Meteor a meteoryt - na czym polega różnica?

2023-03-01

Spadające gwiazdy to jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych i jeśli szukaliście na jego temat informacji, to na pewno spotkaliście się z takimi określeniami jak meteor czy meteoryt. Są one bardzo podobne, czasami stosuje się je zamiennie i jest to błąd, ponieważ dotyczą one dwóch różnych obiektów. Odpowiemy więc dzisiaj na pytania: co to meteor i czym jest meteoryt?

Czym jest meteoroid?

Zanim przejdziemy do różnic między meteorem a meteorytem, musimy najpierw wyjaśnić czym jest meteoroid, ponieważ jest to źródło omawianych przez nas dzisiaj obiektów kosmicznych. Meteoroid to każde drobne ciało, np. kamień lub drobinka skalna tworząca pył kosmiczny, która krąży po orbicie wokół Słońca. Jego rozmiar może wynosić od 0,01 milimetra do 10 metrów. Jeśli dane ciało jest większe niż 10 metrów, to jest to już wtedy planetoida lub asteroida. Obiekty te są pozostałościami po czasach kształtowania się Układu Słonecznego, a najwięcej meteoroidów krąży między Marsem i Jowiszem. Stąd też biorą się meteoryty i meteory, choć czasem ich źródłem są również przelatujące w pobliżu Ziemi komety.

meteoroidy, okruchy skalne w kosmosie

Co to jest meteoryt, a czym jest meteor?

Czasami meteoroid wypada ze swojej orbity, np. po zderzeniu z innym meteoroidem, a następnie wpada w atmosferę ziemską - z prędkością wynoszącą nawet 20 km/s. Opór powietrza go wyhamowuje, ale i tak zaczyna się spalać - powodując zjawisko świetlne zwane meteorem. Meteor jest więc śladem świetlnym, pozostawionym przez spalające się w ziemskiej atmosferze ciało. Meteory mogą świecić z bardzo różnym natężeniem. Niektóre są ledwie widoczne gołym okiem, inne mogą być jaśniejsze niż Księżyc w pełni. Jeśli meteor jest jaśniejszy niż -4m, to określamy go wtedy pojęciem bolid. Spadający meteoryt może być następstwem tego zjawiska, ale nie musi.

meteor na niebie

Meteor

Większość takich obiektów ulega całkowitemu spaleniu, ale nie wszystkie. Duże fragmenty skalne mogą w jakiejś części przetrwać podróż przez atmosferę ziemską i wtedy meteoryt uderza w Ziemię. Meteoryt jest więc obiektem, którego pozostałości można odnaleźć w miejscu, gdzie nastąpiło uderzenie.

Jak rozpoznać meteoryt i gdzie go szukać?

Odnalezienie pochodzącego z przestrzeni kosmicznej ciała to na pewno nie lada przeżycie i jednocześnie bardzo trudne zadanie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak wygląda meteoryt, a często wyglądają one jak ziemskie skały czy kamienie. Można jednak też znaleźć meteoryty o znakach szczególnych dla tego typu obiektów. Jest nim na pewno cienka i ciemna skorupa obtopieniowa - matowa lub błyszcząca, a także płytkie wgłębienia na powierzchni meteorytu. Meteoryt jest też zazwyczaj dużo cięższy niż ziemskie twory skalne, a także przyciąga magnes. Największy problem jest z rozpoznaniem meteorytów, które spadły na Ziemię bardzo dawno temu, ponieważ ich powierzchnia przybiera wtedy rdzawy kolor i trzeba dokonać bardziej szczegółowej analizy - wykorzystuje się do tego również mikroskop.

meteoryt przed uderzeniem

Meteoryt przed uderzeniem w Ziemię

Niełatwo jest też odnaleźć miejsce, w którym meteoryt spadł na Ziemię. Nawet jeśli jesteśmy świadkami tego wydarzenia, to i tak miejsce zderzenia z Ziemią może być oddalone od nas o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów. Potrzeba więc do tego dwóch obserwatorów, którzy będą znajdować się w równie dalekiej odległości od siebie, by możliwe było obliczenie dokładnego miejsca upadku meteorytu.

krater w Arizonie po uderzeniu w Ziemię meteorytu

Krater po uderzeniu w Ziemię meteorytu, Arizona

Jakie wyróżniamy rodzaje meteorytów?

Podziału meteorytów dokonuje się według ich składu, ponieważ mają one różną zawartość metali. Wyróżniamy więc meteoryty żelazne, które są prawie w całości zbudowane z metalu i powstały prawdopodobnie w wyniku stopienia się jąder asteroid. Meteoryty kamienne zawierają głównie minerały krzemianowe i dzielą się na dwa główne rodzaje: chondryty i achondryty. Chondryt to meteoryt kamienny, który jest jednocześnie jednym z najstarszych materiałów w Układzie Słonecznym. Meteoryty kamienno-żelazne składają się natomiast w równym stopniu z metali i krzemianów, a dzielimy je jeszcze dodatkowo na pallazyty i mezosyderyty.

Najciekawsze meteoryty w historii Ziemi

Omówmy teraz kilka najciekawszych meteorytów, których gabaryty sprawiły, że stanowią one atrakcję turystyczną lub nawet zmieniły historię naszej planety. Meteoryt Hoba to największy meteoryt na świecie, który został przez człowieka odnaleziony - w Namibii w 1920 roku. Waży około 60 ton i wyróżnia go nie tylko rozmiar, ale i płaski kształt. Meteoryt Ahnighito waży wprawdzie o połowę mniej, bo jedyne 34 tony, ale liczy sobie aż 4,5 miliarda lat, czyli tyle co nasze Słońce.

meteoryt Hoba w Namibii

Meteoryt Hoba w Namibii

Natomiast największy meteoryt, który uderzył w Ziemię to jednocześnie meteoryt, który zabił dinozaury. Szacuje się, że była to mająca 10 kilometrów planetoida, a więc ogromny obiekt. Ostatnie badania pokazują jednak, że to nie gabaryty ani siła uderzenia przyczyniły się do wyginięcia dinozaurów, a także wielu innych gatunków zwierząt i roślin, a bardziej niefortunne miejsce, w którym meteoryt spadł. Na dnie Zatoki Meksykańskiej znajduje się szeroki na 150 kilometrów krater Chicxulub, który jest dowodem na to wydarzenie. Miliony lat temu było tam płytkie morze, na którego dnie znajdowały się ogromne ilości siarki. Uderzenie je uwolniło, a bogaty w siarkę pył utrzymywał się w atmosferze przez wiele lat - blokując światło słoneczne i powodując epokę lodowcową.

Spadający meteoryt w Polsce i innych rejonach świata

W Polsce również odnaleziono duży obiekt i jest nim meteoryt Morasko. Waży on 270 kilogramów, ale jest to jedynie jeden z tysiąca fragmentów, na które rozleciał się większy obiekt. Warto pamiętać, że meteory każdego dnia wpadają w atmosferę ziemską, ale tylko niektóre z nich powodują spektakularne wydarzenia, jak np. meteor nad Norwegią, który był tak jasny, że rozświetlił do tego stopnia niebo, że zrobiło się jasno jak za dnia. Niezłe zamieszanie spowodował też meteor Czelabińsk - superbolid jaśniejszy od Księżyca w pełni, który eksplodował, a powstała fala uderzeniowa zraniła wielu ludzi i zniszczyła ponad 7000 budynków. Spadający na Ziemię meteoryt może być więc niebezpiecznym zjawiskiem, dlatego lepiej jeśli ma to miejsce na odludnych terenach, a my możemy obserwować całe wydarzenie z bezpiecznej odległości.


Zobacz podobne wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Pierścienie Saturna. Kiedy powstały i jak wyglądają?

Data dodania:
25.04.2024
W najnowszym wpisie skupiamy się na historii powstania, budowie i obserwacjach pierścieni Saturna. Sprawdzimy też, jak kształtuje się przyszłość tego niezwykle ciekawego obiektu astronomicznego. Zapraszamy!

Satelity Starlink - co to za obiekty? Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie satelitarnym Elona Muska

Data dodania:
03.11.2023
Satelity Starlink mogą zrewolucjonizować nasz świat. Przyczynić się do jego szybszego i bardziej równego rozwoju. Jeśli nadal nie wiesz, na czym polega ten ambitny projekt, to koniecznie musisz przeczytać nasz artykuł, bo być może już wkrótce będziesz z sieci Starlink korzystać! Zapraszamy!

Dzień Edukacji Narodowej. Historia i znaczenie tego święta

Data dodania:
09.10.2023
Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej, czyli najważniejsze święto polskiej oświaty. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jaka jest jego historia, przedstawiamy najważniejsze daty, a także prezentujemy sposoby jego celebracji. Zapraszamy!

Ewolucja gwiazd: etapy ich życia. Od narodzin po spektakularną śmierć

Data dodania:
22.09.2023
Ewolucja gwiazd to jedno z najważniejszych zagadnień, jakim zajmują się badacze Wszechświata. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jakie procesy zachodzą we wciąż zmieniającym się kosmosie. W najnowszym wpisie sprawdzamy, ile żyją gwiazdy i jakie są poszczególne etapy ich życia. Zapraszamy!

Satelity na niebie. Jak działają i co robią w przestrzeni kosmicznej?

Data dodania:
14.09.2023
Każdej nocy możemy obserwować satelity na niebie, które stanowią nieodłączny element jego krajobrazu. W dużej mierze to właśnie dzięki nim człowiek dokonał skoku cywilizacyjnego. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jakie są ich funkcje i zadania, jak działają i jaka jest historia sztucznych satelit. Zapraszamy!

Egzoplaneta - co to takiego?

Data dodania:
28.07.2023
Egzoplanety to jedne z najbardziej ekscytujących obiektów astronomicznych. Jeśli gdzieś w kosmosie znajduje się życie, to właśnie tam. W najnowszym wpisie przedstawiamy rodzaje egzoplanet i sprawdzamy, które z nich są najbardziej podobne do Ziemi. Zapraszamy!

Kosmiczne podboje. Pierwszy człowiek na Księżycu

Data dodania:
19.07.2023
Kosmiczne podróże fascynują ludzkość od wieków, choć udało nam się dotrzeć "jedynie" na Księżyc. Pierwszy człowiek na Księżycu na zawsze zapisał się w naszej historii, dlatego w najnowszym wpisie sprawdzamy, kim był i jak wyglądała jego droga na Srebrny Glob.

Co to jest jednostka astronomiczna?

Data dodania:
30.06.2023
Jednostka astronomiczna to podstawowa jednostka, jaka jest wykorzystywana w astronomii. Jej znajomość jest niezbędna nie tylko dla profesjonalnych badaczy kosmosu, ale i astronomów-amatorów, dlatego w naszym najnowszym wpisie przedstawiamy jej definicję. Wyjaśnimy też kilka innych jednostek odległości, które są w astronomii stosowane. Zapraszamy!

Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi?

Data dodania:
19.04.2023
W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, który ma angażować wszystkie narody świata w ochronę natury. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, w jaki konkretnie dzień organizowane są obchody, a także wyjaśniamy genezę tego święta. Dowiecie się też, jak każdy z nas może dbać o środowisko. Zapraszamy!

Meteor a meteoryt - na czym polega różnica?

Data dodania:
01.03.2023
W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, czym różni się meteor od meteorytu, bo różnica jest znaczna, a zdarza się, że pojęcia te stosuje się zamiennie. Jeśli chcecie raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości, a także poznać najciekawsze informacje o meteorach i meteorytach, to zapraszamy do czytania!

Kiedy Pluton przestał być planetą?

Data dodania:
15.02.2023
Przez wiele lat sądziliśmy, że Pluton jest kolejną planetą Układu Słonecznego, a potem w ciągu jednego dnia został on z tej pozycji zdegradowany. Jakim obiektem jest więc Pluton i jakie informacje na jego temat zostały potwierdzone? Tego, a nawet o wiele więcej, dowiecie się z naszego najnowszego wpisu. Zapraszamy!

Jak powstaje czarna dziura?

Data dodania:
02.02.2023
Czarne dziury to prawdopodobnie najciekawsze elementy Wszechświata - głównie dlatego, że niewiele o nich wiemy. Wciąż bardzo wiele teorii na ich temat czeka na potwierdzenie, ale i tak są one niezwykle ciekawe. W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje na temat czarnych dziur i tego, jak powstają. Zapraszamy!

Pierwszy mikroskop - ciekawostki historyczne

Data dodania:
02.12.2022
Mikroskop jest narzędziem badawczym, dzięki któremu mocno rozwinęły się różne dziedziny nauki i dokonano za jego pomocą też wielu przełomowych odkryć. Związane są więc z nim różne ciekawostki, które pokazują jak ważny był, i wciąż jest, mikroskop dla rozwoju ludzkości. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim najciekawszych faktów, to zapraszamy do naszego najnowszego wpisu. Przedstawiamy w nim informacje na temat jego odkrywców, a także przeprowadzanych za pomocą mikroskopów badań.

Co to jest lornetka noktowizyjna?

Data dodania:
28.10.2022
Lornetka noktowizyjna to narzędzie, które pozwala nam widzieć w ciemnościach. Bywa niezbędna podczas nocnych aktywności w lesie lub innym ciemnym otoczeniu. Do wyboru mamy różne rodzaje lornetek i jeśli planujesz zakup modelu dla siebie, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Przedstawiamy w nim, jakie masz możliwości i podpowiadamy, czym się przy wyborze takiej lornetki kierować. Zapraszamy!

Czym jest mgławica?

Data dodania:
30.09.2022
Mgławice to jedne z najciekawszych obiektów na niebie, których dostrzeżenie nie jest jednak takie proste. Wymaga wiedzy, cierpliwości i odpowiedniego sprzętu, ale naprawdę warto. W najnowszym wpisie wyjaśniamy, czym są mgławice i na czym polegają różnice między poszczególnymi ich typami. Jeśli chcecie dowiedzieć się, czym charakteryzują się te tajemnicze i fascynujące obiekty, to koniecznie musicie go przeczytać.

Co to jest adaptacja oka?

Data dodania:
23.09.2022
Narząd wzroku człowieka to bardzo sprawne narzędzie, dzięki któremu możemy wyraźnie widzieć w prawie każdych warunkach. Jest to między innymi możliwe dzięki adaptacji i akomodacji oczu - jednych z najważniejszych funkcji tego narządu. Jeśli chcecie dowiedzieć się na czym one polegają, to koniecznie zajrzyjcie do naszego wpisu.

Astronomia a astrologia - czym się różnią?

Data dodania:
29.08.2022
Astronomia jest często mylona z astrologią, a astrologia jest często brana za naukę. Warto więc wyjaśnić te nieporozumienia i usystematyzować swoją wiedzę, dotyczącą zarówno astronomii, jak i astrologii. Wyjaśniamy dzisiaj te pojęcia, porównujemy je ze sobą i tłumaczymy na czym polegają różnice. Jeśli Wy również macie w tym temacie wątpliwości, to powinniście zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Zapraszamy!

Pierwsze zdjęcia z teleskopu Webba - ewolucja Wszechświata

Data dodania:
20.07.2022
Skonstruowanie największego teleskopu w historii ludzkości zajęło wiele lat, ale w końcu się doczekaliśmy. Wysłanie teleskopu Webba w przestrzeń kosmiczną, a także kalibracja jego ustawień, zakończyły się sukcesem i możemy już nawet oglądać pierwsze zdjęcia. Zapierają one dech w piersiach i na pewno są dowodem na to, że było warto. Jeśli chcecie zobaczyć najlepsze zdjęcia kosmosu, jakie do tej pory udało się wykonać, to koniecznie musicie zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Zapraszamy!

Jak powstaje zorza polarna?

Data dodania:
11.07.2022
Zorza polarna to niezwykle piękne i fascynujące zjawisko na niebie, za którym kryją się równie ciekawe reakcje, zachodzące w kosmosie i ziemskiej atmosferze. Jeśli interesuje Cię, jak powstaje zorza polarna, to koniecznie musisz zajrzeć do naszego najnowszego wpisu. Przedstawiamy w nim naukowe ustalenia, podpowiadamy gdzie i kiedy warto się wybrać, by móc podziwiać najpiękniejsze zorze, a także sprawdzamy, czy jest to możliwe również w Polsce. Zapraszamy!

Planeta X - 9 planeta Układu Słonecznego

Data dodania:
01.07.2022
Każdy, kto choć trochę interesuje się astronomią, na pewno słyszał o Planecie X. Ten nieznany obiekt możliwe, że nie tylko jest kolejną planetą w naszym Układzie Słonecznym, ale wpływa też na życie na Ziemi. Związanych jest z nim wiele ciekawych teorii i badań, które próbują odpowiedzieć nie tylko na pytanie, gdzie taki obiekt się znajduje, ale czy w ogóle istnieje. Cały czas trwają poszukiwania Dziewiątej Planety i jeśli chcecie dowiedzieć się, czy coś z nich wynikło, to koniecznie musicie zapoznać się z naszym najnowszym wpisem. Zapraszamy!

Gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy

Data dodania:
12.05.2022
Wielka Niedźwiedzica to gwiazdozbiór, który zawiera w sobie jeden z najbardziej rozpoznawalnych asteryzmów na niebie - Wielki Wóz. Obie te formacje stanowią niezwykle ciekawe obiekty obserwacyjne, które sprawdzają się zarówno w przypadku początkujących miłośników astronomii, jak i tych bardziej zaawansowanych. Jeśli chcecie poznać ciekawostki dotyczące Wielkiej Niedźwiedzicy i dowiedzieć się, kiedy i jak najlepiej ją obserwować, to zapraszamy do naszego artykułu.

Budowa mikroskopu - z czego się składa?

Data dodania:
25.03.2022
Mikroskop to podstawowe narzędzie do obserwacji mikroświata, ale zanim do niej przystąpimy, warto zapoznać się z jego budową. Znacznie ułatwi to Wam obsługę mikroskopu, a więc i przeprowadzanie badań. To podstawowy krok, który powinien wykonać każdy początkujący użytkownik tego urządzenia, więc już teraz zapraszamy do naszego najnowszego wpisu i zapoznania się z budową mikroskopu!
pixel