Astrofotografia smartfonem. Jak uchwycić gwiazdy na zdjęciu?

Data dodania:
23.05.2023
Astrofotografia to dziedzina, która cieszy się coraz większą popularnością, jednak wydaje się być ona zarezerwowana głównie dla profesjonalistów lub posiadających drogi sprzęt. Na szczęście, dzięki rozwojowi technologii smartfonów oraz coraz większej dostępności niedrogich teleskopów, amatorzy również mogą się cieszyć pięknem gwiazd. Dziś sprawdzimy, jak się do tego zabrać i jakich akcesoriów będziemy potrzebować.

Gwiazdozbiór Panny - gdzie i kiedy go szukać?

Data dodania:
09.05.2023
Maj to idealny miesiąc, by obserwować gwiazdozbiór Panny. To niezwykle ciekawy obszar nieba, zawierający tysiące galaktyk i parę innych ciekawych obiektów. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy jak go znaleźć. Przedstawiamy też najważniejsze i najciekawsze informacje na jego temat. Zapraszamy!

Rój Eta Akwarydy - maksimum meteorów

Data dodania:
02.05.2023
Eta Akwarydy to kolejny deszcz meteorów, który możemy w tym roku obserwować. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, kiedy wypada jego maksimum. Poznacie też wszystkie ciekawostki i najważniejsze informacje. Zapraszamy!

Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi?

Data dodania:
19.04.2023
W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, który ma angażować wszystkie narody świata w ochronę natury. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, w jaki konkretnie dzień organizowane są obchody, a także wyjaśniamy genezę tego święta. Dowiecie się też, jak każdy z nas może dbać o środowisko. Zapraszamy!

Prezent dla chrześniaka lub chrześnicy

Data dodania:
17.04.2023
Rola rodzica chrzestnego jest wyjątkowa i jeśli zgodziliśmy się ją pełnić, to od czasu do czasu będziemy też wręczać naszemu chrześniakowi prezenty. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jakie oryginalne i praktyczne upominki można mu podarować. Zapraszamy do lektury!

Czym są Lirydy? Gdzie na niebie ich szukać?

Data dodania:
11.04.2023
Kwietniowe niebo wzbogaci nam rój meteorów o nazwie Lirydy, który stanowi nie lada gratkę dla pasjonatów astronomicznych zjawisk. Jest to rój charakteryzujący się dużą aktywnością, który potrafi nas jeszcze dodatkowo zaskoczyć dodatkową intensywnością, dlatego warto samodzielnie sprawdzić, co Lirydy zaprezentują nam w tym roku. W naszym najnowszym artykule sprawdzamy, kiedy wypada jego maksimum, a także gdzie szukać roju na niebie. Zapraszamy!

Gwiazdozbiór Lwa - jak znaleźć?

Data dodania:
04.04.2023
Gwiazdozbiór Lwa to jeden z największych i najważniejszych gwiazdozbiorów, który możemy obserwować w miesiącach wiosennych. Z naszego najnowszego wpisu dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji na temat Lwa. Zapraszamy.

Supernowa - co to za zjawisko?

Data dodania:
30.03.2023
Supernowa to zjawisko, które fascynuje, a nawet przeraża. Ta spektakularna śmierć gwiazdy jest dowodem na to, że wszystko w kosmosie wciąż ewoluuje. W naszym najnowszym wpisie wyjaśniamy, czym jest i jak przebiega supernowa, a także omawiamy, w jaki sposób przyczyniła się ona do rozwoju życia na Ziemi. Zapraszamy!

Jak wygląda pierwszy dzień wiosny?

Data dodania:
16.03.2023
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje końca zimy, dlatego dzisiaj sprawdzimy, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny. Jeśli chcecie dowiedzieć się też, jakie związane są z nim tradycje, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu!

Kiedy obserwować gwiazdozbiór Raka?

Data dodania:
10.03.2023
Gwiazdozbiór Raka to najciemniejsza konstelacja ze wszystkich gwiazdozbiorów zodiakalnych, ale wciąż warto odnaleźć ją na nocnym niebie. W najnowszym wpisie podpowiadamy, jak to zrobić. Znajdziecie też w nim najciekawsze informacje o tym zodiaku. Zapraszamy!

Meteor a meteoryt - na czym polega różnica?

Data dodania:
01.03.2023
W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, czym różni się meteor od meteorytu, bo różnica jest znaczna, a zdarza się, że pojęcia te stosuje się zamiennie. Jeśli chcecie raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości, a także poznać najciekawsze informacje o meteorach i meteorytach, to zapraszamy do czytania!

Gwiazdozbiór Bliźniąt - jak znaleźć?

Data dodania:
22.02.2023

Trwa obecnie najlepszy czas do obserwacji gwiazdozbioru Bliźniąt. Jest on na tyle ciekawy, że fascynuje nawet doświadczonych astronomów i tak łatwo go znaleźć, że bez problemu wyszukają go na niebie również początkujący pasjonaci gwiazd. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat tej konstelacji. Zapraszamy!

Dzień Nauki Polskiej

Dzień Nauki Polskiej

Data dodania:
17.02.2023
Może nie wszyscy wiecie, że od niedawna obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Ma on na celu uczczenie wszystkich wybitnych polskich naukowców, którzy na stałe zapisali się w historii świata. Jeśli zastanawiacie się, kiedy jest obchodzony i jak można go celebrować, to koniecznie musicie zajrzeć do naszego nowego wpisu. Zapraszamy!

Kiedy Pluton przestał być planetą?

Data dodania:
15.02.2023
Przez wiele lat sądziliśmy, że Pluton jest kolejną planetą Układu Słonecznego, a potem w ciągu jednego dnia został on z tej pozycji zdegradowany. Jakim obiektem jest więc Pluton i jakie informacje na jego temat zostały potwierdzone? Tego, a nawet o wiele więcej, dowiecie się z naszego najnowszego wpisu. Zapraszamy!
Pomysły na Walentynki

Pomysły na Walentynki

Data dodania:
07.02.2023
Jeśli nie macie żadnego pomysłu na ciekawe spędzenie Walentynek, to koniecznie musicie sprawdzić nasze propozycje. W naszym najnowszym wpisie znajdziecie pomysły na oryginalne prezenty Walentynkowe, a także romantyczną randkę pod gwiazdami. Zapraszamy!

Jak powstaje czarna dziura?

Data dodania:
02.02.2023
Czarne dziury to prawdopodobnie najciekawsze elementy Wszechświata - głównie dlatego, że niewiele o nich wiemy. Wciąż bardzo wiele teorii na ich temat czeka na potwierdzenie, ale i tak są one niezwykle ciekawe. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje na temat czarnych dziur i tego, jak powstają. Zapraszamy!

Gwiazdozbiór Byka - jak znaleźć?

Data dodania:
23.01.2023
Byk to niezwykle ciekawy gwiazdozbiór zodiakalny, który stanowi łatwy obiekt do obserwacji. W naszym najnowszym wpisie podpowiadamy, jak najszybciej znaleźć go na nocnym niebie, a także prezentujemy ciekawostki i mity z nim związane. Zapraszamy!

Kometa C/2022 E3 (ZTF) coraz bliżej Ziemi

Data dodania:
17.01.2023
Już wkrótce na naszym niebie pojawi się kometa, której przelot w okolicach Ziemi zdarza się jedynie raz na 50 tysięcy lat. Mamy to szczęście, że będziemy mogli go na własne oczy zobaczyć, ponieważ właśnie zbliża się do nas kometa C/2022 E3 (ZTF). Takiej szansy nie będzie miało wiele następnych pokoleń, dlatego w najnowszym wpisie omawiamy najlepszy czas do jej obserwacji i przedstawiamy najciekawsze informacje na temat tego obiektu. Zapraszamy!

Czym jest montaż paralaktyczny lunety i jak go ustawić?

Data dodania:
09.01.2023
Montaż paralaktyczny to bardzo przydatne narzędzie, które zwiększa komfort długich i zaawansowanych obserwacji kosmicznych, ale... najpierw trzeba wiedzieć jak go prawidłowo ustawić. Nie jest to łatwe, ale czasami warto. Jeśli chcecie poznać wady i zalety montaży paralaktycznych, a także dowiedzieć się, czy sprawdzą się w Waszym przypadku i jak należy je obsługiwać, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu.

Kwadrantydy 2023 - kiedy jest najbliższy deszcz meteorów?

Data dodania:
02.01.2023
Początek roku to bardzo ciekawy czas dla pasjonatów astronomii. Możemy wtedy oglądać kilka zjawisk astronomicznych, spośród których najbardziej spektakularne są Kwadrantydy. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy historię ich powstania i podpowiadamy, kiedy i o której najlepiej rozpocząć ich obserwację. Zapraszamy!

Jaki teleskop do 500 zł wybrać?

Data dodania:
30.12.2022
Jeśli szukaliście budżetowego sprzętu do obserwacji astronomicznych, to nasz poradnik jest właśnie dla Was! Dowiecie się z niego, na co zwracać uwagę przy wyborze teleskopu, a także poznacie trzy modele dobrych teleskopów do 500 złotych. Zapraszamy!

Kiedy zaczyna się astronomiczna zima?

Data dodania:
21.12.2022
Początek zimy kalendarzowej nie zawsze pokrywa się z pierwszym dniem zimy astronomicznej. Sprawdzamy, jak to wygląda w roku 2022 i przedstawiamy najciekawsze informacje związane z początkiem zimy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega przesilenie zimowe i dlaczego był to kiedyś jeden z najważniejszych dni w roku, to koniecznie musisz zapoznać się z naszym najnowszym wpisem. Zapraszamy!

Gwiazdozbiór Barana - jak znaleźć?

Data dodania:
16.12.2022
Grudzień to najlepszy czas do obserwacji Gwiazdozbioru Barana i jego najciekawszych gwiazd, a także innych znajdujących się na jego obszarze ciał niebieskich. W naszym najnowszych wpisie dzielimy się z Wami najważniejszymi informacji na temat tej konstelacji, które powinien znać każdy pasjonat astronomii. Zapraszamy!

Prezenty pod choinkę dla dzieci

Data dodania:
09.12.2022
Właśnie teraz jest najlepszy moment na to, by wybierać prezenty pod choinkę dla dzieci, dlatego przygotowaliśmy dla Was pare pomysłów. Jeśli szukacie wartościowego, edukacyjnego prezentu, który sprawi dzieciom wiele radości i zapewni dużo zabawy, to świetnie trafiliście. Jak to jest możliwe? Dowiecie się z naszego najnowszego wpisu.

Pierwszy mikroskop - ciekawostki historyczne

Data dodania:
02.12.2022
Mikroskop jest narzędziem badawczym, dzięki któremu mocno rozwinęły się różne dziedziny nauki i dokonano za jego pomocą też wielu przełomowych odkryć. Związane są więc z nim różne ciekawostki, które pokazują jak ważny był, i wciąż jest, mikroskop dla rozwoju ludzkości. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim najciekawszych faktów, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu. Przedstawiamy w nim informacje na temat jego odkrywców, a także przeprowadzanych za pomocą mikroskopów badań.
pixel