Budowa mikroskopu - z czego się składa?

2022-03-25

Mikroskop to podstawowe narzędzie do obserwacji mikroorganizmów, a także innych niewielkich obiektów. Można za jego pomocą poznać też budowę tkanek większych organizmów żywych, a także szczegóły budowy różnego rodzaju materiałów lub przedmiotów. Jest to możliwe dzięki szczególnej konstrukcji mikroskopu, która pozwala uzyskać bardzo powiększony, a jednocześnie wyraźny obraz. Warto zapoznać się z jego poszczególnymi częściami, ponieważ każda z nich odgrywa swoją rolę w prawidłowej obsłudze mikroskopu.

Budowa mikroskopu optycznego

Mikroskop optyczny to najpopularniejszy rodzaj teleskopu, z którym większość z nas ma ma okazję pracować choćby na etapie nauki w szkole. To dzięki niemu możemy oglądać pantofelki, a także wirusy i bakterie. Jest on w stanie bardzo mocno powiększyć obraz, ale dużo zależy też od jego budowy.

Składają się na nią części ruchome i stałe, a także elementy, które generują obraz lub służą do precyzyjnych ustawień mikroskopu. Z tego powodu, wyróżnia się w mikroskopie układ mechaniczny i optyczny, a także można dodatkowo wyszczególnić też układ oświetleniowy.

Układ mechaniczny

Za pomocą układu mechanicznego można sterować ustawieniami części optycznych w mikroskopie, czy też ułożeniem badanej próbki. Zalicza się do niego stolik, na którym umieszcza się preparat. Jest z nim połączony statyw, na którym zamocowane są wszystkie części mikroskopu, a jego zadaniem jest utrzymanie ich w jednej osi. Do elementów mechanicznych możemy też zaliczyć tubus, w którym osadzone są okulary, a także rewolwer, czyli ta część, gdzie umocowany jest obiektyw mikroskopu. Śruba mikrometryczna oraz śruba makrometryczna służą z kolei do precyzyjnej regulacji ostrości.

Układ optyczny mikroskopu

Układ optyczny zawiera najważniejsze elementy każdego mikroskopu. Są to części optyczne, takie jak okular i obiektyw mikroskopowy. Można je wymieniać i w ten sposób wpływać na parametry oglądanego za pomocą mikroskopu obrazu. Obiektyw mikroskopu jest zbudowany z soczewek, które powiększają i wyostrzają obraz. Jest on przekazywany do okularu, który dodatkowo powiększa obraz tworzony przez obiektyw. Okular również zbudowany jest z soczewek i to za jego pomocą na preparat patrzymy. Obie te części znajdują się na dwóch końcach tubusu.

elementy optyczne

Źródło światła w mikroskopie

Mikroskop optyczny musi być też wyposażony w źródło światła, dzięki któremu widzimy jasny obraz. Jest ono umieszczone pod stolikiem, by od spodu oświetlać badany preparat. Źródło światła w mikroskopie może być naturalne lub sztuczne. W modelach starszej generacji jest nim lustro, które należy ustawić pod odpowiednim kątem, by odbijało światło z otoczenia. W nowszych modelach instaluje się małe żarówki, dzięki czemu w każdych warunkach możemy uzyskać odpowiednią ilość światła. Mogą one być też wyposażone w dodatkowe lustro.

Mikroskopy wyposaża się też w kondensor. Jest to układ optyczny współpracujący z obiektywem, którego zadaniem jest skupianie światła i kierowanie go na obserwowany preparat. Dzięki temu jest on intensywnie podświetlony.

źródło światła

Jak działa mikroskop optyczny?

Obserwacje mikroskopowe umożliwia okular, bo to właśnie przez niego patrzymy na badany obiekt. W obiektywie powstaje powiększony obraz pośredni, który jest jeszcze bardziej powiększany właśnie przez okular. Konieczne jest jeszcze wyostrzenie obrazu i umożliwiają to dwie śruby.

Śruba makrometryczna służy do wstępnych ustawień ostrości. Za jej pomocą regulowany jest stolik, a konkretniej jego położenie. Można go przybliżać lub oddalać od obiektywu, a także przesuwać na boki. W ten sposób ustawia się też obiektyw na konkretny obszar badanej próbki. Śruba mikrometryczna służy do bardziej precyzyjnych ustawień, a także wykonywania pomiarów, ponieważ jest zazwyczaj wyposażona w podziałkę mikrometryczną.

Statyw mikroskopu ma za zadanie utrzymać całą konstrukcję i zapewnić jej stabilność. Na ciężkim, a więc i stabilnym mikroskopie lepiej się pracuje. Rewolwer umożliwia z kolei łatwą wymianę obiektywu. Każda część w mikroskopie jest więc niezwykle istotna i możemy dzięki niej przeprowadzać badania.

mikroskop optyczny

Mikroskop stereoskopowy - budowa i działanie

Warto teraz wspomnieć, jak wygląda budowa mikroskopu stereoskopowego. Jest to wersja mikroskopu optycznego, która daje trochę inne możliwości i posiada też prostszą konstrukcję. Z tego względu, mikroskop stereoskopowy jest często polecany dla początkujących obserwatorów. Wyposaża się go nie w jeden, a w dwa okulary, a więc możliwa jest dwuoczna obserwacja badanego obiektu. Dzięki temu możemy uzyskać przestrzenny, trójwymiarowy obraz.

Budowa takiego mikroskopu jest uproszczona i oznacza to, że jego stolik nie jest ruchomy. Możemy zmieniać jedynie ułożenie obiektywów w jednej osi - przybliżać do obserwowanego obiektu lub od niego oddalać. Oferuje on też zazwyczaj mniejsze powiększenie, niż mikroskop biologiczny, ponieważ nie pozwala na tak precyzyjne wyregulowanie ostrości. Za źródło światła służy zazwyczaj lampka LED i nie występuje w nim kondensor.

mikroskop stereoskopowy

Budowa a powiększenie mikroskopu i inne parametry

Z budową mikroskopu są nierozerwalnie związane jego możliwości i parametry. Od zakresu powiększenia okularu i obiektywu zależy powiększenie mikroskopu. Te elementy możecie wymieniać, co jest bardzo przydatne, ponieważ różne preparaty mogą wymagać innego przybliżenia. Od precyzyjnych ustawień śrub zależy natomiast ostrość obrazu, jaką możemy w mikroskopie uzyskać.

Bardzo ważna jest więc umiejętność obsługi samego mikroskopu, by można było w pełni wykorzystać możliwości jego budowy. Warto też poznać wszelkie pojęcia związane z mikroskopem i obserwacjami, by wiedzieć chociażby, w jaki sposób dopasowuje się parametry wymiennych elementów optycznych do prowadzonych badań.

Może się wydawać, że budowa mikroskopu nie jest istotnym zagadnieniem. Jeśli jednak chcecie przeprowadzać za jego pomocą ciekawe obserwacje, to jest to podstawa, od której należy zacząć. Dzięki temu, będziecie wiedzieć za co odpowiada każdy element mikroskopu, a i jego obsługa będzie o wiele łatwiejsza. Tak przygotowani możecie z większą pewnością zasiąść do badań i zacząć odkrywać tajemnice mikroświata.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Pierścienie Saturna. Kiedy powstały i jak wyglądają?

Data dodania:
25.04.2024
W najnowszym wpisie skupiamy się na historii powstania, budowie i obserwacjach pierścieni Saturna. Sprawdzimy też, jak kształtuje się przyszłość tego niezwykle ciekawego obiektu astronomicznego. Zapraszamy!

Kiedy będzie Zaćmienie Księżyca 2024?

Data dodania:
21.03.2024
Zaćmienie Księżyca to w 2024 roku bardzo rzadkie zjawisko, dlatego jeśli nie chcesz go przegapić, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu! Dowiesz się z niego, kiedy najbliższe zaćmienie Księżyca nastąpi, poznasz jego przyczynę i rodzaje, i przede wszystkim przygotujesz się na jego obserwację. Zapraszamy!

Jak wygląda pierwszy dzień wiosny?

Data dodania:
07.03.2024
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje końca zimy, dlatego dzisiaj sprawdzimy, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny. Jeśli chcecie dowiedzieć się też, jakie związane są z nim tradycje, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu!

Pierścienie Saturna. Kiedy powstały i jak wyglądają?

Data dodania:
25.04.2024
W najnowszym wpisie skupiamy się na historii powstania, budowie i obserwacjach pierścieni Saturna. Sprawdzimy też, jak kształtuje się przyszłość tego niezwykle ciekawego obiektu astronomicznego. Zapraszamy!

Satelity Starlink - co to za obiekty? Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie satelitarnym Elona Muska

Data dodania:
03.11.2023
Satelity Starlink mogą zrewolucjonizować nasz świat. Przyczynić się do jego szybszego i bardziej równego rozwoju. Jeśli nadal nie wiesz, na czym polega ten ambitny projekt, to koniecznie musisz przeczytać nasz artykuł, bo być może już wkrótce będziesz z sieci Starlink korzystać! Zapraszamy!

Dzień Edukacji Narodowej. Historia i znaczenie tego święta

Data dodania:
09.10.2023
Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej, czyli najważniejsze święto polskiej oświaty. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jaka jest jego historia, przedstawiamy najważniejsze daty, a także prezentujemy sposoby jego celebracji. Zapraszamy!

Ewolucja gwiazd: etapy ich życia. Od narodzin po spektakularną śmierć

Data dodania:
22.09.2023
Ewolucja gwiazd to jedno z najważniejszych zagadnień, jakim zajmują się badacze Wszechświata. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jakie procesy zachodzą we wciąż zmieniającym się kosmosie. W najnowszym wpisie sprawdzamy, ile żyją gwiazdy i jakie są poszczególne etapy ich życia. Zapraszamy!

Satelity na niebie. Jak działają i co robią w przestrzeni kosmicznej?

Data dodania:
14.09.2023
Każdej nocy możemy obserwować satelity na niebie, które stanowią nieodłączny element jego krajobrazu. W dużej mierze to właśnie dzięki nim człowiek dokonał skoku cywilizacyjnego. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jakie są ich funkcje i zadania, jak działają i jaka jest historia sztucznych satelit. Zapraszamy!

Egzoplaneta - co to takiego?

Data dodania:
28.07.2023
Egzoplanety to jedne z najbardziej ekscytujących obiektów astronomicznych. Jeśli gdzieś w kosmosie znajduje się życie, to właśnie tam. W najnowszym wpisie przedstawiamy rodzaje egzoplanet i sprawdzamy, które z nich są najbardziej podobne do Ziemi. Zapraszamy!

Kosmiczne podboje. Pierwszy człowiek na Księżycu

Data dodania:
19.07.2023
Kosmiczne podróże fascynują ludzkość od wieków, choć udało nam się dotrzeć "jedynie" na Księżyc. Pierwszy człowiek na Księżycu na zawsze zapisał się w naszej historii, dlatego w najnowszym wpisie sprawdzamy, kim był i jak wyglądała jego droga na Srebrny Glob.

Co to jest jednostka astronomiczna?

Data dodania:
30.06.2023
Jednostka astronomiczna to podstawowa jednostka, jaka jest wykorzystywana w astronomii. Jej znajomość jest niezbędna nie tylko dla profesjonalnych badaczy kosmosu, ale i astronomów-amatorów, dlatego w naszym najnowszym wpisie przedstawiamy jej definicję. Wyjaśnimy też kilka innych jednostek odległości, które są w astronomii stosowane. Zapraszamy!

Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi?

Data dodania:
19.04.2023
W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, który ma angażować wszystkie narody świata w ochronę natury. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, w jaki konkretnie dzień organizowane są obchody, a także wyjaśniamy genezę tego święta. Dowiecie się też, jak każdy z nas może dbać o środowisko. Zapraszamy!

Meteor a meteoryt - na czym polega różnica?

Data dodania:
01.03.2023
W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, czym różni się meteor od meteorytu, bo różnica jest znaczna, a zdarza się, że pojęcia te stosuje się zamiennie. Jeśli chcecie raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości, a także poznać najciekawsze informacje o meteorach i meteorytach, to zapraszamy do czytania!

Kiedy Pluton przestał być planetą?

Data dodania:
15.02.2023
Przez wiele lat sądziliśmy, że Pluton jest kolejną planetą Układu Słonecznego, a potem w ciągu jednego dnia został on z tej pozycji zdegradowany. Jakim obiektem jest więc Pluton i jakie informacje na jego temat zostały potwierdzone? Tego, a nawet o wiele więcej, dowiecie się z naszego najnowszego wpisu. Zapraszamy!

Jak powstaje czarna dziura?

Data dodania:
02.02.2023
Czarne dziury to prawdopodobnie najciekawsze elementy Wszechświata - głównie dlatego, że niewiele o nich wiemy. Wciąż bardzo wiele teorii na ich temat czeka na potwierdzenie, ale i tak są one niezwykle ciekawe. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje na temat czarnych dziur i tego, jak powstają. Zapraszamy!

Pierwszy mikroskop - ciekawostki historyczne

Data dodania:
02.12.2022
Mikroskop jest narzędziem badawczym, dzięki któremu mocno rozwinęły się różne dziedziny nauki i dokonano za jego pomocą też wielu przełomowych odkryć. Związane są więc z nim różne ciekawostki, które pokazują jak ważny był, i wciąż jest, mikroskop dla rozwoju ludzkości. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim najciekawszych faktów, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu. Przedstawiamy w nim informacje na temat jego odkrywców, a także przeprowadzanych za pomocą mikroskopów badań.

Co to jest lornetka noktowizyjna?

Data dodania:
28.10.2022
Lornetka noktowizyjna to narzędzie, które pozwala nam widzieć w ciemnościach. Bywa niezbędna podczas nocnych aktywności w lesie lub innym ciemnym otoczeniu. Do wyboru mamy różne rodzaje lornetek i jeśli planujesz zakup modelu dla siebie, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Przedstawiamy w nim, jakie masz możliwości i podpowiadamy, czym się przy wyborze takiej lornetki kierować. Zapraszamy!

Czym jest mgławica?

Data dodania:
30.09.2022
Mgławice to jedne z najciekawszych obiektów na niebie, których dostrzeżenie nie jest jednak takie proste. Wymaga wiedzy, cierpliwości i odpowiedniego sprzętu, ale naprawdę warto. W najnowszym wpisie wyjaśniamy, czym są mgławice i na czym polegają różnice między poszczególnymi ich typami. Jeśli chcecie dowiedzieć się, czym charakteryzują się te tajemnicze i fascynujące obiekty, to koniecznie musicie go przeczytać.

Co to jest adaptacja oka?

Data dodania:
23.09.2022
Narząd wzroku człowieka to bardzo sprawne narzędzie, dzięki któremu możemy wyraźnie widzieć w prawie każdych warunkach. Jest to między innymi możliwe dzięki adaptacji i akomodacji oczu - jednych z najważniejszych funkcji tego narządu. Jeśli chcecie dowiedzieć się na czym one polegają, to koniecznie zajrzyjcie do naszego wpisu.

Astronomia a astrologia - czym się różnią?

Data dodania:
29.08.2022
Astronomia jest często mylona z astrologią, a astrologia jest często brana za naukę. Warto więc wyjaśnić te nieporozumienia i usystematyzować swoją wiedzę, dotyczącą zarówno astronomii, jak i astrologii. Wyjaśniamy dzisiaj te pojęcia, porównujemy je ze sobą i tłumaczymy na czym polegają różnice. Jeśli Wy również macie w tym temacie wątpliwości, to powinniście zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Zapraszamy!

Pierwsze zdjęcia z teleskopu Webba - ewolucja Wszechświata

Data dodania:
20.07.2022
Skonstruowanie największego teleskopu w historii ludzkości zajęło wiele lat, ale w końcu się doczekaliśmy. Wysłanie teleskopu Webba w przestrzeń kosmiczną, a także kalibracja jego ustawień, zakończyły się sukcesem i możemy już nawet oglądać pierwsze zdjęcia. Zapierają one dech w piersiach i na pewno są dowodem na to, że było warto. Jeśli chcecie zobaczyć najlepsze zdjęcia kosmosu, jakie do tej pory udało się wykonać, to koniecznie musicie zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Zapraszamy!

Jak powstaje zorza polarna?

Data dodania:
11.07.2022
Zorza polarna to niezwykle piękne i fascynujące zjawisko na niebie, za którym kryją się równie ciekawe reakcje, zachodzące w kosmosie i ziemskiej atmosferze. Jeśli interesuje Cię, jak powstaje zorza polarna, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Przedstawiamy w nim naukowe ustalenia, podpowiadamy gdzie i kiedy warto się wybrać, by móc podziwiać najpiękniejsze zorze, a także sprawdzamy, czy jest to możliwe również w Polsce. Zapraszamy!

Planeta X - 9 planeta Układu Słonecznego

Data dodania:
01.07.2022
Każdy, kto choć trochę interesuje się astronomią, na pewno słyszał o Planecie X. Ten nieznany obiekt możliwe, że nie tylko jest kolejną planetą w naszym Układzie Słonecznym, ale wpływa też na życie na Ziemi. Związanych jest z nim wiele ciekawych teorii i badań, które próbują odpowiedzieć nie tylko na pytanie, gdzie taki obiekt się znajduje, ale czy w ogóle istnieje. Cały czas trwają poszukiwania Dziewiątej Planety i jeśli chcecie dowiedzieć się, czy coś z nich wynikło, to koniecznie musicie zapoznać się z naszym najnowszym wpisem. Zapraszamy!

Gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy

Data dodania:
12.05.2022
Wielka Niedźwiedzica to gwiazdozbiór, który zawiera w sobie jeden z najbardziej rozpoznawalnych asteryzmów na niebie - Wielki Wóz. Obie te formacje stanowią niezwykle ciekawe obiekty obserwacyjne, które sprawdzają się zarówno w przypadku początkujących miłośników astronomii, jak i tych bardziej zaawansowanych. Jeśli chcecie poznać ciekawostki dotyczące Wielkiej Niedźwiedzicy i dowiedzieć się, kiedy i jak najlepiej ją obserwować, to zapraszamy do naszego artykułu.

Budowa mikroskopu - z czego się składa?

Data dodania:
25.03.2022
Mikroskop to podstawowe narzędzie do obserwacji mikroświata, ale zanim do niej przystąpimy, warto zapoznać się z jego budową. Znacznie ułatwi to Wam obsługę mikroskopu, a więc i przeprowadzanie badań. To podstawowy krok, który powinien wykonać każdy początkujący użytkownik tego urządzenia, więc już teraz zapraszamy do naszego najnowszego wpisu i zapoznania się z budową mikroskopu!
pixel