Zorza polarna w Polsce. Kiedy jest widoczna i gdzie ją obserwować?

2024-01-17

Zorza polarna, zwana także aurorą, to zjawisko atmosferyczne, które występuje w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi. Jest na tyle wyjątkowe, że turyści specjalnie wybierają się do Islandii lub Skandynawii, by na własne oczy je zobaczyć. Nie jest potrzebny do tego teleskop, ale musimy znaleźć się w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu. Jeśli zastanawiasz się, czy zorza polarna występuje w Polsce, to odpowiedź brzmi: bardzo rzadko. Czasami jednak do tego dochodzi. Nie możemy wprawdzie z dużym wyprzedzeniem przewidzieć, kiedy konkretnie wystąpi zorza polarna w Polsce, o której godzinie i w jaki dzień, ale jesteśmy w stanie ustalić poprzedzające ją zjawiska, zwiększające szanse na wystąpienie zorzy.

Zorza nad Polską – szanse na obserwacje

Zorza polarna jest efektem oddziaływania na gazy atmosferyczne, takie jak azot i tlen, cząsteczek pochodzących z wiatru słonecznego. Te cząsteczki, głównie protony i elektrony, są przyciągane do obszarów wokół biegunów magnetycznych Ziemi, gdzie wchodzą w interakcje z atomami i cząsteczkami atmosferycznymi, wywołując efekty świetlne. Typowymi barwami zorzy polarnej są zielona, czerwona, fioletowa i różowa. Zależą one od rodzaju gazu atmosferycznego, z którym oddziałują cząstki pochodzące z wiatru słonecznego, oraz od wysokości, na której te oddziaływania mają miejsce. Gromadzenie się cząsteczek wokół bieguna północnego i południowego stanowi odpowiedź na pytanie, dlaczego zorza polarna w Polsce nie jest powszechnym zjawiskiem. To w naszym kraju wyjątkowe wydarzenie, a dlaczego do niego czasem dochodzi? 

Zorza polarna nad plażą

Zorza polarna w Polsce - kiedy może pojawić się na naszym niebie?

Kluczowym czynnikiem jest aktywność słoneczna - ściśle powiązana z cyklami słonecznymi. Cykle słoneczne to regularne zmiany w aktywności słonecznej, trwające około 11 lat. W trakcie tych cykli, liczba plam słonecznych oraz intensywność emisji cząstek naładowanych zmieniają się. W okresie maksimum słonecznego, aktywność słoneczna osiąga szczyt, co oznacza zwiększoną ilość wiatru słonecznego. Od czasu do czasu, wybuchy na Słońcu są wyjątkowo intensywne, a w przestrzeń kosmiczną są wyrzucane duże ilości naładowanych cząsteczek, które docierają w większej ilości do ziemskiej atmosfery. To właśnie wtedy pojawia się największa szansa na to, by obserwować zorze polarne w Polsce.

Zorza polarna w Polsce - gdzie może się pojawić?

W Polsce największą możliwość oglądania zorzy polarnej mają osoby przebywające w północnej części kraju, ponieważ szanse rosną w miarę przemieszczania się na północ, w kierunku obszarów znajdujących się bliżej biegunów magnetycznych. Choć to właśnie z tych terenów docierają do nas zazwyczaj informacje o zaobserwowaniu zorzy polarnej, w poprzednich latach zdarzało się, że zorza była widoczna nawet w Bieszczadach. Miało to miejsce w 2003 roku, kiedy na Słońcu doszło do kilku silnych rozbłysków i można było obserwować zorzę nawet na niskich szerokościach geograficznych. Nie tak dawno, bo na początku listopada 2023 roku, zorza polarna dotarła aż po Podhale, Kraków i Dolny Śląsk. Na Słońcu nastąpił koronalny wyrzut masy, a jego efektem było tak niezwykłe i szeroko dostępne widowisko. 

Zorza polarna na niebie widocznym spomiędzy drzew

Najlepszym czasem na obserwację zorzy polarnej jest zazwyczaj zima, gdy noc jest długa, a niebo jest bardzo ciemne. Warto wybrać się w takie miejsca, które są oddalone od dużych miast i nie ma tam dużego zanieczyszczenia sztucznym światłem. Oczywiście musi dopisać nam również pogoda, niebo nie może być zakryte chmurami. Zorza polarna to zjawisko, którego nie można przewidzieć z dużym wyprzedzeniem. Nie wiemy więc, kiedy kolejna zorza polarna w Polsce wystąpi. Aby jej nie przegapić, warto śledzić aktywność Słońca. Są temu poświęcone tematyczne strony internetowe i aplikacje mobilne, na których na bieżąco monitoruje się rozbłyski naszej gwiazdy. Szanse na obserwację zorzy polarnej rosną w okresach wzmożonej aktywności słonecznej i obecnie trwa właśnie cykl, w którym aktywność Słońca będzie rosnąć – przewiduje się, że do 2025 roku. Znacznie zwiększa to szanse na możliwość obserwacji zorzy polarnej z terenu naszego kraju.

 

Zobacz podobne wpisy:

Polecane
Lornetka PROOPTIC 8x21

Lornetka PROOPTIC 8x21

51,99 PLN64,99 PLN
Lornetka PROOPTIC 8x42

Lornetka PROOPTIC 8x42

223,99 PLN279,99 PLN
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Kiedy będzie Zaćmienie Księżyca 2024?

Data dodania:
21.03.2024
Zaćmienie Księżyca to w 2024 roku bardzo rzadkie zjawisko, dlatego jeśli nie chcesz go przegapić, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu! Dowiesz się z niego, kiedy najbliższe zaćmienie Księżyca nastąpi, poznasz jego przyczynę i rodzaje, i przede wszystkim przygotujesz się na jego obserwację. Zapraszamy!

Jak wygląda pierwszy dzień wiosny?

Data dodania:
07.03.2024
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje końca zimy, dlatego dzisiaj sprawdzimy, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny. Jeśli chcecie dowiedzieć się też, jakie związane są z nim tradycje, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu!

Zorza polarna w Polsce. Kiedy jest widoczna i gdzie ją obserwować?

Data dodania:
17.01.2024
Zorza polarna w Polsce to bardzo rzadkie i przez to niezwykle wyjątkowe zjawisko, którego z pewnością nie można przegapić. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy są na nią największe szanse i z jakich terenów zazwyczaj można zorzę w Polsce zaobserwować. Zapraszamy!

Przelot komety blisko Ziemi. Czy lornetka wystarczy do obserwacji?

Data dodania:
11.01.2024
Każdy pasjonat astronomicznych obserwacji czeka na przelot komety. To jedno z bardziej niesamowitych zjawisk, dlatego w naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jakie komety zbliżą się do Ziemi w najbliższym czasie. Zapraszamy!

Kwadrantydy 2024 - kiedy jest najbliższy deszcz meteorów?

Data dodania:
22.12.2023
Początek roku to bardzo ciekawy czas dla pasjonatów astronomii. Możemy wtedy oglądać kilka zjawisk astronomicznych, spośród których najbardziej spektakularne są Kwadrantydy. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy historię ich powstania i podpowiadamy, kiedy i o której najlepiej rozpocząć ich obserwację. Zapraszamy!

Kiedy zaczyna się astronomiczna zima w 2023?

Data dodania:
19.12.2023
Z naszego najnowszego wpisu dowiesz się, jakie są rodzaje zimy i kiedy zacznie się w tym roku zima astronomiczna. Sprawdzimy, co to jest przesilenie zimowe, a także jakie obserwacje warto zimą prowadzić. Zapraszamy!

Geminidy 2023 - grudniowy rój meteorów. Jak się przygotować?

Data dodania:
11.12.2023
W grudniu na niebie królują Geminidy. To jeden z najbardziej aktywnych i najszybszych rojów meteorów, dlatego nie możesz go przegapić! W najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy najlepiej je obserwować. Zapraszamy!

Leonidy 2023. Jak przygotować się do obserwacji?

Data dodania:
09.11.2023
W listopadzie możemy obserwować Leonidy, czyli niezwykły rój meteorów. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, na czym polega ich wyjątkowość. Dowiesz się też, kiedy najlepiej przystąpić do ich obserwacji. Zapraszamy!

Orionidy 2023. Kiedy spojrzeć w niebo i co warto o nich wiedzieć?

Data dodania:
13.10.2023
Zbliża się noc spadających gwiazd, a tym razem na naszym niebie będą gościć Orionidy. To jeden z ciekawszych rojów meteorytów, który może dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy nastąpi jego maksimum i jak się na to niezwykłe zjawisko przygotować. Zapraszamy!

Drakonidy 2023. Kiedy obserwować październikowy rój meteorów?

Data dodania:
02.10.2023
Drakonidy to jedno ze zjawisk astronomicznych, które pojawia się na naszym niebie w październiku. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, w jaki dzień najlepiej zacząć je obserwować i przedstawiamy najważniejsze informacje o tym roju meteorów.

Wielka koniunkcja planet. Co to za zjawisko i kiedy możemy je obserwować?

Data dodania:
28.09.2023
W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy, na czym polega piękno Wielkiej koniunkcji planet. Wyjaśniamy, co to za zjawisko. Sprawdzamy, kiedy można je obserwować i dlaczego warto to robić. Zapraszamy!

Kiedy zaczyna się jesień? Jesień kalendarzowa a astronomiczna

Data dodania:
18.09.2023
Nadejście kolejnej pory roku wiąże się z wieloma zmianami. Zmienia się pogoda, a na niebie pojawiają się obiekty, które często są słabo widoczne lub niewidoczne podczas innych okresów w roku. Dzisiaj wyjaśnimy, na czym polega jesień kalendarzowa i astronomiczna, a także podpowiemy, jakich obiektów warto szukać wtedy na niebie. Zapraszamy do naszego wpisu!

Superksiężyc 2023. Spektakularne widowisko na niebie

Data dodania:
24.08.2023
Niezbyt często możemy obserwować aż dwie pełnie Superksiężyca w miesiącu, a w sierpniu pojawi się on na naszym niebie aż dwa razy. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, w jakie dni warto go wypatrywać i skąd w ogóle bierze się to zjawisko. Zapraszamy!

Noc spadających gwiazd - kiedy i gdzie oglądać Perseidy?

Data dodania:
03.08.2023
Perseidy to jeden z najbardziej widowiskowych rojów meteorów, który musi zobaczyć każdy miłośnik zjawisk astronomicznych. W najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy wypada jego maksimum i podpowiadamy, jak przygotować się na noc spadających gwiazd. Zapraszamy!  Dowiecie się też, jakie zjawisko może zakłócić nam w tym roku obserwacje i jak się do tego przygotować. Zapraszamy!

Aphelium i peryhelium - co to oznacza?

Data dodania:
04.07.2023
W kosmosie wszystko ciągle się zmienia i porusza - również Ziemia, która wykonuje swój roczny obieg wokół Słońca. Są związane z nim takie pojęcia, jak aphelium i peryhelium. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, co one oznaczają. Zapraszamy!

Kiedy jest pierwszy dzień lata?

Data dodania:
19.06.2023
Pierwszy dzień lata rozpoczyna radosny okres wakacji, długich dni i ciepłych temperatur, dlatego w naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy on wypada i jakie związane są z nim wydarzenia. Dowiecie się, jak świętowana jest Noc Kupały, i jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami lata. Zapraszamy!

Obłoki srebrzyste - czym są i kiedy je obserwować?

Data dodania:
05.06.2023
Obłoki srebrzyste to kolejne niezwykłe zjawisko na niebie, które koniecznie musicie zobaczyć. W naszym najnowszym wpisie prezentujemy najważniejsze informacje o tych chmurach, a także sprawdzamy, kiedy są najlepsze warunki do ich obserwacji. Zapraszamy!

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - najnowsze odkrycia

Data dodania:
01.06.2023
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba cały czas dostarcza nam fascynujących zdjęć i odkryć. W naszym dzisiejszym wpisie prezentujemy te najnowsze - musi je zobaczyć każdy pasjonat kosmosu. Zapraszamy!

Rój Eta Akwarydy - maksimum meteorów

Data dodania:
02.05.2023
Eta Akwarydy to kolejny deszcz meteorów, który możemy w tym roku obserwować. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy wypada jego maksimum. Poznacie też wszystkie ciekawostki i najważniejsze informacje. Zapraszamy!

Czym są Lirydy? Gdzie na niebie ich szukać?

Data dodania:
11.04.2023
Kwietniowe niebo wzbogaci nam rój meteorów o nazwie Lirydy, który stanowi nie lada gratkę dla pasjonatów astronomicznych zjawisk. Jest to rój charakteryzujący się dużą aktywnością, który potrafi nas jeszcze dodatkowo zaskoczyć dodatkową intensywnością, dlatego warto samodzielnie sprawdzić, co Lirydy zaprezentują nam w tym roku. W naszym najnowszym artykule sprawdzamy, kiedy wypada jego maksimum, a także gdzie szukać roju na niebie. Zapraszamy!

Supernowa - co to za zjawisko?

Data dodania:
30.03.2023
Supernowa to zjawisko, które fascynuje, a nawet przeraża. Ta spektakularna śmierć gwiazdy jest dowodem na to, że wszystko w kosmosie wciąż ewoluuje. W naszym najnowszym wpisie wyjaśniamy, czym jest i jak przebiega supernowa, a także omawiamy, w jaki sposób przyczyniła się ona do rozwoju życia na Ziemi. Zapraszamy!

Kometa C/2022 E3 (ZTF) coraz bliżej Ziemi

Data dodania:
17.01.2023
Już wkrótce na naszym niebie pojawi się kometa, której przelot w okolicach Ziemi zdarza się jedynie raz na 50 tysięcy lat. Mamy to szczęście, że będziemy mogli go na własne oczy zobaczyć, ponieważ właśnie zbliża się do nas kometa C/2022 E3 (ZTF). Takiej szansy nie będzie miało wiele następnych pokoleń, dlatego w najnowszym wpisie omawiamy najlepszy czas do jej obserwacji i przedstawiamy najciekawsze informacje na temat tego obiektu. Zapraszamy!

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce

Data dodania:
07.10.2022
Zbliża się wyjątkowe zjawisko na niebie, czyli częściowe zaćmienie Słońca. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje i ciekawostki na jego temat, i oczywiście zdradzamy, kiedy zaćmienie nastąpi. Jeśli chcesz poznać dokładną datę, a nawet godzinę, to koniecznie musisz się z nim zapoznać. Zapraszamy!

Pierścienie Saturna. Kiedy powstały i jak wyglądają?

Data dodania:
25.04.2024
W najnowszym wpisie skupiamy się na historii powstania, budowie i obserwacjach pierścieni Saturna. Sprawdzimy też, jak kształtuje się przyszłość tego niezwykle ciekawego obiektu astronomicznego. Zapraszamy!

Kiedy będzie Zaćmienie Księżyca 2024?

Data dodania:
21.03.2024
Zaćmienie Księżyca to w 2024 roku bardzo rzadkie zjawisko, dlatego jeśli nie chcesz go przegapić, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu! Dowiesz się z niego, kiedy najbliższe zaćmienie Księżyca nastąpi, poznasz jego przyczynę i rodzaje, i przede wszystkim przygotujesz się na jego obserwację. Zapraszamy!

Jak wygląda pierwszy dzień wiosny?

Data dodania:
07.03.2024
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje końca zimy, dlatego dzisiaj sprawdzimy, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny. Jeśli chcecie dowiedzieć się też, jakie związane są z nim tradycje, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu!
pixel