Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi?

2023-04-19

Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, podczas którego najważniejsza jest Matka Ziemia. To czas, w którym mamy zatrzymać się i zastanowić, jak nasze ludzkie działania na nią wpływają. Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi zapoczątkowała duża katastrofa ekologiczna, która jest dowodem na to, że niestety często nie oddziałujemy w pozytywny sposób na nasze bliższe i dalsze naturalne otoczenie. Dowiecie się dzisiaj, jak to zmienić, a także poznacie wszystkie najważniejsze informacje o Światowym Dniu Ziemi.

Kiedy jest Dzień Ziemi? Historia Dnia Ziemi

Rozmowy na temat Światowego Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane przez wydarzenie z roku 1969. Był nim wyciek ropy ze stacji wiertniczej w okolicach miasta Santa Barbara w Kalifornii. Znajdowała się ona na terenach przybrzeżnych, więc dużemu zniszczeniu uległa nie tylko fauna i flora lądowa, ale i życie w oceanie. Szacuje się, że wyciekło około 80-100 tysięcy baryłek ropy naftowej, która zanieczyściła wybrzeże od Goleta do Ventura, plaże Santa Barbara oraz północne brzegi Czterech Wysp Normandzkich. Wyciek zabił wiele ptaków, delfinów, słoni i lwów morskich, fok, a także mniejszych zwierząt, zamieszkujących te tereny. Jego skutki były odczuwalne przez wiele lat. Katastrofa wywołała powszechne oburzenie i przyczyniła się do powstania wielu ruchów i inicjatyw ekologicznych.

pszczoła zapylająca kwiat

Jedną z nich była propozycja amerykańskiego senatora - Gaylord'a Nelsona, by ustanowić Światowy Dzień Ziemi. Pierwsze takie święto było obchodzone już 21 kwietnia 1970, a ogłosił je ówczesny burmistrz San Francisco. Okazało się niezwykle popularne, a z dużym entuzjazmem przyjęło je zwłaszcza młode pokolenie. Zaangażowanych było ponad 20 milionów przedstawicieli z różnych szkół i uczelni, którzy zorganizowali w całych Stanach Zjednoczonych obchody święta. Towarzyszyły im też protesty - tak duże, że politycy nie mogli już ignorować kwestii ochrony środowiska. Utworzono Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano pierwsze akty prawne. Rok później - 26 lutego 1971 roku - sekretarz generalny ONZ podpisał dokument ustanawiający już oficjalnie datę 22 kwietnia. Dzień Ziemi miał od tej pory być obchodzony co roku, przez wszystkie kraje należące do Narodów Zjednoczonych.

Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Ciekawostki o Dniu Ziemi

Światowy Dzień Ziemi ma swoją własną flagę, która odwzorowuje widok Ziemi widzianej z kosmosu. Pochodzi on ze słynnego zdjęcia wykonanego podczas misji Apollo 17. Na początku obchody Dnia Ziemi były organizowane głównie w USA i to tam zaczęto też podejmować pierwsze działania prawne. Z czasem Dzień Ziemi rzeczywiście zaczął zyskiwać duże znaczenie globalne, co skutkowało również międzynarodowymi traktatami - w celu ochrony środowiska. W roku 2007 odbyły się największe obchody z okazji Dnia Ziemi, w których uczestniczyło ponad miliard osób na całym świecie. W 2009 roku ONZ ogłosiło, że 22 kwietnia to również Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Data ta jest często powodem do organizacji spektakularnych wydarzeń, jak posadzenie 850 tysięcy drzew w indyjskich stanie Tamil Nadu (2006) i 28 milionów drzew w Afganistanie (2011).

Jak obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi?

Jako że Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, jego obchody są organizowane na poziomie światowym, rządowym i lokalnym. Angażują się w nie tylko politycy i ekolodzy, ale też sportowcy, artyści - osoby popularne i lubiane. Znane na całym świecie nazwiska z branży rozrywkowej służą rozpowszechnieniu świadomości tego, jak ważna jest ochrona środowiska, z którego korzysta i dzięki któremu żyje każdy z nas. To zawsze okazja do tego, by przypomnieć, że jesteśmy jednym z elementów natury i bez niej sami nie możemy żyć. Światowy Dzień Ziemi służy więc głównie edukacji i promowaniu proekologicznych postaw. Kształtowaniu świadomości tego, że każdy z nas osobiście na środowisko wpływa. Można to robić za pomocą różnego rodzaju teoretycznych wykładów i angażujących akcji.

kula ziemska

Obchody Dnia Ziemi w Polsce

Każdego roku, Dzień Ziemi jest okazją do tego, by szczególnie mocno skupić się na jednym aspekcie ochrony środowiska. Dyskutowane są takie kwestie jak ochrona zagrożonych gatunków, czy wpływ tworzyw sztucznych na zanieczyszczenie świata. Organizowane są inicjatywy mające zaangażować społeczeństwo do aktywnej ochrony środowiska. Jednym z popularniejszy wydarzeń jest godzina dla Ziemi (Earth Hour), która ma pokazać, że warto oszczędzać prąd. Odbywa się wtedy również sprzątanie świata.

Jak zorganizować Dzień Ziemi dla dzieci?

W trakcie obchodów Dnia Ziemi stawia się mocno na edukację najmłodszych. To głównie dzieci i młodzież wyruszają wtedy do okolicznych lasów i na łąki, by zbierać z nich śmieci. Przy okazji warto im wytłumaczyć, że ich codzienne postępowanie również jest dla środowiska ważne. Można to zrobić urządzając konkursy i zabawy, np. z wykorzystaniem mikroskopu lub prostego teleskopu do obserwacji krajobrazu, dzięki którym kwestie ochrony natury będą kojarzyć im się z czymś pozytywnym, a nie z kolejnym obowiązkiem. Poruszanie takich tematów w szkole jest niezwykle istotne, ale równie ważny jest fakt, by dzieci na co dzień widziały prawidłowe zachowania w swoich własnych domach.

widok Ziemi z boku

Bądź EKO nie tylko w Dzień Ziemi. Jak dbać o naszą planetę na co dzień?

Dbanie o środowisko zaczyna się w domu każdego z nas. Często nie mamy wpływu na to, co robią inni lub jak postępują duże korporacje, ale każdy z nas może zmienić swoje codziennie przyzwyczajenia, które ograniczą zanieczyszczenia. Można wśród nich wymienić takie kwestie jak:

  • robienie przemyślanych zakupów - zabierane zawsze ze sobą torby wielokrotnego użytku, unikanie kupowania produktów zapakowanych w tworzywa sztuczne (wybieranie zamiast tego opakowań ze szkła lub papieru)

  • ograniczenie wyrzucania jedzenia - planowanie zakupów i posiłków, sprawdzanie dat przydatności do spożycia, mrożenie produktów lub robienie z nich przetworów - zanim się zepsują

  • recykling śmieci - możemy do niego też zaliczyć niewyrzucanie przedmiotów, które wciąż nadają się do użytku

  • ograniczenie zakupu odzieży i różnego rodzaju gadżetów, którego często dokonujemy pod wpływem impulsu, a potem z danego przedmiotu nie korzystamy - warto też wybierać dbających o środowisko producentów i ich dobrej jakości produkty, które dłużej nam posłużą

  • oszczędzanie wody

  • wybieranie roweru i komunikacji miejskiej, zamiast własnego samochodu

Powyższe wybory nie wymagają od nas często dużego wysiłku, ani wprowadzania drastycznych zmian, ale jeśli będziemy w nich systematyczni, to efekty będą zauważalne i pozytywne. Jednorazowa inicjatywa niczego nie zmieni. O naszym wpływie na środowisko powinniśmy myśleć codziennie, bo każdego dnia warto świętować Dzień Ziemi.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel