Jak wygląda pierwszy dzień wiosny?

2024-03-07

Pierwszy dzień wiosny to wyczekiwana przez wszystkich data, podczas której symbolicznie żegnamy się z zimą, a także zaczynamy wyczekiwać coraz dłuższych i cieplejszych dni. Co ciekawe, pierwszy dzień wiosny mogą wyznaczać bardzo różne daty - w zależności od tego, czy mówimy o wiośnie kalendarzowej, meteorologicznej, astrologicznej, a może nawet fenologicznej. Początek wiosny może mieć więc różne oblicza, a my omówimy dzisiaj je wszystkie, a także przyjrzymy się bliżej ciekawym zwyczajom, które są z nim związane.

Kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa?

Pierwszy dzień wiosny bardzo łatwo określić dla wiosny kalendarzowej. Wyznacza ją stała data, która jest różna dla półkuli północnej - 21. marca i dla półkuli południowej - 23. września. To najłatwiejszy do określenia początek wiosny, bo nawet jeśli zdarzy nam się zapomnieć tę datę, to bardzo szybko możemy sprawdzić ją w kalendarzu.

wiosenny zachód słońca na łące

Co oznaczają pojęcia astronomiczna wiosna i meteorologiczna wiosna?

Przejdźmy teraz do omówienia innych, ale równie ważnych rodzajów wiosny. Astronomiczna wiosna (możemy spotkać się też z błędnym pojęciem astrologiczna wiosna) to termin naukowy, który związany jest z takim zjawiskiem jak równonoc wiosenna. Dzień trwa wtedy tyle samo godzin co noc i czasami data ta pokrywa się z dniem, kiedy następuje pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. Może się też jednak zdarzyć, że równonoc wiosenna wypadnie nawet kilka dni wcześniej. W 2024 różnica wyniesie tylko jeden dzień i pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypadnie 20. marca. Od tego momentu dni będą robić się coraz dłuższe, a nocy będzie nam ubywać.

Meteorologiczna wiosna jest również typowo naukowym określeniem, zgodnie z którym pierwszy dzień wiosny wypada już 1. marca, a ostatni dzień tej pory roku ma miejsce 31. maja. Termin ten został ustalony w celach badawczych - przez meteorologów i klimatologów, by łatwiej było porównywać występujące w tym okresie temperatury czy opady, które występowały w różnych latach - od kiedy zaczęto wykonywać pomiary.

wiosna w górach

Oznaki wiosny w naturze

Wiosna to dla wielu osób najpiękniejsza pora roku, kiedy to po szarej i ponurej zimie zaczyna rozkwitać natura. Fenologiczna wiosna jest z tym ściśle związana - pierwsze pąki na krzewach, zieleniąca się trawa, drzewa, a także budząca się do życia fauna to jej oznaki. Zaczynają się one pojawiać wraz z rosnącą temperaturą powietrza. Zazwyczaj ma to miejsce na przełomie marca i kwietnia, dlatego często trudno jest nam określić konkretny, pierwszy dzień wiosny fenologicznej. Jedno jest pewne, to najlepszy okres dla wszystkich wielbicieli natury, bo możemy podziwiać kolejne etapy rozkwitu przyrody. Przydadzą nam się do tego mikroskopy, pod którymi lepiej widać budowę pierwszych wiosennych kwiatów i liści. Wraz z początkiem wiosny wracają też do nas ptaki, a także coraz łatwiej spotkać w lasach i parkach inne zwierzęta - w ich obserwacji pomocne będą nam z kolei teleskopy i lornetki.

Nie zawsze pierwsze oznaki wiosny są dla nas korzystne. Wiele osób doświadcza wtedy obniżenia nastroju, pogorszenia samopoczucia i zdrowia. To przesilenie wiosenne, które związane jest przede wszystkim z częstymi zmianami pogody. Na zmianę pada deszcz/śnieg i pojawia się słońce. Następują też skokowe zmiany temperatury, co sprzyja wychłodzeniu lub przegrzaniu organizmu. Na niektórych źle wpływa również zmiana czasu z zimowego na letni.

kwiaty polne rosnące wiosną

Tradycje wiosenne na świecie i w Polsce

Zmiany pór roku od zawsze związane są z legendami i tradycjami, które bywają praktykowane do dzisiaj lub nawiązują do dawnych zwyczajów. W Walencji organizowany jest Festiwal Ognia, w Japonii świętuje się Hanami, czyli rozkwit kwiatów wiśni, a w Polsce wciąż organizuje się topienie Marzanny. To symbol zimy i śmierci, który topiono lub palono w dzień równonocy wiosennej - miało to zapewnić obfite plony i przywołać wiosnę. Kukła Marzanny miała typowo żeńskie cechy i była uosobieniem bogini śmierci, dlatego trzeba było ją wynieść poza wieś lub miasto, by mogło odrodzić się życie. Zwyczaj ten wywodzi się jeszcze z czasów Słowian, kiedy to był związany z Jarymi Godami.

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej to również moment, na który czekają z niecierpliwością wszyscy uczniowie, bo tradycją już stało się, by obchodzić wtedy dzień wagarowicza. Część uczniów ucieka wtedy z lekcji, ale należy podkreślić, że nie ma na to oficjalnej zgody nauczycieli, którzy zazwyczaj i tak starają się zorganizować wtedy luźniejsze zajęcia. Dzień wagarowicza obchodzony jest również na Litwie. Pierwszy dzień wiosny to bardzo optymistyczny czas i jak widać - można świętować go na różne sposoby.

 

Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Kiedy będzie Zaćmienie Księżyca 2024?

Data dodania:
21.03.2024
Zaćmienie Księżyca to w 2024 roku bardzo rzadkie zjawisko, dlatego jeśli nie chcesz go przegapić, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu! Dowiesz się z niego, kiedy najbliższe zaćmienie Księżyca nastąpi, poznasz jego przyczynę i rodzaje, i przede wszystkim przygotujesz się na jego obserwację. Zapraszamy!

Jak wygląda pierwszy dzień wiosny?

Data dodania:
07.03.2024
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje końca zimy, dlatego dzisiaj sprawdzimy, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny. Jeśli chcecie dowiedzieć się też, jakie związane są z nim tradycje, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu!

Zorza polarna w Polsce. Kiedy jest widoczna i gdzie ją obserwować?

Data dodania:
17.01.2024
Zorza polarna w Polsce to bardzo rzadkie i przez to niezwykle wyjątkowe zjawisko, którego z pewnością nie można przegapić. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy są na nią największe szanse i z jakich terenów zazwyczaj można zorzę w Polsce zaobserwować. Zapraszamy!

Przelot komety blisko Ziemi. Czy lornetka wystarczy do obserwacji?

Data dodania:
11.01.2024
Każdy pasjonat astronomicznych obserwacji czeka na przelot komety. To jedno z bardziej niesamowitych zjawisk, dlatego w naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jakie komety zbliżą się do Ziemi w najbliższym czasie. Zapraszamy!

Kwadrantydy 2024 - kiedy jest najbliższy deszcz meteorów?

Data dodania:
22.12.2023
Początek roku to bardzo ciekawy czas dla pasjonatów astronomii. Możemy wtedy oglądać kilka zjawisk astronomicznych, spośród których najbardziej spektakularne są Kwadrantydy. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy historię ich powstania i podpowiadamy, kiedy i o której najlepiej rozpocząć ich obserwację. Zapraszamy!

Kiedy zaczyna się astronomiczna zima w 2023?

Data dodania:
19.12.2023
Z naszego najnowszego wpisu dowiesz się, jakie są rodzaje zimy i kiedy zacznie się w tym roku zima astronomiczna. Sprawdzimy, co to jest przesilenie zimowe, a także jakie obserwacje warto zimą prowadzić. Zapraszamy!

Geminidy 2023 - grudniowy rój meteorów. Jak się przygotować?

Data dodania:
11.12.2023
W grudniu na niebie królują Geminidy. To jeden z najbardziej aktywnych i najszybszych rojów meteorów, dlatego nie możesz go przegapić! W najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy najlepiej je obserwować. Zapraszamy!

Leonidy 2023. Jak przygotować się do obserwacji?

Data dodania:
09.11.2023
W listopadzie możemy obserwować Leonidy, czyli niezwykły rój meteorów. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, na czym polega ich wyjątkowość. Dowiesz się też, kiedy najlepiej przystąpić do ich obserwacji. Zapraszamy!

Orionidy 2023. Kiedy spojrzeć w niebo i co warto o nich wiedzieć?

Data dodania:
13.10.2023
Zbliża się noc spadających gwiazd, a tym razem na naszym niebie będą gościć Orionidy. To jeden z ciekawszych rojów meteorytów, który może dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy nastąpi jego maksimum i jak się na to niezwykłe zjawisko przygotować. Zapraszamy!

Drakonidy 2023. Kiedy obserwować październikowy rój meteorów?

Data dodania:
02.10.2023
Drakonidy to jedno ze zjawisk astronomicznych, które pojawia się na naszym niebie w październiku. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, w jaki dzień najlepiej zacząć je obserwować i przedstawiamy najważniejsze informacje o tym roju meteorów.

Wielka koniunkcja planet. Co to za zjawisko i kiedy możemy je obserwować?

Data dodania:
28.09.2023
W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy, na czym polega piękno Wielkiej koniunkcji planet. Wyjaśniamy, co to za zjawisko. Sprawdzamy, kiedy można je obserwować i dlaczego warto to robić. Zapraszamy!

Kiedy zaczyna się jesień? Jesień kalendarzowa a astronomiczna

Data dodania:
18.09.2023
Nadejście kolejnej pory roku wiąże się z wieloma zmianami. Zmienia się pogoda, a na niebie pojawiają się obiekty, które często są słabo widoczne lub niewidoczne podczas innych okresów w roku. Dzisiaj wyjaśnimy, na czym polega jesień kalendarzowa i astronomiczna, a także podpowiemy, jakich obiektów warto szukać wtedy na niebie. Zapraszamy do naszego wpisu!

Superksiężyc 2023. Spektakularne widowisko na niebie

Data dodania:
24.08.2023
Niezbyt często możemy obserwować aż dwie pełnie Superksiężyca w miesiącu, a w sierpniu pojawi się on na naszym niebie aż dwa razy. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, w jakie dni warto go wypatrywać i skąd w ogóle bierze się to zjawisko. Zapraszamy!

Noc spadających gwiazd - kiedy i gdzie oglądać Perseidy?

Data dodania:
03.08.2023
Perseidy to jeden z najbardziej widowiskowych rojów meteorów, który musi zobaczyć każdy miłośnik zjawisk astronomicznych. W najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy wypada jego maksimum i podpowiadamy, jak przygotować się na noc spadających gwiazd. Zapraszamy!  Dowiecie się też, jakie zjawisko może zakłócić nam w tym roku obserwacje i jak się do tego przygotować. Zapraszamy!

Aphelium i peryhelium - co to oznacza?

Data dodania:
04.07.2023
W kosmosie wszystko ciągle się zmienia i porusza - również Ziemia, która wykonuje swój roczny obieg wokół Słońca. Są związane z nim takie pojęcia, jak aphelium i peryhelium. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, co one oznaczają. Zapraszamy!

Kiedy jest pierwszy dzień lata?

Data dodania:
19.06.2023
Pierwszy dzień lata rozpoczyna radosny okres wakacji, długich dni i ciepłych temperatur, dlatego w naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy on wypada i jakie związane są z nim wydarzenia. Dowiecie się, jak świętowana jest Noc Kupały, i jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami lata. Zapraszamy!

Obłoki srebrzyste - czym są i kiedy je obserwować?

Data dodania:
05.06.2023
Obłoki srebrzyste to kolejne niezwykłe zjawisko na niebie, które koniecznie musicie zobaczyć. W naszym najnowszym wpisie prezentujemy najważniejsze informacje o tych chmurach, a także sprawdzamy, kiedy są najlepsze warunki do ich obserwacji. Zapraszamy!

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - najnowsze odkrycia

Data dodania:
01.06.2023
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba cały czas dostarcza nam fascynujących zdjęć i odkryć. W naszym dzisiejszym wpisie prezentujemy te najnowsze - musi je zobaczyć każdy pasjonat kosmosu. Zapraszamy!

Rój Eta Akwarydy - maksimum meteorów

Data dodania:
02.05.2023
Eta Akwarydy to kolejny deszcz meteorów, który możemy w tym roku obserwować. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy wypada jego maksimum. Poznacie też wszystkie ciekawostki i najważniejsze informacje. Zapraszamy!

Czym są Lirydy? Gdzie na niebie ich szukać?

Data dodania:
11.04.2023
Kwietniowe niebo wzbogaci nam rój meteorów o nazwie Lirydy, który stanowi nie lada gratkę dla pasjonatów astronomicznych zjawisk. Jest to rój charakteryzujący się dużą aktywnością, który potrafi nas jeszcze dodatkowo zaskoczyć dodatkową intensywnością, dlatego warto samodzielnie sprawdzić, co Lirydy zaprezentują nam w tym roku. W naszym najnowszym artykule sprawdzamy, kiedy wypada jego maksimum, a także gdzie szukać roju na niebie. Zapraszamy!

Supernowa - co to za zjawisko?

Data dodania:
30.03.2023
Supernowa to zjawisko, które fascynuje, a nawet przeraża. Ta spektakularna śmierć gwiazdy jest dowodem na to, że wszystko w kosmosie wciąż ewoluuje. W naszym najnowszym wpisie wyjaśniamy, czym jest i jak przebiega supernowa, a także omawiamy, w jaki sposób przyczyniła się ona do rozwoju życia na Ziemi. Zapraszamy!

Kometa C/2022 E3 (ZTF) coraz bliżej Ziemi

Data dodania:
17.01.2023
Już wkrótce na naszym niebie pojawi się kometa, której przelot w okolicach Ziemi zdarza się jedynie raz na 50 tysięcy lat. Mamy to szczęście, że będziemy mogli go na własne oczy zobaczyć, ponieważ właśnie zbliża się do nas kometa C/2022 E3 (ZTF). Takiej szansy nie będzie miało wiele następnych pokoleń, dlatego w najnowszym wpisie omawiamy najlepszy czas do jej obserwacji i przedstawiamy najciekawsze informacje na temat tego obiektu. Zapraszamy!

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce

Data dodania:
07.10.2022
Zbliża się wyjątkowe zjawisko na niebie, czyli częściowe zaćmienie Słońca. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje i ciekawostki na jego temat, i oczywiście zdradzamy, kiedy zaćmienie nastąpi. Jeśli chcesz poznać dokładną datę, a nawet godzinę, to koniecznie musisz się z nim zapoznać. Zapraszamy!

Pierścienie Saturna. Kiedy powstały i jak wyglądają?

Data dodania:
25.04.2024
W najnowszym wpisie skupiamy się na historii powstania, budowie i obserwacjach pierścieni Saturna. Sprawdzimy też, jak kształtuje się przyszłość tego niezwykle ciekawego obiektu astronomicznego. Zapraszamy!

Kiedy będzie Zaćmienie Księżyca 2024?

Data dodania:
21.03.2024
Zaćmienie Księżyca to w 2024 roku bardzo rzadkie zjawisko, dlatego jeśli nie chcesz go przegapić, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu! Dowiesz się z niego, kiedy najbliższe zaćmienie Księżyca nastąpi, poznasz jego przyczynę i rodzaje, i przede wszystkim przygotujesz się na jego obserwację. Zapraszamy!

Jak wygląda pierwszy dzień wiosny?

Data dodania:
07.03.2024
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje końca zimy, dlatego dzisiaj sprawdzimy, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny. Jeśli chcecie dowiedzieć się też, jakie związane są z nim tradycje, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu!
pixel