Noc spadających gwiazd - kiedy i gdzie oglądać Perseidy?

2023-08-03

Spadające gwiazdy pojawiają się na naszym niebie regularnie, a w ostatni miesiąc wakacji błyszczą na nim Perseidy. To jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów, jakie możemy podziwiać w przeciągu roku. Perseidy są bardzo aktywne, szybkie i dostarczają niezapomnianych wrażeń nawet wtedy, gdy nie są oglądane przez teleskop. Do ich obserwacji wystarczy nieuzbrojone oko lub lornetka - pomoże ona nam zlokalizować radiant roju, a więc miejsce na nieboskłonie, z którego Perseidy wychodzą.

Co to są Perseidy i jak wyglądają?

Perseidy to rój meteorów, który jest obserwowany przez człowieka od 2000 lat. Są one związane z kometą 109P/Swift-Tuttle - jej obieg Słońca trwa aż 133 lata. W momencie, gdy kometa zbliża się do naszej gwiazdy, jej lodowe jądro zaczyna się topić - uwalniane są wtedy drobinki lodu i pyłu, które tworzą charakterystyczny warkocz komety. To właśnie te drobinki - uwalniane podczas rozkładu komety - tworzą Perseidy, a ich orbita przecina się raz w roku z orbitą Ziemi. Część drobinek materii spala się w górnych warstwach ziemskiej atmosfery, co wygląda jak spadające gwiazdy. Sierpień to najlepszy miesiąc, by je podziwiać.

perseida widoczna na niebie

Perseidy – gdzie na niebie można je znaleźć?

Roje meteorów krążą po orbicie wokół Słońca, a więc doskonale wiemy, gdzie i kiedy się pojawią. Perseidy są bardzo dobrze widoczne na półkuli północnej, a radiant roju przemieszcza się od konstelacji Kasjopei, przez gwiazdozbiór Perseusza i Żyrafy. W momencie, gdy jego aktywność jest największa, radiant roju znajduje się w pobliżu gwiazdy Persei w gwiazdozbiorze Perseusza – stąd też wzięła się nazwa roju, czyli Perseidy. Perseusz jest jedną z największych konstelacji na niebie, więc odnalezienie go jest stosunkowo łatwe. W samym jego środku leży gwiazda Alfa Persei, którą otacza gromada gwiazd. To najjaśniejsza gwiazda na tym obszarze nieba.

Kiedy jest noc spadających gwiazd? Perseidy 2023

Perseidy są widoczne na niebie już od 17 lipca, a ich aktywność kończy się 24 sierpnia. Maksimum roju wypada jednak dopiero w połowie sierpnia i to wtedy są największe szanse na to, by rzeczywiście wystąpiła noc spadających gwiazd. Szczyt ich aktywności ma miejsce zawsze w okolicach 10 sierpnia (a konkretniej między 12 a 14 dniem tego miesiąca – w zależności od roku), dlatego Perseidy są też często nazywane „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ w ten dzień wypada rocznica jego męczeńskiej śmierci. Jeśli natomiast chodzi o Perseidy 2023, to maksimum roju jest przewidziane w nocy z 12 na 13 sierpnia. Ich radiant będzie znajdował się wtedy wysoko nad horyzontem, więc już w okolicach północy będziemy mieć bardzo dobre warunki obserwacyjne. Cały spektakl potrwa aż do wschodu Słońca.

bolidy na niebie

Jako, że Perseidy są bardzo aktywnym rojem, możemy mieć nadzieję na spektakularne widoki. Ich ZHR wynosi 100 – to liczba meteorów, jaką może zaobserwować każdy obserwator w trakcie jednej godziny – w bezchmurną i pogodną noc. Właśnie na takie warunki musimy liczyć, jeśli chcemy przeżyć noc spadających gwiazd. A jak się do niej przygotować?

Jak przygotować się na noc spadających gwiazd?

Spadające gwiazdy to na pewno jedno z bardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych, ale jak zawsze - do jego obserwacji są niezbędne odpowiednie warunki pogodowe. Na tę kwestię nie mamy wpływu, ale możemy wybrać miejsce, z którego będzie podziwiać Perseidy 2023. Powinno być ono jak najbardziej oddalone od źródeł sztucznego światła – większa ciemność gwarantuje o wiele lepsze widoki. W tym roku nie będzie zakłócał ich Księżyc, którego tarcza będzie widoczna jedynie w około 10%.

Do obserwacji nie będzie potrzebna luneta, ani inny teleskop – wystarczy, że wzrok przyzwyczai się do ciemności, a będziemy mogli oglądać Perseidy nieuzbrojonym okiem. Najlepiej wypatrywać ich w okolicy radiantu, choć powinny być widoczne na całym niebie, dlatego dobrze jest wybrać się w takie miejsce, w którym odsłonięty jest duży jego obszar. Jeśli niebo zasłaniają budynki lub drzewa, to nasza możliwości obserwacyjne są na pewno dużo mniejsze. Tak przygotowani, możemy szykować się na noc spadających gwiazd.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel