Rój Eta Akwarydy - maksimum meteorów

2023-05-02

Przed nami kolejny deszcz meteorów 2023. Majowe nocne niebo rozświetlą Eta Akwarydy – możemy obserwować je już na początku tego miesiąca – o ile dopisze nam przejrzyste niebo i dobre warunki pogodowe. Eta Akwarydy to rój meteorów, który często powoduje spektakularne widoki, a jak będzie w tym roku i czy warto szykować się na to wydarzenie? Zaraz to sprawdzimy.

Najważniejsze informacje o roju Eta Akwarydy

Eta Akwarydy (łac. Eta Aquarids) wzięły swoją nazwę od Eta Aquarii - jest to gwiazda w gwiazdozbiorze Wodnika. Tam znajduje się też radiant roju, a więc miejsce na niebie, w którym meteory zaczynają się każdego roku pojawiać. Całe widowisko zaczyna się już 19 kwietnia i trwa do 28 maja. W tym czasie, na nocnym niebie może pojawić się nie jedna spadająca gwiazda, ale warto pamiętać, że ich ilość nie jest zawsze taka sama. Rój meteorów osiąga swoje maksimum, a więc krótki okres, kiedy jest wyjątkowo intensywny. Przez pozostały czas jego występowania, aktywność roju jest zazwyczaj o wiele niższa.

Skąd wziął się rój meteorów Eta Akwarydy?

Eta Akwarydy to rój meteorów, który wziął się od komety Halleya. Kometa ta jest jednym z najbardziej znanych ciał niebieskich, którego podróż wokół Słońca trwa średnio 76 lat. Gdy znajdzie się zbyt blisko naszej gwiazdy, od komety Halleya zaczynają odrywać się budujące ją fragmenty skalne – każdy taki przelot pozbawia ją 250 ton masy. To właśnie te cząsteczki widzimy później pod postacią roju Eta Akwarydy.

spadający meteor

Materiału jest na tyle dużo, że za sprawą komety Halleya powstają tak naprawdę dwa roje meteorów – kolejnym są Orionidy, które możemy obserwować w październiku. Najbliższy przelot komety Halleya koło Ziemi jest przewidywany dopiero na 28 lipca 2086 roku. Na całe szczęście rój Eta Akwarydy możemy podziwiać o wiele częściej. Może przydać nam się do tego lornetka lub teleskop, ale deszcz meteorów jest też doskonale widoczny gołym okiem.

Kiedy najlepiej obserwować rój meteorów Eta Akwarydy?

Najlepszym momentem na obserwację każdego roju meteorów jest jego maksimum. W przypadku roju Eta Akwarydy przypada ono w nocy z 5 na 6 maja. Podczas tych kilku godzin, na niebie powinno pojawić się najwięcej spadających gwiazd, ale jeśli zapomnimy o tej dacie, to nic straconego. Zwiększona aktywność roju potrwa około tygodnia – od 4 do 11 maja, więc zawsze możemy wybrać też inną noc na obserwacje.

Radiant roju Eta Akwarydy jest dość nisko położony i wschodzi nad horyzont dopiero o godzinie 2 nad ranem. Wszyscy pasjonaci zjawisk astronomicznych muszą więc nastawić się na to, że będzie to długa noc. W czasie maksimum roju, możemy spodziewać się nawet 60 spadających gwiazd na godzinę, które będą poruszać się z prędkością około 66 km/h. To, czy rzeczywiście będzie możliwe dostrzeżenie takiej ilości meteorów, zależy od warunków pogodowych, fazy Księżyca, a także miejsca, z jakiego będziemy to zjawisko obserwować.

deszcz meteorów na nocnym niebie

Jak i gdzie obserwować deszcz meteorów Eta Akwarydy?

Eta Akwarydy tworzą wyjątkowy spektakl na niebie właśnie dzięki temu, że wychodzą z miejsca znajdującego się nisko nad horyzontem. Nie wyglądają więc jak typowe spadające gwiazdy. Mamy natomiast wrażenie, że są wystrzeliwane do góry, a dodatkowo pozostawiają za sobą też długie i efektowne smugi. Warto zrezygnować ze snu dla takiego widowiska, ale warto się też do niego dobrze przygotować, by zwiększyć swoje szanse na dostrzeżenie deszczu meteorów. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić prognozy pogody – w bardzo pochmurną noc raczej nie mamy po co wychodzić z domu.

W tym roku obserwacje utrudni nam też Księżyc – właśnie 5 maja wypada jego pełnia, a więc niebo będzie mocno rozświetlone światłem naszego naturalnego satelity. Nie oznacza to jednak, że mamy się poddać – musimy po prostu udać się w odosobnione i bardzo ciemne miejsce, by nie dokładać jeszcze zanieczyszczenia sztucznym światłem. W takich warunkach rzeczywiście może przydać nam się dodatkowy sprzęt do obserwacji, taki jak luneta z filtrem księżycowym, który polepsza widoki podczas pełni.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel