Latarki
Latarka to narzędzie, które może przydać się w każdej chwili. Nie tylko po zmroku, gdy zapanują całkowite ciemności, ale też w ciągu dnia, gdy musimy dojrzeć coś ukrytego w cieniu w piwnicy. Latarkę warto mieć zawsze przy sobie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się konieczność jej użycia. Na całe szczęście jest to możliwe, ponieważ obecnie dostępne są bardzo małe latarki, które mogą nam posłużyć jako brelok do kluczy. Jeśli potrzebujecie większej latarki o dużej mocy, to takie też można oczywiście kupić. Bogaty wybór latarek o różnych parametrach, takich jak źródło światła, rodzaj zasilania, siła światła i jego zasięg, umożliwia ich zastosowanie w wielu okolicznościach i do różnych zadań.
Latarki – uniwersalny i niezbędny gadżet
Latarki są wykorzystuje się w wieli różnych sytuacjach, dlatego są dostępne ich różne rodzaje. Można podzielić je ze względu na rodzaj zasilania, źródło światła, czy też zastosowane uchwyty do trzymania latarki. Latarka ręczna to najpopularniejsza wersja, która dostępna jest w różnych rozmiarach. Możecie więc wybrać mniejszą lub większą latarkę ręczną - stosownie do potrzeb. Jedyną jej wadą jest konieczność trzymania jej cały cały w dłoni, by oświetlić sobie daną rzecz lub przestrzeń. Może być to powodem mniejszego komfortu użytkowania tego rodzaju latarki.
Latarka czołowa
Jeśli latarka jest Wam potrzebna do wykonywania czynności, w których konieczne jest posiadanie wolnych obu dłoni, to z pomocą przychodzi latarka czołowa. Można umieści ją wygodne na głowie i oświetlać to, na co w danym momencie patrzymy. Latarki czołowe wykorzystuje się zazwyczaj w zawodach, które wykonuje się również w ciemnościach. Jako pierwsi na myśl na pewno przyjdą Wam górnicy, ale latarek czołowych używają też strażacy, mechanicy samochodowi czy pracownicy budowlani. Latarka czołowa może być również bardzo użyteczna w prywatnych sytuacjach. Jeśli biegacie wieczorami, naprawiacie wtedy swój samochód, jeździcie na rolkach lub rowerze.
Latarki taktyczne i specjalne
Drogę do jazdy na rowerze możecie też oświetlać latarkami, które są dedykowane właśnie tej czynności. Posiadają specjalny uchwyt i montuje się je na kierownicy rowerowej. Z kolei do innych specjalnych zadań, czyli np. pracy w trudnym terenie albo wypadów w góry, najlepiej wybrać latarkę taktyczną. Jest ona bardzo wytrzymała i odporna na wstrząsy, co zwiększa szansę na to, że nie zepsuje się, gdy upadnie na twarde podłoże i nie zawiedzie Was, gdy będziecie jej najbardziej potrzebować.
Ciekawym i przydatnym rozwiązaniem są też małe latarki, które mogą być ukryte w długopisie lub breloku. Są one również dostępne w wersji ze specjalnym uchwytem do zamocowania ich na wybranym elemencie odzieży.
Zasilanie w latarkach – jakie będzie najlepsze?
Latarki mogą mieć też różne zasilanie, od którego zależy niezawodność latarki. Zasilanie jest potrzebne, by latarka mogła w ogóle działać, dlatego warto wybrać takie źródło energii, które łatwo uzupełnić lub wymienić.
Zasilanie bateryjne
Zasilanie bateryjne jest najpowszechniejsze i do różnych modeli latarek wymagane są różne baterie. Standardowo wykorzystuje się popularne baterie AA lub AAA, ale dostępne są też latarki, do których potrzebna jest bardziej wytrzymała bateria 18650 lub CR123A. Są one droższe, ale też dłużej działają i lepiej spisują się w niskich temperaturach. Brak aktywności nie wpływa negatywnie na ich jakość, co zdarza się w przypadku tzw. paluszków. Zasilanie bateryjne sprawdza się pod tym względem, że zawsze można mieć przy sobie zapas baterii i wymieniać je, jeśli wystąpi taka potrzeba.
Zasilanie akumulatorowe
Kolejnym źródłem energii w latarce może być zasilanie akumulatorowe. Akumulatory to narzędzia wielokrotnego użytku. Nie wyrzuca się ich po rozładowaniu, tylko podłącza do prądu i ładuje. Zasilanie akumulatorowe jest na pewno bardziej ekologiczne i ekonomiczne, niż jednorazowe baterie. Dostępne jest ono w dwóch rodzajach: z wbudowanym lub wymiennym akumulatorem. Wbudowany akumulator jest mniej pewnym rozwiązaniem. Jeśli rozładuje się w trakcie użytkowania latarki, to konieczne jest znalezienie źródła prądu, by znowu akumulator naładować. Lepiej więc wybierać latarki , w których zastosowano wymienny akumulator, ponieważ zawsze można zastąpić rozładowany akumulator nowym.
Obojętnie, jaki rodzaj zasilania wybierzecie, musicie pamiętać, by regularnie uzupełniać jego źródło. W przypadku zasilania akumulatorowego konieczne jest ładowanie akumulatorów, a w przypadku baterii posiadanie ich zapasu. Tylko wtedy Wasza latarka będzie zawsze gotowa do użycia.
Jakie źródło światła w latarce wybrać?
Latarki mogą się między sobą różnić również ze względu na źródło światła. Może być nim zwykła żarówka i jest to powszechnie stosowane źródło światła w latarkach, a także dioda LED. Od rodzaju żarówki lub diody zależy siła światła i jego zasięg, a także żywotność źródła zasilania. Światło emitowane przez żarówki jest ciemniejsze, a żywotność baterii lub akumulatorów o wiele krótsza, niż w przypadku diod. Dodatkowo, żarówki się też przepalają i trzeba je często wymieniać, dlatego ostatnio coraz bardziej popularne stają się właśnie latarki LED.
Latarka diodowa – najwyższa jakość za dobrą cenę
Latarki LED wyposażone są w małe diody, które cechuje przede wszystkim bardzo długa żywotność. Nie trzeba ich wymieniać nawet przez wiele lat korzystania z danej latarki, ponieważ diody potrafią świecić do 100 000 godzin. Zasilanie akumulatorowe lub bateryjne również nie wymaga tak częstego uzupełniania mocy, jak przy zwykłej żarówce. Latarki LED pracują 10 razy dłużej nawet na zwykłych bateriach. Mimo małych rozmiarów, diody LED również może cechować duża siła światła.
Parametry latarek
Źródło światła i wpływa na najważniejsze parametry latarek, a są nimi siła światła i jego zasięg. Wybór odpowiednich parametrów latarki powinien być uzależniony od tego, jakie będzie jej zastosowanie. Czy planujecie oświetlać dalekie odległości, czy może bardziej przyda się Wam możliwość oświetlenia jak największego zakresu przestrzeni znajdującej się wokół Was.
Siła światła
Na moc światła ma poniekąd wpływ źródło światła. Żarówki dają ciepłe światło, które jest zawsze odbierane jako ciemniejsze. Z kolei diody LED świecą zimnym i jaśniejszym światłem. Kolejną kwestią jest liczba lumenów. Jest to parametr określający natężenie światła i każda latarka charakteryzuje się konkretną liczbą lumenów. Im jest ona większa, tym większa również siła światła.
W przypadku małych, kieszonkowych latarek siła światła wynosi zazwyczaj kilkaset lumenów, ale powoli standardem stają się latarki o sile światła powyżej 1000 lumenów.
Taki sprzęt bardzo mocno oświetla otoczenie i sprawdza się w dużych ciemnościach. Dostępne są też modele latarek, w których siła światła jest regulowana i można ją dostosować do aktualnych warunków otoczenia. To bardzo wygodne rozwiązanie, które zwiększa uniwersalność latarki i pozwala zaoszczędzić energię. Im większa jest siła światła, tym szybciej zużywają się baterie lub akumulatory. Możliwość regulowania mocy latarki sprawia, że mogą one na dłużej starczyć.
Zasięg światła
Zasięg światła informuje nas o tym, jak dużą odległość oświetla dana latarka. Nie wpływa na niego siła światła, a liczba lumenów, źródło światła i budowa odbłyśnika. Najmocniejsze latarki mogą świecić nawet na odległość kilku kilometrów i one z pewnością najbardziej przydają się w terenie. Wykorzystują je pracownicy służb mundurowych lub uczestnicy survivalowych wydarzeń organizowanych w godzinach nocnych. Nie zawsze jednak tak duży zasięg światła jest potrzebny. Bardzo często wystarczające jest, gdy latarka oświetli nam drogę na odległość paru metrów.
Idealna latarka na każdą okazję. Jaką wybrać?
O ile nie macie specjalnych wymagań dotyczących latarki i nie zamierzacie zabierać jej np. w dżunglę lub na wojskowe manewry, podczas których najlepiej sprawdzi się latarka taktyczna i jak największy zasięg światła, to możecie zdecydować się na podstawowy i uniwersalny model.
Źródło światła latarki w postaci diod LED zapewnia jej dłuższe działanie i bezawaryjność. Podobnie jak wymienny akumulator. Takie modele latarek bywają droższe, ale w ostatecznym rozrachunku są bardzie ekonomiczne, ponieważ nie trzeba wymieniać w nich żarówek, ani kupować ciągle nowych baterii. Są one bardziej wytrzymałe i na pewno posłużą Wam przez lata.
Pamiętajcie też, by dobrze wybrać rozmiar latarki i jej wagę. Latarka nie musi być wcale duża, by mocno świecić, a większe latarki są na pewno mniej poręczne. Lepiej wybrać mniejszy model, ale o dużej mocy i odpowiednim zasięgu światła.

- Wykonanie: metal
- Waga: 50g
- Kolor: czarny
- Średnica: ~25mm
- Producent: Theta Light
Montaż TL01 do latarek taktycznych

- Przeznaczenie: latarki Theta Light T300/T900
- Wykonanie: aluminium + tworzywo sztuczne
- Waga: 50g
- Kolor: czarny
- Producent: Theta Light
Włącznik żelowy do latarki Theta Light T300/T900

- Przeznaczenie: Theta Light T250
- Wykonanie: aluminium + tworzywo sztuczne
- Waga: 30g
- Kolor: czarny
- Producent: Theta Light
Włącznik żelowy do latarki Theta Light T250

- Wykonanie: tworzywo
- Kolor: czarny
- Średnica: 0.83' / 21 mm
- Montaż: szyna montażowa hełmu typu FAST
- Waga: 30 g
- Producent: FMA
Montaż latarki do hełmu 0.83' / 21 mm - czarny

- Wykonanie: tworzywo
- Kolor: foliage green
- Średnica: 0.83' / 21 mm
- Montaż: szyna montażowa hełmu typu FAST
- Waga: 30 g
- Producent: FMA
Montaż latarki do hełmu 0.83' / 21 mm - foliage green

- Wykonanie: metal
- Waga: 50g
- Kolor: czarny
- Średnica: ~25mm
- Producent: Theta Light
Montaż TL02 QD do latarek taktycznych

- Montaż: szyna montażowa hełmu typu FAST
- Wykonanie: tworzywo
- Waga: 30g
- Kolor: czarny
- Średnica: 25mm
- Producent: FMA
Montaż latarki do hełmu (25mm) - czarny

- Montaż: szyna montażowa hełmu typu FAST
- Wykonanie: tworzywo
- Waga: 30g
- Kolor: dark earth
- Średnica: 25mm
- Producent: FMA
Montaż latarki do hełmu (25mm) - dark earth

- Montaż: szyna montażowa hełmu typu FAST
- Wykonanie: tworzywo
- Waga: 30g
- Kolor: foliage green
- Średnica: 25mm
- Producent: FMA
Montaż latarki do hełmu (25mm) - foliage green

- Kolor: czarny
- Producent: Olight, PRC
Ładowarka/adapter samochodowa USB
![Boczny montaż do latarek olight Weaver [WM25]](/pol_il_Boczny-montaz-do-latarek-olight-Weaver-WM25-1152210583.webp)
- Wykonanie: aluminium lotnicze z twardą anodyzacją typ. III
- Waga: 65g (bez baterii)
- Wymiary: 82 x 25 x 41,5 mm
- Producent: Olight, PRC
Boczny montaż do latarek olight Weaver [WM25]

- Wykonanie: metal
- Waga: 50g
- Kolor: czarny
- Średnica: ~30mm
- Producent: Theta Light
Montaż TL03 RIS na lunetę

- Przeznaczenie: akumulatory 18650
- Wykonanie: tworzywo + metal
- Waga zestawu: 275g
- Kolor: czarny
- Producent: Mactronic
Ładowarka uniwersalna do akumulatorów 18650

- Wykonanie: aluminium lotnicze
- Waga: 79g
- Kolor: czarny
- Wymiary: 118 x 29/20 mm
- Moc światła: 115lm
- Producent: Mactronic
Latarka Black Eye Mini

- Wykonanie: tworzywo sztuczne
- Kolor: czarny
- Dioda: CREE
- Zasilanie: 2 baterie CR123
- Waga: 120 g
- Moc: 120 lumenów
- Producent: FMA
Latarka FMA F2 CREE Q4 - czarna

- Wykonanie: tworzywo sztuczne
- Kolor: dark earth
- Dioda: CREE
- Zasilanie: 2 baterie CR123
- Waga: 120 g
- Moc: 120 lumenów
- Producent: FMA
Latarka FMA F2 CREE Q4 - dark earth

- Wykonanie: tworzywo sztuczne
- Waga: 54g
- Kolor: niebieski
- Wymiary: 60×35×25mm
- Moc światła: Cree 90lm / Nichia 23lm
- Zasięg światła: 78m
- Producent: Mactronic
Latarka czołowa Photon

- Moc maksymalna: 260 lumenów
- Wykonanie: aluminium
- Waga: 40g
- Wymiary: 85 x Ø20mm
- Zasilanie: bateria CR123a/16340
- Producent: G-light
Latarka taktyczna S260

- Wykonanie: aluminium
- Waga: 40g
- Kolor: czarny
- Wymiary: 85 x Ø20mm
- Moc maksymalna: 260lm
- Zasięg maksymalny: 100m
- Zasilanie: bateria CR123a/16340
- Producent: Theta Light
Latarka taktyczna T260

- Wykonanie: metal
- Waga: 90g
- Kolor: czarny
- Średnica: ~25mm
- Producent: Theta Light
Magnetyczny montaż do latarek taktycznych

- Moc maksymalna: 45 lumeny
- Wykonanie: anodowane aluminium
- Waga: 450g
- Wymiary: 57 x 310 mm
- Zasilanie: 3 x R20 1,5 V (brak w zestawie)
- Producent: Maglite
Latarka Mag-lite S3D015 - czarna

- Wykonanie: tworzywo sztuczne
- Waga: 76g
- Kolor: zielony
- Wymiary: 59×46×34mm
- Moc światła: Cree 180lm / 2x Nichia 30lm
- Zasięg światła: 78m
- Producent: Mactronic
Latarka czołowa Nippo 1,8 (bateryjna)

- Moc maksymalna: 950 lumenów
- Wykonanie: aluminium
- Waga: 50g
- Wymiary: 103 x 23mm
- Zasilanie: 2x CR123 / akumulator typu 18650
- Producent: Olight
Latarka S2 Baton XM-L2

- Moc maksymalna: 500 lumenów
- Wykonanie: aluminium
- Waga: 30g
- Wymiary: 61 x 21mm
- Zasilanie: 1x CR123 / akumulator typu RCR123A
- Producent: Olight
Latarka S1 Baton XM-L2

- Wykonanie: tworzywo sztuczne
- Waga: 198g
- Kolor: camo
- Wymiary głowicy: 73×54×38mm
- Wymiary koszyka na baterie: 82×52×28mm
- Moc światła: 300lm
- Zasięg światła: 190m
- Producent: Mactronic
Latarka czołowa Camo

- Moc maksymalna: 350 lumenów
- Wykonanie: aluminium
- Waga: 54,5g
- Wymiary: 93 x 23 mm
- Zasilanie: 1 x bateria 3V Cr123 (brak w zestawie)
- Producent: Olight
Latarka M10 Maverick XML2

- Wykonanie: tworzywo sztuczne
- Waga: 69g
- Kolor: brązowy
- Wymiary: 59×46×40mm
- Moc światła: Cree 330lm / Nichia 60lm
- Zasięg światła: 84m
- Producent: Mactronic
Latarka czołowa Nippo 3,3 (ładowalna)

- Wykonanie: aluminium
- Waga: 161g
- Kolor: czarny
- Wymiary: 135x36,5x28,5mm
- Moc światła: 420lm
- Zasięg światła: 150m
- Producent: Mactronic
Latarka Black Eye 420 (ładowalna)

- Moc maksymalna: 820 lumenów
- Wykonanie: aluminium
- Waga: 124g
- Wymiary: 140 x 35,5 mm
- Zasilanie: 2 x bateria Cr123A (brak w zestawie)
- Producent: Olight
Latarka M20SX Javelot

- Wykonanie: aluminium
- Waga: 310g
- Kolor: czarny
- Wymiary: 245 x 57 x Ø25mm
- Moc maksymalna: 1000lm
- Zasięg maksymalny: 500m
- Zasilanie: 2x akumulator 18650
- Producent: Theta Light
Latarka taktyczna T1000
- 1
- 2