Wielka koniunkcja planet. Co to za zjawisko i kiedy możemy je obserwować?

Data dodania:
28.09.2023
W naszym najnowszym wpisie przedstawiamy, na czym polega piękno Wielkiej koniunkcji planet. Wyjaśniamy, co to za zjawisko. Sprawdzamy, kiedy można je obserwować i dlaczego warto to robić. Zapraszamy!

Ewolucja gwiazd: etapy ich życia. Od narodzin po spektakularną śmierć

Data dodania:
22.09.2023
Ewolucja gwiazd to jedno z najważniejszych zagadnień, jakim zajmują się badacze Wszechświata. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jakie procesy zachodzą we wciąż zmieniającym się kosmosie. W najnowszym wpisie sprawdzamy, ile żyją gwiazdy i jakie są poszczególne etapy ich życia. Zapraszamy!

Kiedy zaczyna się jesień? Jesień kalendarzowa a astronomiczna

Data dodania:
18.09.2023
Nadejście kolejnej pory roku wiąże się z wieloma zmianami. Zmienia się pogoda, a na niebie pojawiają się obiekty, które często są słabo widoczne lub niewidoczne podczas innych okresów w roku. Dzisiaj wyjaśnimy, na czym polega jesień kalendarzowa i astronomiczna, a także podpowiemy, jakich obiektów warto szukać wtedy na niebie. Zapraszamy do naszego wpisu!

Satelity na niebie. Jak działają i co robią w przestrzeni kosmicznej?

Data dodania:
14.09.2023
Każdej nocy możemy obserwować satelity na niebie, które stanowią nieodłączny element jego krajobrazu. W dużej mierze to właśnie dzięki nim człowiek dokonał skoku cywilizacyjnego. W naszym najnowszym wpisie sprawdzamy, jakie są ich funkcje i zadania, jak działają i jaka jest historia sztucznych satelit. Zapraszamy!
    pixel