Dzień Nauki Polskiej
W roku 2020 nasz kalendarz świąt został powiększony o kolejną datę, wyznaczającą Dzień Nauki Polskiej. Jego celem jest docenienie najwybitniejszych polskich uczonych, którzy na stałe zapisali się w historii nie tylko Polski, ale i świata, dokonując ważnych odkryć - w bardzo różnych dziedzinach. Dzień Nauki Polskiej ma przypominać o nich polskiemu społeczeństwu, a także wzbudzać w kolejnych, młodych pokoleniach chęć dołączenia do grona naukowców.
Kiedy obchodzimy Dzień Nauki Polskiej i co ma z tym wspólnego Mikołaj Kopernik?
Data urodzenia Mikołaja Kopernika została wybrana na Dzień Nauki Polskiej, ponieważ jest to jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich naukowców. Jako pierwszy potwierdził on, że to Ziemia okrąża Słońce, a nie Słońce Ziemię, czym zrewolucjonizował cały ówczesny świat nauki. Dzień urodzin Mikołaja Kopernika to więc idealny moment na to, by świętować Dzień Nauki Polskiej - 19 lutego każdego roku.

Na czyją cześć powstał jeszcze Dzień Nauki Polskiej?
Na rozwój świata i nauki wpłynęły też inne dokonania polskich naukowców, który również warto upamiętnić w Dzień Nauki Polskiej. Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich ważnych postaci, ale warto wspomnieć chociaż o niektórych z nich. Jan Heweliusz wykonał szczegółowe mapy Księżyca i był konstruktorem narzędzi badawczych. Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową i był pierwszym w historii założycielem kopalni naftowej. Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski to pionierzy kriogeniki - wspólnie opracowali metody skroplenia gazów. Natomiast Ludwik Hirszfeld to wybitny immunolog i bakteriolog, który odkrył prawo dziedziczenia krwi i wprowadził powszechnie stosowane oznaczenia grup krwi.
Wybitnym znawcą krain polarnych był Henryk Arctowski i jak spojrzycie na mapę tych terenów, to na pewno zauważycie, jak wiele nazw geograficznych wzięło się od jego nazwiska. Stefan Banach to wybitny polski matematyk, a Jan Czochralski to chemik, dzięki któremu możliwe jest produkowanie układów scalonych do urządzeń elektronicznych - opracował on metodę otrzymywania monokryształów krzemu. Niektóre powyższe nazwiska mogą nie być Wam bardzo dobrze znane, ale na pewno znana jest Wam Maria Skłodowska-Curie, która dwukrotnie otrzymała nagrodę Nobla. Te i wszystkie inne wybitne postacie warto upamiętnić w Dzień Nauki Polskiej.

Bądź jak Kopernik i dokonuj samodzielnych odkryć!
Wejście do świata nauki jest obecnie bardzo proste, bo każdy może wyposażyć się w teleskop lub mikroskop, a następnie badać świat. Już dzieci korzystają z tych narzędzi do obserwacji, a można je rozpocząć w każdym wieku. U wielu osób zaowocuje to ciekawą pasją, a u niektórych może z czasem nawet przerodzić się w karierę zawodową. Nie każdy z nas może zostać wybitnym odkrywcą, ale w tym świecie potrzebne są też osoby, które wspierają naukowców w ich badaniach czy też nauczają kolejne pokolenia badaczy. Warto o tym pamiętać w Dzień Nauki Polskiej.
Jak jeszcze można uczcić dzień urodzin Mikołaja Kopernika i dokonania najwybitniejszych polskich uczonych?
Dzień Nauki Polskiej to święto, które powinno być szczególnie celebrowane w szkołach i na uczelniach wyższych. Młodsi uczniowie mogą np. przygotowywać z tej okazji prezentacje o swoich ulubionych lub mniej znanych naukowcach. Warto skupić się na kwestii tego, jak dane odkrycie wpłynęło na rozwój świata i życie wszystkich następnych pokoleń. W obchody tego dnia powinni się też włączyć firmy badawcze i przedsiębiorstwa korzystające z najnowszych zdobyczy nauki polskiej, bo tam najlepiej widać to, jak w praktyce są one wykorzystywane.

Dzień Nauki Polskiej jako inspiracja dla pokoleń młodych naukowców
Jednym z założeń Dnia Nauki Polskiej jest promowanie wśród młodych pokoleń chęci do odkrywania świata. To najlepszy moment, by pokazać im, że nauka jest fascynująca i jest głównym czynnikiem, dzięki któremu nasza cywilizacja może się rozwijać. Ma to zachęcić uczniów i studentów do rozpoczęcia kariery naukowej - przede wszystkim zaangażowania się w różne naukowe przedsięwzięcia.
Zobacz podobne wpisy: