśli chcecie zobaczyć najlepsze zdjęcia kosmosu, jakie do tej pory udało się wykonać, to koniecznie musicie zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Zapraszamy!

Jak powstaje zorza polarna?

Data dodania:
11.07.2022
Zorza polarna to niezwykle piękne i fascynujące zjawisko na niebie, za którym kryją się równie ciekawe reakcje, zachodzące w kosmosie i ziemskiej atmosferze. Jeśli interesuje Cię, jak powstaje zorza polarna, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Przedstawiamy w nim naukowe ustalenia, podpowiadamy gdzie i kiedy warto się wybrać, by móc podziwiać najpiękniejsze zorze, a także sprawdzamy, czy jest to możliwe również w Polsce. Zapraszamy!

Planeta X - 9 planeta Układu Słonecznego

Data dodania:
01.07.2022
Każdy, kto choć trochę interesuje się astronomią, na pewno słyszał o Planecie X. Ten nieznany obiekt możliwe, że nie tylko jest kolejną planetą w naszym Układzie Słonecznym, ale wpływa też na życie na Ziemi. Związanych jest z nim wiele ciekawych teorii i badań, które próbują odpowiedzieć nie tylko na pytanie, gdzie taki obiekt się znajduje, ale czy w ogóle istnieje. Cały czas trwają poszukiwania Dziewiątej Planety i jeśli chcecie dowiedzieć się, czy coś z nich wynikło, to koniecznie musicie zapoznać się z naszym najnowszym wpisem. Zapraszamy!

Gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy

Data dodania:
12.05.2022
Wielka Niedźwiedzica to gwiazdozbiór, który zawiera w sobie jeden z najbardziej rozpoznawalnych asteryzmów na niebie - Wielki Wóz. Obie te formacje stanowią niezwykle ciekawe obiekty obserwacyjne, które sprawdzają się zarówno w przypadku początkujących miłośników astronomii, jak i tych bardziej zaawansowanych. Jeśli chcecie poznać ciekawostki dotyczące Wielkiej Niedźwiedzicy i dowiedzieć się, kiedy i jak najlepiej ją obserwować, to zapraszamy do naszego artykułu.

Budowa mikroskopu - z czego się składa?

Data dodania:
25.03.2022
Mikroskop to podstawowe narzędzie do obserwacji mikroświata, ale zanim do niej przystąpimy, warto zapoznać się z jego budową. Znacznie ułatwi to Wam obsługę mikroskopu, a więc i przeprowadzanie badań. To podstawowy krok, który powinien wykonać każdy początkujący użytkownik tego urządzenia, więc już teraz zapraszamy do naszego najnowszego wpisu i zapoznania się z budową mikroskopu!
pixel