Co to jest lornetka noktowizyjna?

2022-10-28

Człowiek bardzo słabo widzi w ciemnościach, a zdarzają się sytuacje, kiedy to noc jest najlepszym momentem na wykonywanie danych czynności. Mamy jednak technologię, dzięki której możemy widzieć również w nocy, a jest nią noktowizja. Wykorzystują ją różne sprzęty optyczne i znajdują się wśród nich też lornetki noktowizyjne.

Jak działają lornetki noktowizyjne?

Noktowizja wykorzystuje odbijające się światło naturalne lub sztuczne, które następnie jest skupiane, wzmacniane i przekształcane w obraz. Niezbędne jest do tego źródło światła, a w nocy są nim gwiazdy i Księżyc, światła z latarni lub innych obiektów, a także iluminator - jest to element urządzenia noktowizyjnego, który wykorzystuje podczerwień i stanowi sztuczne źródło światła. Noktowizory możemy podzielić na:

  • aktywne, które potrzebują doświetlenia - choćby w postaci szczątkowego oświetlenia zewnętrznego
  • pasywne, a więc takie, które korzystają jedynie z podczerwieni

Lornetki noktowizyjne zalicza się do urządzeń osobistych, które można wykorzystać w różnych aktywnościach. Ciemność nie jest dzięki nim przeszkodą, a sama obsługa jest łatwa i komfortowa. Głównie dlatego, że każda lornetka to tzw. binokular, przez który możemy prowadzić wygodne obserwacje obuoczne.

lornetka noktowizyjna

Lornetka noktowizyjna a inne urządzenia noktowizyjne

Lornetka z noktowizorem to nie jedyny sprzęt, który umożliwia nam widzenie w ciemności. Do wyboru mamy też monokular noktowizyjny, przez który obserwuje się otoczenie jednym okiem. Sprawdza się on zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Jest poręczny i można wykorzystać go do oglądania odległych celów - uprzednio wyposażając w adaptery lub podłączając do lunety. Gogle noktowizyjne zakłada się na głowę, dzięki czemu możemy się w nich swobodnie poruszać. Wymagają źródła energii i bardzo dobrze sprawdzają się w sportach strzeleckich lub podczas działań służb mundurowych. Fotopułapka leśna również jest zazwyczaj wyposażona w noktowizję - by móc rejestrować dzikie zwierzęta i ich nocne życie.

Możliwości lornetek noktowizyjnych

Lornetki noktowizyjne możemy podzielić ze względu na wykorzystywane w nich technologie noktowizyjne, od których zależą parametry lornetek. Branża urządzeń noktowizyjnych wykorzystuje też pojawiające się co jakiś czas innowacje, dzięki którym możemy uzyskać lepszą funkcjonalność, jakość obrazu, czy też niższą cenę lornetek.

lornetka z noktowizorem

Analogowe i cyfrowe lornetki noktowizyjne

Analogowe urządzenia/lornetki noktowizyjne to kategoria, która powstała jako pierwsza i była z czasem udoskonalana. Ich pierwsza generacja ma swoje wady, ale już druga i trzecia zapewnia kontrastowy i realistycznie wyglądający obraz. Lornetki analogowe nie są podatne na odbicia spowodowane przez wodę, więc możemy z nich korzystać w każdych warunkach pogodowych.

Noktowizor cyfrowy to nowsza kategoria urządzeń noktowizyjnych, która przetwarza obraz na sygnał elektryczny, a następnie wyświetla go na ekranie przed naszymi oczami. Lornetka cyfrowa również korzysta z tej technologii, a każdy model może charakteryzować się inną częstotliwością odświeżania obrazu. To jedna z chętniej wykorzystywanych generacji lornetek noktowizyjnych, bo oferuje dobrą jakość i funkcjonalność, a jednocześnie pozwala zachować przystępna cenę. Można nimi też wykonywać zdjęcia i nagrywać filmy, a także korzystać z nich nie tylko w nocy, ale i za dnia. Lornetki noktowizyjne nie są jednak wolne od wad, a można zaliczyć do nich dużą podatność na odbicia.

Każda lornetka noktowizyjna zapewnia nam powiększenie obrazu i może mieć ono bardzo różny zakres. Należy dostosować jego wartość do obserwacji, które zamierzamy z pomocą danej lornetki wykonywać. W lornetkach analogowych powiększenie obrazu może być jedynie stałe. W cyfrowych urządzeniach można wprawdzie cyfrowo zmieniać powiększenie, ale przy dużym przybliżeniu obrazu zaczyna on być niewyraźny.

urządzenie noktowizyjne

Kiedy używane są lornetki noktowizyjne?

Pierwszy sprzęt noktowizyjny powstał na potrzeby służb mundurowych, a konkretniej był to noktowizor wojskowy. Wciąż to wojskowi lub policjanci najczęściej korzystają z tego typu urządzeń. W czasie akcji na pewno wybierają komfortowe gogle noktowizyjne, których nie trzeba trzymać, a podczas rozpoznania przeprowadzanego z daleka lepiej sprawdza lornetka na podczerwień. Korzystają z niej również myśliwi, a także naukowcy, którzy prowadzą obserwacje nocnego życia zwierzyny.

Czym się kierować przy wyborze lornetki noktowizyjnej?

Wybór lornetki noktowizyjnej nie różni się aż tak bardzo od wyboru zwykłej lornetki. Również musimy zwrócić uwagę na wytrzymałość jej obudowy, wodoodporność, wagę czy dostępne powiększenie. Oprócz tego, konieczne jest sprawdzenie jakości obrazu oraz zasięgu, a także długości działania baterii. Bardzo przydatna jest na pewno lornetka z aparatem cyfrowym, dzięki której możemy rejestrować nasze obserwacje.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel