Astronomia a astrologia - czym się różnią?

2022-08-29

Wszechświat i zachodzące w nim zjawiska fascynują nas już od wieków. Ludzkość od dawna stara się poznać tajemnice kosmosu, by dzięki temu lepiej zrozumieć, skąd wzięło się życie na naszej planecie i jakim prawom fizyki podlegamy każdego dnia. Starano się to zbadać nawet w tak dawnych czasach jak starożytność. To wtedy narodziła się astronomia i z wielu odkryć z tamtego okresu korzystamy nawet do dzisiaj. Równolegle rozwijała się też astrologia i nie dziwi, że ludzie z ówczesnym poziomem wiedzy próbowali na różne sposoby wyjaśnić swoje życie i jego przebieg. Dzisiaj wciąż wiele osób wierzy w moc kamieni, prorocze sny czy przepowiednie, mimo iż nie mają one potwierdzenia w nauce i badaniach.

Czym zajmuje się astronomia?

Astronomia to nauka, która bada budowę kosmosu, odkrywa i opisuje nowe ciała niebieskie. To dzięki niej znamy planety nie tylko naszego Układu Słonecznego, ale i dalekie galaktyki. Wiemy, od czego zależy położenie Słońca na niebie i kiedy ma nastąpić przelot komety. Jest to możliwe dzięki obserwacji tych obiektów, do której wykorzystuje się coraz nowocześniejsze teleskopy. Astronomia jest szerszym zagadnieniem, w którego skład wchodzi też astrofizyka. Jej celem jest zarówno odkrywanie praw fizyki, którymi rządzi się wszechświat, jak i wyjaśnienie ich wpływu na wygląd kosmosu. Astrofizyka to ważna nauka, bo przecież na Ziemi występują te same zasady fizyki, co w kosmosie.

Na czym polega astrologia?

Astrologia próbuje natomiast odpowiedzieć na pytanie, jak układ gwiazd wpływa na życie każdego człowieka. Według astrologii, możemy na tej podstawie wyjaśnić nasze dotychczasowe losy i przewidzieć nie tylko swoją przyszłość, ale i przyszłość całych narodów. Astrolog to człowiek, który potrafi odczytywać znaki płynące z wszechświata i również wykorzystuje do tego różne narzędzia: znaki zodiaku dla których tworzy horoskop, karty tarota czy numerologię.

astrolog tworzy kosmogram na kartce papieru

Astrologia zakłada, że data urodzin danego człowieka i jego znak zodiaku mają wpływ na całe jego życie, dlatego mogą też posłużyć do przewidywania kolejnych wydarzeń. Aby uwiarygodnić odczytywanie przyszłości z gwiazd, osoby zajmujące się astrologią próbują wykorzystać do tego naukę. Posługują się w tym działaniami matematycznymi czy właśnie astronomicznymi odkryciami - jednak warto pamiętać o tym, że astrologia nie jest oficjalnie za dziedzinę nauki uznawana.

Astronomia i astrologia - podobieństwa. Dlaczego te dwie dziedziny są mylone?

Astrologia jest zastanawiająco często mylona z astronomią - zapewne dlatego, że próbuje posługiwać się tymi samymi pojęciami i odkryciami. Tak jak astronomia zajmuje się budową kosmosu, tak i w astrologii bardzo ważna jest sfera niebieska, planety i układ gwiazd na niebie. Bazuje więc na tych samych obiektach, ale dodaje do nich warstwę ezoteryki, tajemniczości i rozwoju duchowego. Nazwy tych dwóch dziedzin również są podobne, więc łatwo o pomyłkę w przypadku osób, które ani astrologią, ani z astronomią nie mają nic wspólnego.

teleskop stoi na tle dużego Księżyca w pełni

Astrologia to pseudonauka - uzasadnienie

Bardzo wiele osób wierzy, że astrologia to nauka podparta rzetelnymi faktami i obserwacjami, ale nie możemy się z tym do końca zgodzić. Wprawdzie posiada ona równie długą historię, co astronomia i wiele, nawet oddalonych od siebie o tysiące kilometrów kultur, zajmowało się astrologią, która w czasach starożytnych była z nauką o gwiazdach rzeczywiście mocniej związana. Bazowało to jednak na dość prymitywnym odbieraniu choćby układu gwiazd, a także braku wiedzy, która wyjaśniałaby różnego rodzaju naturalne zjawiska.

Astrologia a fakty naukowe

Astrologia wyciąga z astronomii pojedyncze informacje, które najbardziej pasują do jej teorii, a pomija te, które ją obalają. Wykorzystuje np. fakt, że już w starożytności dokonywano wielu odkryć i wtedy też powstały znaki zodiaku.

W momencie, gdy znaki zodiaków były przez starożytnych badaczy opisywane, ludzie traktowali niebo jak płaską kartkę papieru i rzeczywiście myśleli, że dana gwiazda leży obok drugiej. Obecnie wiemy, że wcale tak nie jest i obiekty, które wyglądają jakby leżały blisko siebie, mogą być oddalone o setki tysięcy kilometrów. To sprawia, że często nie mają na siebie żadnego wpływu. Odległości w kosmosie są ogromne, a dla człowieka wręcz abstrakcyjne. Światło pokonuje je przez wiele lat, więc to, co w danym momencie na niebie widzimy, należy już często do przeszłości.

Warto też wspomnieć, że astrologia bardzo wybiórczo podchodzi do obiektów w kosmosie, które według niej wpływają na życie człowieka. Już w przeszłości astrologowie musieli uwzględnić w horoskopach nowo odkryte planety, i robili to zaskakująco szybko. Szybciej, niż dana planeta zdążyła okrążyć Słońce i przejść przez wszystkie znaki zodiaku na niebie. Niektóre ciała niebieskie nie są przez astrologów w ogóle brane pod uwagę. Mgławica, brązowy karzeł czy kwazar, też są przecież ważnymi elementami kosmosu i wpływają na wiele innych obiektów, a astrologowie nie uwzględniają ich w ogóle w swoich wróżbach.

supernowa gwiazda

Dlaczego wróżbiarstwo, ezoteryka i numerologia są wciąż takie popularne?

Astrologia odpowiada na pytania, na które nie może odpowiedzieć nauka i tworzy proste schematy, którymi opisuje świat. Twierdzi, że może odczytać z gwiazd naszą przyszłość, a to co poznane staje się mniej przerażające. Często też daje nadzieję na to, że życie samo się odmieni. Wszelkie niepowodzenia czy nieszczęścia tłumaczy tym, że nasz los został już zapisany w gwiazdach. Z jednej strony ściąga z nas odpowiedzialność za podejmowane decyzje, a z drugiej minimalizuje rolę zwykłego przypadku w życiu każdego człowieka.

Przewaga astronomii nad astrologią

Astrologia nie została do tej poparta żadnymi badaniami i bazuje często jedynie na anegdotach. Tak, jak kiedyś uważano, że zaćmienie Księżyca lub przelot komety zwiastują nadchodzące katastrofy, tak i teraz niektórzy wciąż wierzą, że urodzenie się w danym znaku zodiaku przesądza o danych cechach charakteru. Nie znajduje to jednak oparcia w nauce i współczesnej wiedzy.

sylwetki osób obserwujących pełnię Księżyca i gwiazdy na nocnym niebie

Wszelkie nauki przyrodnicze, astronomia czy fizyka, bazują na rzetelnych obserwacjach, badaniach i eksperymentach. Zanim uznamy daną hipotezę za prawdziwą, muszą nastąpić odpowiednie przesłanki. Oczywiście niezaprzeczalny jest fakt, że ciała niebieskie na siebie oddziałują i mają też wpływ na życie na Ziemi. Jednak nie w taki sposób, jak chcieliby to widzieć astrolodzy.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel