Kiedy będzie Zaćmienie Księżyca 2024?

2024-03-21

Zaćmienie Księżyca to astronomiczne wydarzenie, które przyciąga obserwatorów nieba i miłośników astronomii na całym świecie. Jesteśmy wtedy świadkami zjawiska, w trakcie którego Ziemia rzuca swój cień na Księżyc. Kiedyś miało ono bardzo ważne znaczenie kulturowe i historyczne – dla różnych społeczeństw na przestrzeni dziejów. Zaćmienie Księżyca interpretowano jako znak od bogów i tworzono na jego temat mity. Obecnie możemy wytłumaczyć naukową stronę tego zjawiska, co nastąpi zaraz w tym artykule. Dowiesz się z niego, kiedy dochodzi do zaćmienia Księżyca, jakie są jego rodzaje, a także jak prowadzić obserwacje – przez teleskop czy nieuzbrojonym okiem?

Wyjaśniamy, na czym polega zaćmienie Księżyca

Zjawisko zaćmienia Księżyca ma miejsce wtedy, gdy Ziemia ustawi się na swej orbicie między Słońcem a naszym naturalnym satelitą. Księżyc musi być w pełni, by Ziemia mogła rzucać na niego swój cień, który przyjmuje postać stożka. To ustawienie tworzy niezwykły efekt wizualny, podczas którego nasz Srebrny Glob stopniowo ciemnieje, a czasami przybiera nawet czerwonawy lub miedziany odcień.

Stożek cienia Ziemi może być całkowity, albo przyjmować formę półcienia. Całkowity stożek cienia Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce i z obiektu, który się w tym miejscu znajdzie – Słońca w ogóle nie widać. Stożek półcienia jest natomiast bardziej rozległy, a Ziemia jedynie częściowo przysłania w nim Słońce. To ważne pojęcia, jeśli chcemy zrozumieć, dlaczego występują różne stopnie zaćmienia Księżyca.

Schemat pokazujący zaćmienie Księżyca

Umbra - cień całkowity; Prenumbra - półcień

Pełne zaćmienie Księżyca – jak wygląda?

Najbardziej spektakularnie wygląda pełne zaćmienie Księżyca. Dochodzi do niego wtedy, gdy krążący wokół naszej planety Księżyc znajdzie się w całości w całkowitym stożku cienia Ziemi. Promienie Słońca nie docierają wtedy do powierzchni Srebrnego Globu i jej nie oświetlają, więc jest w pełni zaciemniona. Zjawisko to bywa czasami zintensyfikowane wizualnie przez superpełnię lub tzw. Krwawy Księżyc.

Superpełnia następuje, gdy Księżyc znajduje się blisko Ziemi. Wygląda wtedy na o wiele większy, a jego zaćmienie jest jeszcze bardziej fascynujące. Natomiast Krwawy Księżyc przybiera czerwone zabarwienie, które powstaje w wyniku rozpraszania fal elektromagnetycznych Rayleigha. Zielone i niebieskie fale, które są krótsze, szybciej rozpraszają się w ziemskiej atmosferze – w porównaniu z falami światła czerwonego. Tworzy to wrażenie Krwawego Księżyca.

Częściowe i półcieniowe zaćmienie Księżyca

W przypadku częściowego zaćmienia Księżyca, jego fragment musi znaleźć się zarówno poza całkowitym stożkiem cienia Ziemi, jak i w obszarze stożka półcienia. Natomiast odpowiedź na pytanie, jak wygląda zaćmienie Księżyca półcieniowe, jest dużo bardziej skomplikowana. Aby do niego doszło, Księżyc musi znaleźć się w całości poza całkowitym stożkiem i przesuwać przez stożek półcienia. Gdy minimum 70% powierzchni jego tarczy znajdzie się w strefie półcienia, to możemy zaobserwować to zjawisko gołym okiem. W pozostałych przypadkach potrzebny jest nam do tego teleskop.

Warto tu przy okazji wspomnieć o niezwykle rzadkim rodzaju zaćmienia horyzontalnego. Jest ono widoczne wyłącznie podczas wschodu i zachodu Słońca, kiedy to czasami możemy zaobserwować na niebie jednocześnie przyciemniony Księżyc i Słońce.

Jak często następuje zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca to astronomiczne wydarzenie, które w danym roku może pojawić się na naszym niebie kilkukrotnie, albo w ogóle. Jest ono rzadsze niż zaćmienie Słońca, ale może być przez nas częściej oglądane. Jest to również uzależnione od położenia punktu obserwacyjnego i samego Księżyca – w różnych częściach świata dane zaćmienie może być widoczne w bardzo różnym zakresie. Podstawowym warunkiem jest fakt, by Księżyc ustawił się nad horyzontem, co umożliwia jest obserwacje.

Częściowe zaćmienie Księżyca

Kiedy będzie zaćmienie Księżyca w 2024 roku?

Najbliższe zaćmienie Księżyca nastąpi 25 marca 2024, ale jego obserwacja nie będzie możliwa z terenu Polski. Będzie ono widoczne jedynie dla osób znajdujących się na Morzu Karaibskim, w Japonii, na Półwyspie Koreańskim, we wschodniej Australii i Nowej Gwinei, a także w Ameryce Północnej, Południowej i we wschodniej części Syberii. Pasjonaci takich astronomicznych wydarzeń nie muszą się jednak martwić. Będzie to półcieniowe zaćmienie Księżyca, a więc dużo mniej spektakularne niż jego całkowita wersja, którą będziemy mogli obserwować już 18 września 2024 roku – z terenów zachodniej Polski.

Jak przygotować się na zaćmienie Księżyca w Polsce?

Obserwacja zaćmienia Księżyca to wspaniałe przeżycie, którym mogą cieszyć się ludzie w każdym wieku. Nie jest potrzebna do tego specjalistyczna wiedza, ale warto się na tę okazję z wyprzedzeniem przygotować. Na pewno bardzo ważna jest pogoda i niezachmurzone niebo, dlatego powinniśmy wcześniej zapoznać się prognozami meteorologów na czas wystąpienia zaćmienia. Jeśli nie chcemy przegapić jego żadnej fazy, to odpowiednio wcześnie musimy też wybrać się w miejsce obserwacji. Najlepiej, jeśli znajduje się ono w ciemnym otoczeniu – z dala od sztucznego oświetlenia. Zaćmienie ma charakter stopniowy, a więc cierpliwość to podstawa! Księżyc będzie powoli wchodził w cień Ziemi, ciemniał, a następnie powoli się z cienia wyłaniał. I chociaż nie jest to konieczne, lornetka lub mały teleskop z pewnością znacznie poprawi widok Księżyca podczas zaćmienia. Ujawni drobne szczegóły jego powierzchni i subtelne cieniowanie, dlatego warto mieć przy sobie sprzęt stworzony właśnie dla tego typu obserwacji.

 

Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Pierścienie Saturna. Kiedy powstały i jak wyglądają?

Data dodania:
25.04.2024
W najnowszym wpisie skupiamy się na historii powstania, budowie i obserwacjach pierścieni Saturna. Sprawdzimy też, jak kształtuje się przyszłość tego niezwykle ciekawego obiektu astronomicznego. Zapraszamy!

Kiedy będzie Zaćmienie Księżyca 2024?

Data dodania:
21.03.2024
Zaćmienie Księżyca to w 2024 roku bardzo rzadkie zjawisko, dlatego jeśli nie chcesz go przegapić, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu! Dowiesz się z niego, kiedy najbliższe zaćmienie Księżyca nastąpi, poznasz jego przyczynę i rodzaje, i przede wszystkim przygotujesz się na jego obserwację. Zapraszamy!

Jak wygląda pierwszy dzień wiosny?

Data dodania:
07.03.2024
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje końca zimy, dlatego dzisiaj sprawdzimy, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny. Jeśli chcecie dowiedzieć się też, jakie związane są z nim tradycje, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu!

Kiedy będzie Zaćmienie Księżyca 2024?

Data dodania:
21.03.2024
Zaćmienie Księżyca to w 2024 roku bardzo rzadkie zjawisko, dlatego jeśli nie chcesz go przegapić, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu! Dowiesz się z niego, kiedy najbliższe zaćmienie Księżyca nastąpi, poznasz jego przyczynę i rodzaje, i przede wszystkim przygotujesz się na jego obserwację. Zapraszamy!

Jak wygląda pierwszy dzień wiosny?

Data dodania:
07.03.2024
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje końca zimy, dlatego dzisiaj sprawdzimy, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny. Jeśli chcecie dowiedzieć się też, jakie związane są z nim tradycje, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu!

Zorza polarna w Polsce. Kiedy jest widoczna i gdzie ją obserwować?

Data dodania:
17.01.2024
Zorza polarna w Polsce to bardzo rzadkie i przez to niezwykle wyjątkowe zjawisko, którego z pewnością nie można przegapić. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy są na nią największe szanse i z jakich terenów zazwyczaj można zorzę w Polsce zaobserwować. Zapraszamy!

Przelot komety blisko Ziemi. Czy lornetka wystarczy do obserwacji?

Data dodania:
11.01.2024
Każdy pasjonat astronomicznych obserwacji czeka na przelot komety. To jedno z bardziej niesamowitych zjawisk, dlatego w naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jakie komety zbliżą się do Ziemi w najbliższym czasie. Zapraszamy!

Kwadrantydy 2024 - kiedy jest najbliższy deszcz meteorów?

Data dodania:
22.12.2023
Początek roku to bardzo ciekawy czas dla pasjonatów astronomii. Możemy wtedy oglądać kilka zjawisk astronomicznych, spośród których najbardziej spektakularne są Kwadrantydy. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy historię ich powstania i podpowiadamy, kiedy i o której najlepiej rozpocząć ich obserwację. Zapraszamy!

Kiedy zaczyna się astronomiczna zima w 2023?

Data dodania:
19.12.2023
Z naszego najnowszego wpisu dowiesz się, jakie są rodzaje zimy i kiedy zacznie się w tym roku zima astronomiczna. Sprawdzimy, co to jest przesilenie zimowe, a także jakie obserwacje warto zimą prowadzić. Zapraszamy!

Geminidy 2023 - grudniowy rój meteorów. Jak się przygotować?

Data dodania:
11.12.2023
W grudniu na niebie królują Geminidy. To jeden z najbardziej aktywnych i najszybszych rojów meteorów, dlatego nie możesz go przegapić! W najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy najlepiej je obserwować. Zapraszamy!

Leonidy 2023. Jak przygotować się do obserwacji?

Data dodania:
09.11.2023
W listopadzie możemy obserwować Leonidy, czyli niezwykły rój meteorów. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, na czym polega ich wyjątkowość. Dowiesz się też, kiedy najlepiej przystąpić do ich obserwacji. Zapraszamy!

Orionidy 2023. Kiedy spojrzeć w niebo i co warto o nich wiedzieć?

Data dodania:
13.10.2023
Zbliża się noc spadających gwiazd, a tym razem na naszym niebie będą gościć Orionidy. To jeden z ciekawszych rojów meteorytów, który może dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy nastąpi jego maksimum i jak się na to niezwykłe zjawisko przygotować. Zapraszamy!

Drakonidy 2023. Kiedy obserwować październikowy rój meteorów?

Data dodania:
02.10.2023
Drakonidy to jedno ze zjawisk astronomicznych, które pojawia się na naszym niebie w październiku. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, w jaki dzień najlepiej zacząć je obserwować i przedstawiamy najważniejsze informacje o tym roju meteorów.

Wielka koniunkcja planet. Co to za zjawisko i kiedy możemy je obserwować?

Data dodania:
28.09.2023
W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy, na czym polega piękno Wielkiej koniunkcji planet. Wyjaśniamy, co to za zjawisko. Sprawdzamy, kiedy można je obserwować i dlaczego warto to robić. Zapraszamy!

Kiedy zaczyna się jesień? Jesień kalendarzowa a astronomiczna

Data dodania:
18.09.2023
Nadejście kolejnej pory roku wiąże się z wieloma zmianami. Zmienia się pogoda, a na niebie pojawiają się obiekty, które często są słabo widoczne lub niewidoczne podczas innych okresów w roku. Dzisiaj wyjaśnimy, na czym polega jesień kalendarzowa i astronomiczna, a także podpowiemy, jakich obiektów warto szukać wtedy na niebie. Zapraszamy do naszego wpisu!

Superksiężyc 2023. Spektakularne widowisko na niebie

Data dodania:
24.08.2023
Niezbyt często możemy obserwować aż dwie pełnie Superksiężyca w miesiącu, a w sierpniu pojawi się on na naszym niebie aż dwa razy. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, w jakie dni warto go wypatrywać i skąd w ogóle bierze się to zjawisko. Zapraszamy!

Noc spadających gwiazd - kiedy i gdzie oglądać Perseidy?

Data dodania:
03.08.2023
Perseidy to jeden z najbardziej widowiskowych rojów meteorów, który musi zobaczyć każdy miłośnik zjawisk astronomicznych. W najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy wypada jego maksimum i podpowiadamy, jak przygotować się na noc spadających gwiazd. Zapraszamy!  Dowiecie się też, jakie zjawisko może zakłócić nam w tym roku obserwacje i jak się do tego przygotować. Zapraszamy!

Aphelium i peryhelium - co to oznacza?

Data dodania:
04.07.2023
W kosmosie wszystko ciągle się zmienia i porusza - również Ziemia, która wykonuje swój roczny obieg wokół Słońca. Są związane z nim takie pojęcia, jak aphelium i peryhelium. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, co one oznaczają. Zapraszamy!

Kiedy jest pierwszy dzień lata?

Data dodania:
19.06.2023
Pierwszy dzień lata rozpoczyna radosny okres wakacji, długich dni i ciepłych temperatur, dlatego w naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy on wypada i jakie związane są z nim wydarzenia. Dowiecie się, jak świętowana jest Noc Kupały, i jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami lata. Zapraszamy!

Obłoki srebrzyste - czym są i kiedy je obserwować?

Data dodania:
05.06.2023
Obłoki srebrzyste to kolejne niezwykłe zjawisko na niebie, które koniecznie musicie zobaczyć. W naszym najnowszym wpisie prezentujemy najważniejsze informacje o tych chmurach, a także sprawdzamy, kiedy są najlepsze warunki do ich obserwacji. Zapraszamy!

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - najnowsze odkrycia

Data dodania:
01.06.2023
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba cały czas dostarcza nam fascynujących zdjęć i odkryć. W naszym dzisiejszym wpisie prezentujemy te najnowsze - musi je zobaczyć każdy pasjonat kosmosu. Zapraszamy!

Rój Eta Akwarydy - maksimum meteorów

Data dodania:
02.05.2023
Eta Akwarydy to kolejny deszcz meteorów, który możemy w tym roku obserwować. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy wypada jego maksimum. Poznacie też wszystkie ciekawostki i najważniejsze informacje. Zapraszamy!

Czym są Lirydy? Gdzie na niebie ich szukać?

Data dodania:
11.04.2023
Kwietniowe niebo wzbogaci nam rój meteorów o nazwie Lirydy, który stanowi nie lada gratkę dla pasjonatów astronomicznych zjawisk. Jest to rój charakteryzujący się dużą aktywnością, który potrafi nas jeszcze dodatkowo zaskoczyć dodatkową intensywnością, dlatego warto samodzielnie sprawdzić, co Lirydy zaprezentują nam w tym roku. W naszym najnowszym artykule sprawdzamy, kiedy wypada jego maksimum, a także gdzie szukać roju na niebie. Zapraszamy!

Supernowa - co to za zjawisko?

Data dodania:
30.03.2023
Supernowa to zjawisko, które fascynuje, a nawet przeraża. Ta spektakularna śmierć gwiazdy jest dowodem na to, że wszystko w kosmosie wciąż ewoluuje. W naszym najnowszym wpisie wyjaśniamy, czym jest i jak przebiega supernowa, a także omawiamy, w jaki sposób przyczyniła się ona do rozwoju życia na Ziemi. Zapraszamy!

Kometa C/2022 E3 (ZTF) coraz bliżej Ziemi

Data dodania:
17.01.2023
Już wkrótce na naszym niebie pojawi się kometa, której przelot w okolicach Ziemi zdarza się jedynie raz na 50 tysięcy lat. Mamy to szczęście, że będziemy mogli go na własne oczy zobaczyć, ponieważ właśnie zbliża się do nas kometa C/2022 E3 (ZTF). Takiej szansy nie będzie miało wiele następnych pokoleń, dlatego w najnowszym wpisie omawiamy najlepszy czas do jej obserwacji i przedstawiamy najciekawsze informacje na temat tego obiektu. Zapraszamy!

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce

Data dodania:
07.10.2022
Zbliża się wyjątkowe zjawisko na niebie, czyli częściowe zaćmienie Słońca. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje i ciekawostki na jego temat, i oczywiście zdradzamy, kiedy zaćmienie nastąpi. Jeśli chcesz poznać dokładną datę, a nawet godzinę, to koniecznie musisz się z nim zapoznać. Zapraszamy!
pixel